Medicinski odobrava
Marta Dugonjić, dr. med.
Listerija (listerioza) – uzroci, simptomi i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Listerija ili listerioza je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Listeria monocytogenes, a u ljudski organizam dospijeva kontaminiranom hranom, tj. bakterijom iz zagađenih mliječnih proizvoda ili sirovog povrća. Navedeni patogeni mikroorganizam prisutan je diljem svijeta u okolišu i crijevima sisavaca, ptica, ljuskara i paučnjaka.
Može uzrokovati pobačaj ili prerani porod u trudnica te zahvatiti svaki organ, čak i središnji živčani sustav (meningitis). Osjetljive skupine su novorođenčad, ljudi stariji od 70 godina i oni s oštećenim imunološkim sustavom. Većina zaraza događa se između srpnja i kolovoza.
Prijenos listerije
S obzirom na to da se patogen razmnožava unutar velikog raspona pH i temperature, da je otporan na visoku koncentraciju natrijevog klorida i preživljava zamrzavanje, predstavlja značajan problem za prehrambenu industriju i potencijalnu opasnost za ljudsko zdravlje. Uzročnik se može pronaći u vodi, tlu i životinjskom izmetu, a što se prehrambenih proizvoda tiče, može biti prisutan u:
- sirovom povrću,
- zaraženom mesu životinja,
- nepasteriziranom mlijeku i mliječnim proizvodima,
- određenoj obrađenoj hrani (npr. meki sirevi).
Važno je naglasiti da se fetus može zaraziti listeriozom preko majčine posteljice. Do infekcije može doći i neposrednim dodirom i tijekom klanja zaraženih životinja.
Listerija – inkubacija
Do pojave prvih simptoma od trenutka zaraze može proći nekoliko dana, ali i nekoliko mjeseci. Inkubacija kod listerije iznosi 7 – 30 dana, a najčešće 21 dan.
Listerija – simptomi
Razvoj infekcije ovisi o patogenim svojstvima bakterije, količini bakterija koja je unesena hranom i imunitetu domaćina. Razlikuju se perinatalna i listerija kod odraslih ljudi.
Najčešće su prvi simptomi:
- groznica,
- bolovi u mišićima,
- mučnina,
- proljev,
- glavobolja,
- ukočeni vrat,
- zbunjenost,
- gubitak ravnoteže,
- konvulzije.
Zaraženo novorođenče pokazuje sljedeće simptome:
- slab interes za hranjenje,
- razdražljivost,
- groznica,
- povraćanje.
Listerija – testiranje
Sigurno se pitate kako možete otkriti listeriju?
Kako bi se listerija otkrila, potrebno je napraviti test na listeriozu.
Test na listeriju (listeriozu) možete napraviti i u privatnim laboratorijima po cijeni od 150 – 200 kn.
Postojanost infekcije utvrđuje se laboratorijskim nalazima. Radi se izolacija bakterija iz različitih uzoraka (bris cerviksa, krv, urin, likvor, mekonium, tj. stolica).
Mogu se napraviti i serološki testovi kako bi se potvrdila prisutnost antitijela u serumu bolesnika, npr. u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u Rockefellerovoj 7.
Prevencija i liječenje listerije
Liječenje se provodi antibioticima, a najčešće se primjenjuje ampicilin kojemu se zbog komplementarnosti nerijetko dodaje i gentamicin. Uspješnost terapije ovisi o brzini postavljanja točne dijagnoze i započinjanju adekvatnog liječenja.
Stopa smrtnosti kreće se između 20 i 30 %, a 22 % infekcija listerijom u trudnoći rezultira pobačajem. Glavni korak u prevenciji je pristup hrani, od pravilnog pranja do temeljitog kuhanja hrane. Važno je i savjetovanje rizičnih skupina o izbjegavanju nepasteriziranih mliječnih proizvoda.
Listerija u Hrvatskoj
Među infekcijama koje se prenose hranom, listerija se svrstava među bolesti s najčešćim smrtnim ishodom. Provedena istraživanja na domaćim nepasteriziranim mliječnim proizvodima u Republici Hrvatskoj ukazala su na prisutnost uzročnika, a patogen je pronađen i u 3 % uzoraka svježeg i smrznutog mesa peradi.
Godine 2016. otkrivena je listerija u tvrdom masnom siru, a 2017. godine u jednom ribljem proizvodu i poznatoj kobasici. Svi su proizvodi povučeni iz prodaje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja