Novi TikTok trend: Ova vrsta slatkiša može ublažiti napadaj panike! Evo što o tome kažu liječnici
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Potpuno sprječavanje napadaja panike možda je nedostižno, ali iznenađujući “lijek” koji postaje sve popularniji na TikToku sugerira da bi kiseli slatkiši mogli ponuditi određeno olakšanje za upravljanje simptomima tijekom epizode.
U objavi na TikToku s 1,4 milijuna pregleda, dr. Jason Singh, liječnik sa sjedištem u Virginiji, podržava ovu praksu, tvrdeći da je konzumiranje takve hrane na početku tjeskobe ili napadaja panike učinkovita tehnika koju preporučuje svojim pacijentima.
Brojni korisnici TikToka dijele svoja pozitivna iskustva s ovim neobičnim “lijekom”, ističući brzo ublažavanje simptoma napadaja panike.
Razlika između napadaja panike i tjeskobe
Napadaji panike, koje karakteriziraju iznenadna pojava i intenzivan strah popraćen fizičkim reakcijama, često se javljaju bez vidljivog uzroka, za razliku od napadaja tjeskobe izazvanih specifičnim problemima.
Dok se napadi panike obično povezuju s paničnim poremećajem, također mogu utjecati na pojedince s različitim zdravstvenim problemima, kao što su anksiozni poremećaji, poremećaji raspoloženja, psihotični poremećaji ili poremećaji ovisnosti o opojnim tvarima.
Dr. Philip Muskin, profesor psihijatrije na Sveučilištu Columbia, savjetuje da, iako se napadi panike ne mogu u potpunosti spriječiti, nekoliko strategija za upravljanje istima kroz liječenje. Uobičajeni pristupi uključuju meditaciju, vježbe disanja, kognitivno-bihevioralnu terapiju i, za neke, dnevne antidepresive.
Slatkiši kao tehnika uzemljenja
Koncept korištenja kiselih slatkiša kao “lijeka” može se činiti nekonvencionalnim, ali Catherine Del Toro, osnivačica i klinička direktorica Counseling con Catherine, sugerira da intenzivan okus nečeg kiselog ili ljutog može poslužiti kao tehnika uzemljenja, stavljajući fokus na sadašnji trenutak i signalizirajući mozgu da nema stvarne opasnosti. To zauzvrat može usporiti intenzitet napadaja panike i na kraju ga zaustaviti.
Međutim, ključno je napomenuti da postoje ograničeni znanstveni dokazi koji podržavaju učinkovitost kiselih slatkiša u upravljanju napadima panike. Dr. Muskin upozorava da početni šok od kiselog okusa može privremeno odvratiti pozornost, ali napadaj panike može se ponovno pojaviti nakon što šok prestane.
Osim toga, neki pojedinci mogu pogrešno vjerovati da doživljavaju napadaj panike kada je to zapravo napad tjeskobe s određenim uzrokom.
Zaključno, iako ne postoji dijetalno rješenje za sprječavanje napadaja panike, konzumacija kiselih slatkiša i njihovo isprobavanje kao jednog od alata za upravljanje simptomima tijekom epizode moglo bi biti vrijedno razmatranja.
Unatoč tome, ne preporučuje se oslanjanje samo na kisele slatkiše, a osobe sklone napadajima panike trebale bi istražiti sveobuhvatne strategije poput dubokog disanja, tjelovježbe, lijekova i terapije za personalizirano liječenje. Traženje stručne pomoći ključno je za one koji pate od tjeskobe i napadaja panike jer isti pristup ne odgovara svima.
Pročitajte i ove članke:
- Kako razlikovati napadaj panike od srčanog udara? Imaju slične simptome, ali evo na što posebno trebate obratiti pažnju
- Jesu li tjeskobne i depresivne osobe opasnost na cesti? Evo kako simptomi ovih stanja mogu utjecati na sposobnost vožnje
- “Udahni, izdahni…”: Pet tehnika disanja koje pomažu u najrazličitijim situacijama.
- Rapaport, L. (2024). Can Sour Candy Stop a Panic Attack? Everyday Health.
- Arnold, A. (2023). Experts Say Sour Candy Can Help Stop A Panic Attack. Delish.
- Trepany, C. (2023). If you’re having a panic attack, TikTokers say this candy may cure it. Experts actually agree. USA Today.