Ovo je 15 rizičnih faktora za razvoj demencije prije 65. godine! Evo što preporučuju stručnjaci

depresija je povezana s više nego utrostručenim rizikom od demencije

Nedavna studija pokazuje da osobe u svojim 40-ima ili 50-ima mogu poduzeti konkretne korake kako bi smanjile rizik od razvoja demencije.

Istraživači su analizirali sveobuhvatne genetske i medicinske podatke približno 356.000 odraslih osoba prosječne dobi od 55 godina, među kojima nisu svi imali povijest demencije. Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od osam godina 485 osoba imala je dijagnozu demencije “ranijeg početka” (koja se javlja kod osoba mlađih od 65 godina).

Studija je identificirala društvenu izolaciju, poremećaj konzumiranja alkohola i loše kontrolirana kronična zdravstvena stanja kao promjenjive čimbenike rizika povezane s povećanim rizikom od demencije u mladosti.

Osobe mogu imati određenu kontrolu nad razvojem demencije

Prema dr. Andrewu Budsonu, profesoru neurologije na Sveučilištu u Bostonu, ova su otkrića ohrabrujuća jer se ti čimbenici rizika mogu mijenjati, što implicira da osobe mogu imati određenu kontrolu nad svojom vjerojatnošću razvoja demencije u mladosti.

Ključni zaključak, prema dr. Budsonu, jest važnost održavanja cjelokupnog zdravlja, budući da se nezdravi izbori često prvo manifestiraju u mozgu.

Studija je identificirala čimbenike rizika za ranu pojavu demencije, uključujući:

čimbenici koji se mogu liječiti, kao što su poremećaj ovisnosti o alkoholu, depresija i društvena izolacija, pokazali su značajnu povezanost s povećanim rizikom od demencije
FOTO: Shutterstock

Naime, čimbenici koji se mogu liječiti, kao što su poremećaj ovisnosti o alkoholu, depresija i društvena izolacija, pokazali su značajnu povezanost s povećanim rizikom od demencije.

Poremećaj ovisnosti o alkoholu udvostručio je rizik, dok je moždani udar, koji može biti posljedica promjenjivih čimbenika poput prekomjernog pijenja ili loše kontroliranog šećera u krvi, također udvostručio izglede za demenciju u mladosti.

Društvena izolacija, bolesti srca, dijabetes tipa 2, nedostatak vitamina D i oštećenje sluha bili su povezani s različitim stupnjevima povećanog rizika.

Kako spriječiti ranu pojavu demencije?

Glavni autor studije dr. Stevie Hendriks sa Sveučilišta u Maastrichtu naglasio je važnost mentalnog zdravlja jer je depresija, stanje koje se može izliječiti, povezana s više nego utrostručenim rizikom. Iako studija nije utvrdila izravnu uzročno-posljedičnu vezu između ovih čimbenika rizika i demencije u mladosti, pružila je dragocjene uvide u ublažavanje vjerojatnosti ovog stanja.

Studija je potvrdila da genetska predispozicija za demenciju povećava rizik, ali genetski čimbenici su izvan individualne kontrole. Unatoč tome, rezultati naglašavaju važnost promjene načina života u smanjenju rizika od demencije u mladosti.

Stručnjaci preporučuju upravljanje čimbenicima rizika za moždani udar i bolesti srca, društvenost i tjelesnu aktivnost, izbjegavanje prekomjerne konzumacije alkohola i droga te rješavanje stanja poput depresije, oštećenja sluha i nedostatka vitamina D kako bi se spriječila rana pojava demencije, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdili ovi nalazi.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Rapaport, L. (2024). 15 Risk Factors Identified For Early-Onset Dementia. Everyday Health.
  2. Hendriks, S. i sur. (2023). Risk Factors for Young-Onset Dementia in the UK Biobank. JAMA Neurology, 2023.4929.

Saznajte više o demenciji u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu