Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica: Prijeti li Hrvatskoj?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica je ozbiljna virusna bolest koja se prenosi ubodom krpelja i može biti vrlo opasna za ljudsko zdravlje.
Iako je krimsko-kongoanska groznica rijetka u Europi, povremeno se pojavljuje na Balkanu i u mediteranskim zemljama, što zdravstvene vlasti drži u stanju pripravnosti.
Pročitajte članak portala Dnevnik.hr “Rijetki virus u Europi: Nakon smrti muškarca 25 osoba u karanteni“.
Kako se prenosi krimsko-kongoanska hemoragijska groznica?
Virus koji uzrokuje krimsko-kongoansku hemoragijsku groznicu prenose krpelji, osobito oni iz roda Hyalomma.
Osim uboda krpelja, bolest se može prenijeti i putem kontakta s krvlju ili tkivima zaraženih životinja, što je često rizično za ljude koji rade u stočarstvu, mesnoj industriji i veterinarskim službama.
Također, postoji mogućnost prijenosa s osobe na osobu, najčešće kroz kontakt s tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, posebno u bolničkim uvjetima bez pravilne zaštite.
Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica – simptomi
Simptomi krimsko-kongoanske hemoragijske groznice obično se javljaju naglo. U početku se pojavljuju visoka temperatura, bolovi u mišićima i trbuhu, vrtoglavica, glavobolja te bolovi u vratu.
S napretkom bolesti mogu se javiti mučnina, povraćanje, proljev i promjene raspoloženja poput zbunjenosti ili razdražljivosti.
U težim slučajevima karakteristični su i simptomi povezani s krvarenjem poput krvarenja iz nosa, osipa na koži (petehije) i zatajenja organa.
Ova bolest može imati smrtnost i do 30 % kod hospitaliziranih pacijenata.

Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza krimsko-kongoanske hemoragijske groznice postavlja se specijaliziranim laboratorijskim testovima, uključujući PCR testove i detekciju virusa u krvi. Budući da je riječ o visoko zaraznoj bolesti, uzorci se obrađuju u strogo kontroliranim uvjetima.
Trenutno ne postoji specifičan lijek za krimsko-kongoansku hemoragijsku groznicu, već je liječenje usmjereno na podršku organizmu, održavanje hidratacije i kontrolu simptoma. Antiviralni lijek ribavirin ponekad se koristi, no njegova učinkovitost još nije potpuno dokazana.
Prevencija i zaštita od krimsko-kongoanske hemoragijske groznice
Kako bi se smanjio rizik od zaraze krimsko-kongoanskom hemoragijskom groznicom, važno je izbjegavati područja gdje su krpelji česti, osobito šumske i livadske zone.
Nošenje svijetle odjeće dugih rukava i hlača olakšava uočavanje krpelja. Također, preporučuje se korištenje sredstava za odbijanje insekata i redovito pregledavanje tijela radi ranog uklanjanja krpelja.
Za one koji rade sa životinjama preporučuje se nošenje zaštitne opreme i rukavica, naročito prilikom rukovanja i klanja životinja. U zdravstvenim ustanovama važno je pridržavati se strogih mjera higijene i zaštite kako bi se spriječilo širenje bolesti s pacijenta na zdravstveno osoblje ili druge pacijente.
Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica ostaje rijetka, ali ozbiljna prijetnja
Iako većina zaraženih osoba razvija blage simptome ili ostaje bez simptoma, krimsko-kongoanska hemoragijska groznica može biti smrtonosna.
Zato je važno pravovremeno prepoznati simptome, pridržavati se mjera prevencije i kontaktirati liječnika ako postoji rizik od izloženosti virusu. Informiranje i oprez ključni su u sprječavanju širenja ove opasne bolesti.
Pročitajte i ove članke:
- Kako izvaditi krpelja i što ako ostane glava ili nogica?
- Sezona krpelja: HZJZ je objavio tko je posebno ugrožen, mjere zaštite, kako postupiti kod uboda i tko se treba cijepiti
- Oprez, ova mjesta puna su krpelja! Evo gdje vrebaju i što učiniti ako vas ugrizu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Hrana koja povisuje krvni tlak: 12 najgorih namirnica
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Crimean-Congo haemorrhagic fever. (2025). WHO.
- About Crimean-Congo Hemorrhagic Fever. (2024). CDC.
- Crimean-Congo haemorrhagic fever. European Centre for Disease Prevention and Control.