Lažni išijas: Po čemu se razlikuje od pravog?
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja

Lažni išijas ili piriformis sindrom je stanje u kojem se mišić piriformis, smješten duboko u stražnjici, grči i uzrokuje bol u stražnjici. Navedeni mišić može iritirati obližnji ishijatični živac i uzrokovati bol, obamrlost i trnce duž stražnje strane bedra i noge (slično išijasu).
Istraživanja pokazuju da do 17 % pacijenata s kroničnom boli u donjem dijelu leđa i nogama ima sindrom piriformisa. Klasični simptomi sindroma piriformisa uključuju:
- oštru, probadajuću, žareću bol u stražnjici
- bol koja se širi niz stražnju stranu bedra i nogu
- utrnulost, trnce ili slabost u stražnjici i/ili nozi.
Pomaže rotirati kuk prema van kada je noga ispravljena i približava kuk kada je noga savijena. Ovi pokreti dopuštaju nozi da se pomakne u stranu, kao što je zakoračenje u stranu iz stojećeg položaja ili izlazak iz automobila.
Usto, pomaže stabilizirati zglob kuka, što je ključno za održavanje ravnoteže tijekom hodanja.
Osim svoje uloge u omogućavanju kretanja i pružanju stabilnosti, mišić piriformis pomaže u održavanju oslonjenog držanja. Kada je mišić piriformis slab ili neuravnotežen, to može dovesti do posturalnih problema, poput pretjeranog luka u donjem dijelu leđa ili nagnute zdjelice.
Strateški položaj mišića piriformisa koji povezuje donji dio kralježnice sa zdjelicom čini ga bitnim za gotovo svaki pokret donjeg dijela tijela. Ako je mišić pretjerano korišten ili izravno ozlijeđen (kao što je pad ili tupa trauma), može postati generator boli u stražnjici.
Iznenadna ili ponavljana trauma mišića piriformisa može uzrokovati grčenje, stezanje ili povećanje mase (hipertrofija mišića), uzrokujući blagu do iscrpljujuću bol u stražnjici, koja s vremenom može postati kronična ako se ne liječi.
Lažni išijas – uzroci
Sindrom piriformisa obično se razvija nakon izravne ozljede u području stražnjice ili od ponavljajuće traume mišića piriformisa zbog pretjerane tjelesne aktivnosti ili lošeg držanja – što čini piriformis slabim, napetim, prenapregnutim ili upaljenim.
Mišić također može postati izvor boli u stražnjici i bedru zbog anatomskih uzroka, infekcije ili degenerativnih promjena na kostima zdjelice.
Najčešći uzroci boli u mišićima piriformisa su kada se mišić grči, postaje stegnut ili se povećava u volumenu ili masi (hipertrofija mišića). Ove promjene se mogu pojaviti zbog jednog ili više sljedećih razloga:
- trauma – u području kuka ili stražnjice uslijed pada ili izravne ozljede može uzrokovati stezanje ili upalu mišića piriformisa, što dovodi do boli, otekline i grčenja mišića; mišić se također može istegnuti ili ozlijediti zbog mišićne neravnoteže ili slabosti, npr. kada je jedna noga jača ili fleksibilnija
- pretjerano korištenje – sindrom piriformisa može biti uzrokovan prekomjernom upotrebom mišića, kao što su ponavljajući pokreti trčanja ili vožnje bicikla ili dugotrajno sjedenje; kada se mišić piriformis koristi često ili tijekom duljeg razdoblja, može postati napet i upaljen, što dovodi do grčenja mišića i boli
- loše držanje – može dovesti do neravnoteže u mišićima kuka i zdjelice, što može uzrokovati stezanje ili naprezanje piriformis mišića; loše držanje obično je posljedica raznih čimbenika, uključujući slabost mišića, mišićnu neravnotežu i lošu kontrolu mišića.
Važno je napomenuti da se sindrom piriformisa također može razviti iz kombinacije ovih uzroka i ako se ne liječi, težina simptoma može se postupno povećati.

Lažni išijas – simptomi
Simptomi sindroma piriformisa obično zahvaćaju jednu stranu tijela i pojačavaju se tijekom dugotrajnog sjedenja i aktivnosti koje uključuju pokrete kukovima, poput hodanja, penjanja uz stepenice ili okretanja. Pritiskanje zahvaćene stražnjice snažnim pritiskom također može izazvati bol i osjetljivost.
Sindrom piriformisa ponekad se može nazivati dubokim glutealnim sindromom, sveobuhvatnim izrazom za uklještenje živaca u dubokom glutealnom prostoru.
Uobičajeni simptomi i znakovi sindroma piriformisa mogu uključivati kombinaciju:
- bol u stražnjici – piriformis sindrom uzrokuje bol duboko u stražnjici; osjećaj se može opisati kao bolna, goruća, pulsirajuća ili probadajuća bol koja se često pogoršava nakon fizičkih aktivnosti, poput sjedenja, hodanja, trčanja ili vožnje bicikla, ili bilo koje aktivnosti koja uključuje ponavljajuće pokrete kukova i bedara; bol se također može pogoršati nakon dulje neaktivnosti, kao što je rad za stolom ili vožnja
- utrnulost i trnci u stražnjici i niz nogu – bedro i noga na zahvaćenoj strani mogu utrnuti i mogu se pojaviti trnci ili osjećaj bockanja; ovi se simptomi također mogu pogoršati s aktivnostima kao što su sjedenje ili stajanje dulje vrijeme
- poteškoće u dugom sjedenju – bol i osjetljivost u stražnjici mogu otežati dugotrajno sjedenje, osobito na tvrdim ili neravnim površinama
- slabost ili poteškoće u kretanju noge – noga na zahvaćenoj strani može se činiti teškom ili ukočenom i može biti teško podići je ili pomaknuti u određenim smjerovima koji stvaraju napetost na mišić piriformis.
Piriformis sindrom se može zamijeniti ili oponašati simptome drugih stanja koja zahvaćaju zdjelicu, donji dio leđa i nogu. Uobičajena stanja donjeg dijela leđa sa simptomima sličnim sindromu piriformisa uključuju:
- išijas – uključuje bol, utrnulost i slabost u donjem dijelu leđa, nogama i stopalima; ovi se simptomi javljaju zbog kompresije korijena spinalnog živca ili iritacije zbog lumbalne hernije diska, spinalne stenoze ili disfunkcije sakroilijačnog zgloba; išijatični živac prolazi kroz mišić piriformis pa sindrom piriformisa može izazvati simptome slične išijasu
- lokalizirana kompresija živaca – kompresija manjih živaca u zdjelici koji prolaze blizu mišića piriformisa.
Određeni simptomi sindroma piriformisa mogu ukazivati na ozbiljna medicinska stanja. Ovi simptomi uključuju:
- bol u preponama i utrnulost – tupa bol ili oštar, žareći i probadajući osjećaj u području prepona; neki pojedinci također mogu osjetiti obamrlost, što otežava sjedenje
- gubitak kontrole crijeva i mjehura – poteškoće s mokrenjem ili smanjeni osjećaj kontrole pražnjenja mjehura i crijeva te nemogućnost kontrole pražnjenja crijeva.
Ovi simptomi mogu ukazivati na rijetko, ali ozbiljno zdravstveno stanje zvano sindrom cauda equina, koje zahtijeva hitnu liječničku pomoć. Dodatno, simptomi kao što su jaki bolovi u leđima koji se javljaju nakon nesreće ili traume, ili bolovi u leđima s vrućicom ili neobjašnjivim gubitkom težine također zahtijevaju brzu liječničku procjenu.

Lažni išijas – dijagnostika i terapija za pirimorfis
Postavljanje dijagnoze sindroma piriformisa temelji se na pregledu pacijentove povijesti bolesti, fizikalnom pregledu i mogućim dijagnostičkim testovima kao što su rendgen, ultrazvuk, MRI ili testovi živčanog provođenja.
Sindrom piriformisa često se dijagnosticira postupkom isključivanja drugih mogućih stanja koja mogu uzrokovati pacijentove simptome, kao što je hernija lumbalnog diska ili disfunkcija sakroilijačnog zgloba.
Gotovo svaki tretman za sindrom piriformisa uključivat će fokus na pažljivo i progresivno istezanje mišića:
- fizikalna terapija s vježbama raspona pokreta i dubokom masažom (vježbe za piriformis sindrom i masaža piriformisa)
- oblozi s ledom (oblozi za piriformis)
- terapija toplinom
- protuupalni lijekovi (kao što su ibuprofen ili naproksen) za smanjenje otekline koja obično pridonosi pacijentovoj boli (tablete za piriformis)
- injekcije kortikosteroida s lokalnim anestetikom
- TENS terapija.
Blaga bol kod sindroma piriformisa može nestati nakon odmora za 1 – 2 dana. Ako je mišić piriformis akutno upaljen, nadražen ili natečen, bol može potrajati nekoliko dana ili tjedana, a bit će potrebno ciljano liječenje kako bi se spriječilo da stanje postane kronično (piriformis sindrom – trajanje).
Većina ljudi doživi potpuno povlačenje simptoma u 1 – 3 tjedna kroz vođeni i ciljani program fizikalne terapije.
Ako se ne liječi, duboka bol u stražnjici može se s vremenom pogoršati i produžiti tijekom razdoblja od dvije godine s postupnim pogoršanjem simptoma kod nekih pojedinaca.
Pročitajte i ove članke:
- Išijas: Koji su uzroci, simptomi i mogućnosti liječenja?
- 11 vježbi za išijas: Fizioterapeut otkriva kako ublažiti ovo bolno stanje s različitim uzrocima
- “Čišćenje živaca”: Tehnika koja pomaže kod išijasa i sindroma karpalnog tunela.
- lažni išijas
- masaža piriformisa
- oblozi za piriformis
- piriformis sindrom - trajanje
- tablete za piriformis
- terapija za piriformis
- vježbe za piriformis sindrom
- Patel A. (2023). What Is Piriformis Syndrome? SPINE-health.
- Piriformis Syndrome. (2022). Cleveland Clinic.
- Piriformis Syndrome. Cedars-Sinai.