Sindrom bolesne zgrade: Javljaju se simptomi “bolesti” koja se ne može dijagnosticirati, a lijeka nema! Liječnik donosi detalje

Sindrom bolesne zgrade

Izraz “sindrom bolesne zgrade” (eng. sick building syndrome – SBS) koristi se za opisivanje situacija u kojima stanari zgrade doživljavaju akutne zdravstvene učinke koji su povezani s vremenom provedenim u zgradi, ali se ne može identificirati nikakva specifična bolest ili uzrok. Pritužbe mogu biti lokalizirane u određenoj prostoriji ili zoni ili mogu biti raširene po cijeloj zgradi.

Nasuprot tome, izraz “bolest povezana sa zgradom” koristi se kada se prepoznaju simptomi bolesti koja se može dijagnosticirati i mogu se pripisati izravno zagađivačima zgrade koji se prenose zrakom.

Odbor Svjetske zdravstvene organizacije sugerirao je 1984. da do 30 % novih i preuređenih zgrada diljem svijeta može biti uzrok simptoma povezanih s kvalitetom zraka u zatvorenom prostoru. Često je ovo stanje privremeno, ali neke zgrade imaju dugotrajne probleme.

Problemi često nastaju kada se zgradom upravlja ili održava na način koji nije u skladu s njezinim izvornim projektom ili propisanim radnim postupcima. Ponekad su problemi sa zrakom u zatvorenom prostoru rezultat lošeg dizajna zgrade ili aktivnosti stanara.

Pokazatelji SBS-a uključuju:

Sindrom bolesne zgrade – uzroci

Epidemije SBS-a su prvi put privukle pozornost 1970-ih s razvojem energetski učinkovitijih zgrada koje ovise o mehaničkim ventilacijskim sustavima za cirkulaciju svježeg zraka, kao i za kontrolu temperature, a ponekad i vlažnosti. Povećana upotreba sintetičkih materijala u izgradnji zgrada, porast broja radnika zaposlenih u uredskim okruženjima i automatizacija uredskog rada s većom regulacijom i stresom također mogu pridonijeti porastu SBS-a.

Trenutačno nijedan ekološki čimbenik ili skupina čimbenika nije utvrđena kao jedini uzrok SBS-a, iako postoji nekoliko teorija. Nekoliko je godina popularno objašnjenje bilo da nekoliko hlapljivih organskih spojeva, od kojih su svi prisutni u vrlo niskim razinama, zajedno ispoljavaju toksični učinak.

Ova se ideja temeljila na pojedinačnim neurotoksičnim i nadražujućim svojstvima ovih spojeva pri visokim razinama izloženosti. Pozornost se u posljednje vrijeme usmjerila na biološke kontaminante i endotoksin koji se prenosi zrakom.

U nedostatku bilo kakve jednostavne teorije, SBS je najbolje promatrati s multifaktorijalnim podrijetlom, povezano s različitim čimbenicima i izloženostima; a dvije glavne značajke su zagađivači zraka i ventilacijski sustav za njihovo uklanjanje.

Sindrom bolesne zgrade - uzroci
FOTO: Shutterstock

Zagađivači zraka

Postoji mnogo potencijalno važnih izloženosti u zraku u zatvorenom prostoru. Uobičajeni izvori ovih zagađivača uključuju materijale za obnovu i preuređenje kao što su boje, tepisi, podovi, izolacijski materijali, ljepila, uredski materijal, proizvodi za čišćenje i uredski strojevi.

Curenje vode i visoka vlažnost razlozi su za zabrinutost jer plijesni i bakterije mogu pronaći povoljne uvjete za rast u vlažnim tepisima ili stropnim pločama. Materijali kao što su tepisi i presvlake, osim što su primarni izvori izloženosti, također mogu poslužiti kao sekundarni odvodnici, upijajući emitirane agense kao što su hlapljivi organski spojevi i čestice i kasnije ih otpuštajući.

Fizički čimbenici kao što su temperatura, relativna vlažnost, buka i osvjetljenje također mogu znatno pridonijeti pogoršanju simptoma.

Ventilacija

Drugi glavni čimbenik u SBS-u je ventilacijski sustav zgrade. Ventilacijski sustavi idealno uvlače svježi vanjski zrak, miješaju svježi zrak s povratnim zrakom, kondicioniraju (što može uključivati grijanje, hlađenje ili ovlaživanje) zrak i cirkuliraju klimatizirani zrak.

Kako bi se postigla dobra kvaliteta zraka, sustav mora biti u stanju opskrbljivati dovoljno svježeg zraka u sve prostorije u zgradi i uklanjati kontaminirani iskorišteni zrak, smanjujući koncentraciju svih kontaminanata u zraku.

Mnogi problemi mogu rezultirati neadekvatnim funkcioniranjem ventilacijskog sustava, čak i onih koji su projektirani u skladu s preporučenim standardima. Ti sustavi se oslanjaju na dovod čistog svježeg vanjskog zraka. Ako su usisnici zraka smješteni pored utovarne rampe ili drugog izvora zagađivača, kontaminirani zrak može biti uveden u zgradu.

Problemi mogu nastati i pri dopremi, grijanju i hlađenju svježeg zraka te pri odvođenju onečišćenog zraka. Iako se ukupna ventilacija može činiti odgovarajućom, ventilacija u različitim dijelovima zgrade može biti neujednačena ili svježi zrak iz dovoda može biti kratko spojen s povratnim kanalima, zaobilazeći zonu disanja stanara.

Osim toga, sam ventilacijski sustav može biti izvor zagađivača zraka. Nezabrtvljena staklena vlakna i drugi izolacijski materijali koji oblažu ventilacijske kanale mogu ispustiti čestice materijala u zrak. Takav materijal također može postati mokar, stvarajući idealno i često skriveno mjesto za rast mikroorganizama.

Ostali faktori

Trajanje rada u zahvaćenoj zgradi važan je čimbenik – upravitelji (koji možda neće dugo raditi na istom mjestu) možda neće biti pogođeni, dok službenici (koji ostaju na mjestu) mogu biti. Nezadovoljstvo poslom, stres na poslu i nizak status na poslu također su povezani s povećanim rizikom od SBS-a.

Individualni čimbenici rizika domaćina pronađeni u nekim, ali ne svim studijama uključuju atopiju, hiperreaktivne dišne puteve i povijest astme, kožne probleme ili neku drugu već postojeću bolest. Žene su u nekim studijama izložene većem riziku od muškaraca.

Sindrom bolesne zgrade - simptomi
FOTO: Shutterstock

Sindrom bolesne zgrade – simptomi

Najčešće se javljaju:

Uzrok simptoma nije poznat. Smanjuje radnu učinkovitost i povećava izostanak s posla. Većina podnositelja žalbe izvijestila je o olakšanju ubrzo nakon izlaska iz zgrade, iako se mogu pojaviti dugotrajni učinci neurotoksina.

Sindrom bolesne zgrade – liječenje

Ne postoji poznati lijek za ovo stanje. Izbjegavanje i uklanjanje temeljnih uzroka problema, u mjeri u kojoj je to moguće, može pomoći u ublažavanju simptoma. Inače, tretmani za sindrom bolesne zgrade usmjereni su na upravljanje simptomima i mogu uključivati:

  • lijekove za kontrolu bolova
  • kratkotrajne lijekove za kontrolu tjeskobe i poboljšanje sna
  • lijekove protiv mučnine za kontrolu iste.

Najprije je važno osigurati da u zgradi nema opasnosti poput plijesni ili bakterija. Ako nema prepoznatljivog uzroka za simptome stanara i postoji sumnja na sindrom bolesne zgrade, prvi korak je provjeriti je li sustav za obradu zraka čist i funkcionira li dobro.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Joshi, S. M. (2008). The sick building syndrome. Indian J Occup Environ Med., 12(2): 61–64.
  2. Redlich, C. A. i sur. (1997). Sick-building syndrome. Lancet, 349(9057): 1013–6.
  3. Indoor Air Facts No. 4 (revised) Sick Building Syndrome. (1991). EPA.
  4. Hooker, E. Sick Building Syndrome. eMedicineHealth.

Ocijenite članak

1 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu