Čišćenje bubrega: Wellness trend o kojem trebate znati ovo

Čišćenje bubrega je wellness trend

Bubrezi filtriraju 30 šalica (oko sedam litara) krvi svaki sat te tako uklanjaju otpad i vodu koja se izlučuje kao urin. Taj se proces odvija kontinuirano, danju i noću.

Čišćenje bubrega je wellness trend usmjeren na podržavanje normalnog rada bubrega.

Međutim, iako su prehrana i hidratacija važni za zdravlje bubrega, nijedna posebna kombinacija hrane, sokova, čajeva, dodataka prehrani ili posta ne može poboljšati prirodni proces detoksikacije bubrega.

Razumijevanje čišćenja bubrega

Čišćenje bubrega uključuje različite terapije detoksikacije, dijete i režime za koje se tvrdi da oslobađaju tijelo od štetnih tvari. Ova čišćenja često se reklamiraju kao brza rješenja za poboljšanje zdravlja ili potpomaganje mršavljenja.

Tijelo je redovito izloženo toksinima iz hrane, pića i zraka, a također proizvodi toksine kroz normalne metaboličke procese, poput mliječne kiseline iz proizvodnje energije i uree iz metabolizma proteina.

Zagovornici čišćenja bubrega tvrde da ove dijete pomažu eliminirati toksine, ali zdravi bubrezi već su učinkoviti u ovom zadatku.

Čišćenje bubrega je wellness trend
FOTO: Shutterstock

Popularne metode čišćenja bubrega

Uobičajene metode uključuju:

Unatoč tvrdnjama, restriktivne dijete i skupi dodaci prehrani nisu potrebni za poboljšanje funkcije bubrega. Pijenje puno vode i uravnotežena prehrana s esencijalnim nutrijentima najbolji je način da podržite zdravlje bubrega.

Prednosti čišćenja bubrega

Dok su neke studije istraživale potencijalne dobrobiti detoksikacijskih dijeta, one često imaju ograničenja poput male veličine uzorka i nedostatka kontrolnih skupina, što otežava čvrste zaključke.

Navedene pogodnosti su:

  • poboljšana funkcija bubrega
  • povećana energija
  • bolji imunološki odgovor
  • poboljšano uklanjanje toksina i teških metala
  • poboljšana probava
  • smanjena bol u zglobovima
  • bolje spavanje
  • gubitak težine
  • jače tijelo
  • poboljšan izgled.

Dokazi koji podupiru dobrobiti čišćenja bubrega su ograničeni. Pregled iz 2022. u časopisu Frontiers in Nutrition je otkrio da detoksikacijskim dijetama nedostaju mehanizmi za uklanjanje toksina. Neke studije, poput studije o detoksikacijskoj dijeti s limunom iz 2015., pokazuju gubitak težine i smanjene upalne markere, no ti su učinci vjerojatno posljedica ograničenja kalorija, a ne detoksikacije.

Hubbardova metoda, koja uključuje aerobne vježbe, znojenje u sauni i dodatke prehrani, pokazala je blagi napredak u radu bubrega kod veterana Zaljevskog rata, ali potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila njezina učinkovitost.

Čišćenje bubrega može predstavljati rizik
FOTO: Shutterstock

Rizici i razmatranja

Čišćenje bubrega može predstavljati rizik, uključujući proizvode s nenavedenim sastojcima. Svježi, nepasterizirani sokovi mogu uzrokovati bolesti koje se prenose hranom, osobito kod osjetljivih populacija. Sokovi s visokim udjelom oksalata mogu dovesti do problema s bubrezima kao što je oksalatna nefropatija.

Neki proizvodi za čišćenje mogu uzrokovati dehidraciju i neravnotežu elektrolita zbog diuretičkih ili laksativnih učinaka.

Posavjetujte se s liječnikom prije nego što pokušate s čišćenjem bubrega, osobito ako imate kronična zdravstvena stanja poput dijabetesa ili bolesti bubrega.

Održavanje zdravlja bubrega

Kako bi vaši bubrezi bili zdravi, prakticirajte uravnoteženu prehranu s voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim proteinima te smanjite unos natrija kako biste spriječili visoki krvni tlak, čimbenik rizika za oštećenje bubrega.

Pijte puno vode kako biste lakše izbacili toksine, ograničite dodane šećere kako biste smanjili rizik od bubrežnih kamenaca, redovito vježbajte, održavajte zdravu težinu i dovoljno spavajte.

Zaključno, dok je čišćenje bubrega popularno, njegove prednosti nemaju znanstvenu potporu. Za većinu ljudi zdrava prehrana i odgovarajuća hidracija dovoljni su za podršku radu bubrega.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Corleone, J. (2024). Kidney Cleanse: Do You Need It? Healthnews.
  2. Tahreem, A. i sur. (2022). Fad Diets: Facts and Fiction. Front. Nutr., 9: 960922. 
  3. Kim, M. J. i sur. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutr. Res., 35(5): 409–420.  

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu