Cjepivo i tablete za malariju: Što trebate znati?

Cjepivo protiv malarije

Malarija je ozbiljna tropska bolest koju prenose komarci, a karakteriziraju je visoka temperatura, zimica i simptomi slični gripi. Ako se ne liječi na vrijeme, može biti životno ugrožavajuća.

S obzirom na to da ne postoji jednostavno rješenje, zaštita od malarije uključuje kombinaciju preventivnih mjera – od repelenta do medikamenata, ali i cjepiva koje je posljednjih godina konačno dobilo širu preporuku za korištenje.

Što je malarija?

Malarija je parazitska bolest uzrokovana različitim vrstama parazita roda Plasmodium, od kojih je P. falciparum najopasniji. Prenosi se ubodom zaraženog komarca, a najčešća je u područjima supsaharske Afrike, jugoistočne Azije te dijelovima Južne Amerike i Bliskog istoka.

Tablete za malariju

Ako putujete u područje u kojem postoji rizik od malarije, liječnik vam može propisati tablete za malariju – lijekove koji se uzimaju preventivno. Ovaj pristup naziva se profilaktička terapija – uzimate lijek dok ste još zdravi kako biste spriječili nastanak bolesti.

No, važno je znati da tablete za malariju nisu 100 % učinkovite. Zato se uvijek preporučuje kombinirati ih s drugim mjerama poput korištenja repelenta, zaštitne odjeće i mreža za spavanje.

Vrste tableta za malariju

Liječnik odabire lijek na temelju destinacije, vaše zdravstvene povijesti i trajanja putovanja. Evo najčešćih opcija:

  • atovakvon-proguanil – uzima se svakodnevno, počevši 1 – 2 dana prije puta, pa do tjedan dana nakon povratka; nuspojave su rijetke, no lijek nije pogodan za trudnice i osobe s bubrežnim bolestima; skuplji je od drugih opcija
  • doksiciklin – povoljna opcija koja se uzima svakodnevno; moguće nuspojave su osjetljivost na sunce, probavne smetnje i vaginalne gljivične infekcije; ne preporučuje se djeci mlađoj od osam godina i trudnicama
  • meflokin – uzima se jednom tjedno; može uzrokovati psihičke nuspojave poput nesanice, vrtoglavice ili tjeskobe; ne preporučuje se osobama s poviješću psihičkih poremećaja
  • primakvin i tafenokvin – koriste se i za prevenciju i za liječenje recidiva bolesti; važno je testirati status enzima G6PD prije uzimanja jer ovi lijekovi mogu uzrokovati hemolizu kod osoba nedostatkom istog.

Kada su u pitanju tablete za malariju, nuspojave mogu uključivati mučninu, proljev, fotosenzitivnost i psihičke smetnje.

Važno je razgovarati s liječnikom o rizicima i pogodnostima svakog lijeka.
Tablete za malariju
FOTO: Shutterstock

Cjepivo protiv malarije – novo poglavlje u prevenciji

Godinama se vjerovalo da cjepivo za malariju nije ostvariva opcija. No, sve se promijenilo 6. listopada 2021. kada je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) po prvi put preporučila korištenje cjepiva RTS,S/AS01 za djecu u područjima s visokim rizikom od zaraze malarijom.

RTS,S/AS01 – prvi korak

Cjepivo se koristi u sklopu rutinskih programa cijepljenja, prvenstveno u Africi. Do kraja 2023. više od šest milijuna doza dano je više od 2,5 milijuna djece, bez značajnih nuspojava.

Prednosti cjepiva uključuju:

  • 39 % smanjenje kliničkih slučajeva malarije
  • 30 % smanjenje teških slučajeva
  • 13 % smanjenje ukupne smrtnosti djece
  • nema negativnog utjecaja na korištenje mreža protiv komaraca ili drugih cjepiva.

R21/Matrix-M – drugo odobreno cjepivo

U 2023. WHO je odobrio i drugo cjepivo – R21/Matrix-M – koje pokazuje visoku učinkovitost, osobito u područjima sezonskog prijenosa bolesti. Ova nova opcija otvara vrata široj globalnoj dostupnosti cjepiva.

Iako još uvijek nije dostupno u Hrvatskoj, kada je u pitanju cjepivo protiv malarije, cijena na globalnoj razini trenutno iznosi nekoliko dolara po dozi, što ga čini dostupnim u programima javnog zdravstva.

Što ako ipak obolite?

Ako razvijete simptome malarije – visoku temperaturu, zimicu, umor i glavobolju – odmah se obratite liječniku. Pravovremeno liječenje je ključno. Liječnik će odabrati terapiju ovisno o vrsti parazita, vašoj dobi, fizičkom stanju i prethodnoj profilaksi. U teškim slučajevima lijekovi se mogu dati intravenski.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Malaria. (2025). Cleveland Clinic.
  2. Malaria Vaccines. (2024). CDC.
  3. What Are Malaria Pills? (2023). WebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu