Petehije – što ih uzrokuje i jesu li opasne?
- 1 komentara
- 5 min čitanja
Petehije su okrugle pjege koje se pojavljuju na koži kao rezultat potkožnog krvarenja odnosno pucanja kapilara, a koje mogu biti crvene, smeđe ili ljubičaste. Petehije se najčešće pojavljuju u skupinama i mogu izgledati kao osip (petehijalni osip). Petehije su obično ravne na dodir i ne gube boju kada ih pritisnete.
U nekim slučajevima se petehije mogu javiti na sluznicama, točnije u ustima ili unutarnjoj strani kapka.
Petehije su malene, većinom nisu veće od 3 milimetra. Veće varijacije petehija nazivaju se purpurama. Purpure mogu biti velike i nekoliko centimetara. Petehije mogu ukazivati na niz stanja, u rasponu od manjih ozljeda krvnih žila, pa sve do po život opasnih bolesti.
Petehije se mogu javiti i kod djece i kod odraslih. Petehije se mogu pojaviti čak i kod tek rođenih beba. Mogu biti izražene na svim regijama kože. U nastavku teksta doznajte kada je potrebno potražiti liječničku pomoć, odnosno kada su petehije znak patološkog procesa.
Petehije – uzroci
Petehije su relativno česta pojava. Sitne krvne žile odnosno kapilare povezuju najmanje dijelove arterija i najmanje dijelove vena. Petehije se javljaju kada su kapilare oštećene, a krv curi u kožu. Faktori koji uzrokuju petehije su brojni, a neki od njih su: naprezanje, specifična medicinska stanja, određeni tip ozljeda pa čak i lijekovi koji mogu uzrokovati krvarenje.
Petehije kod djece obično se manifestiraju malim crvenim, ljubičastim ili smeđim pjegicama, veličine uboda igle. Petehije se kod novorođenčadi mogu javiti kao posljedica intenzivnog povraćanja ili kašljanja. Petehije se u slučaju povraćanja ili kašljanja većinom javljaju na licu.
Petehije kod djece mogu biti posljedica virusne ili bakterijske infekcije.
Malene petehije na licu, vratu i prsima mogu biti uzrokovane dugotrajnim naprezanjem tijekom aktivnosti (petehije od napora) kao što su:
- Plakanje,
- Kašalj,
- Povraćanje,
- Porod,
- Dizanje utega.
Neke vrste lijekova mogu dovesti do pojave petehija, uključujući:
- Aspirin,
- Atropin (Atropen),
- Karbamazepin (Carbatrol, Epitol, Tegretol i drugi),
- Kloralhidrat (Somnote),
- Cimetidin (Tagamet),
- Dezipramin (Norpramin),
- Indometacin (Indocin),
- Morfin,
- Naproxen,
- Nitrofurantion (Furadantin, Macrobid, Macrodantin),
- Penicilin,
- Kinin (Qualaquin).
Neke vrste zaraznih bolesti mogu uzrokovati petehije na koži, dok druge mogu dovesti do pojave petehija na unutarnjim površinama usta ili vjeđa.
Razne gljivične, virusne i bakterijske infekcije također mogu uzrokovati petehije, uključujući:
- Citomegalovirus,
- Parvovirus infekcije,
- Endokarditis,
- Hantavirusni plućni sindrom,
- Meningokokcemija,
- Mononukleoza,
- Rocky Mountain pjegavi tifus,
- Šarlah,
- Sepsa,
- Streptokok grla,
- Virusne hemoragične groznice.
Neka medicinska stanja također mogu uzrokovati petehije, primjerice:
- Hemolitički uremički sindrom,
- Idiopatska trombocitopenična purpura,
- Leukemija,
- Infantilni skorbut,
- Vaskulitis,
- Nedostatak vitamina K.
Petehijalni osip može biti znak ozbiljnog krvarenja, kao što je trombocitopenija. Gušenje, udaranje, grizenje ili bilo koji drugi oblik fizičkog zlostavljanja također može biti uzrokom nastanka petehija.
Petehije po nogama manifestiraju se kao ravne okrugle crvene mrlje koje se nalaze ispod površine kože, a koje su izazvane krvarenjem. Petehije na nogama mogu se javiti kao posljedica bilo kojeg od gore navedenih stanja.
Petehije se mogu javiti kao posljedica malignih bolesti (petehije leukemija).
Kada posjetiti liječnika?
Liječniku biste se trebali obratiti u slučaju sljedećeg:
- ako primijetite neobjašnjive ili raširene petehije,
- ako mislite da je petehijama uzrok lijek,
- ako su petehije u pratnji neobjašnjivih modrica,
- ako nemate nikakvu bolest koja bi mogla biti opravdanje petehijama,
- ako se petehije pojave kod djeteta,
- ako petehije prekrivaju veći površinu vašeg tijela ili tijela vašeg djeteta,
- ako sumnjate na bolest ili infekciju koja bi mogla izazvati petehije,
- ako ste starija osoba.
Kao što ste mogli vidjeti, petehije se mogu pojaviti kod svih dobnih skupina te mogu biti uzrokom brojnih stanja i bolesti – upravo zbog toga je važno da se javite svojem liječniku na vrijeme kako bi mogao odlučiti o daljnjim dijagnostičkim postupcima te potencijalnim metodama liječenja temeljnog uzroka petehija.
Petehije – simptomi
Kao što smo već spomenuli, petehije se manifestiraju kao crvene, ljubičaste ili smeđe točkice ili fleke odnosno purpure. Petehije na dodir ne blijede. Petehije mogu pratiti i određeni simptomi kao što su:
- obilno menstrualno krvarenje odnosno menoragija,
- neobjašnjivo krvarenje iz nosa,
- krvarenje u zglobovima,
- izbijanje modrica,
- obilnije krvarenje iz desni,
- nakupljanje zgrušane krvi ispod kože.
Simptomi koji prate petehije a mogu ukazivati na leukemiju su:
- lako krvarenje i izbijanje modrica,
- neočekivani gubitak tjelesne težine,
- konstantan umor,
- simptomi gripe,
- ponavljajuće krvarenje iz nosa.
Petehije kod djece i beba
Petehije kod djece i beba pojavljuju se kao posljedica pucanja kapilara ispod kože. Bebe i djeca petehije mogu razviti nakon jakog kašlja ili povraćanja. Kao posljedica kašlja ili povraćanja, petehije se javljaju uglavnom na licu. Petehije kod djece i beba mogu biti povezane s ozbiljnim poremećajima.
Neki od tih poremećaja su:
- idiopatska trombocitopenija,
- poremećaj zgrušavanja krvi,
- virusna ili bakterijska infekcija,
- meningitis,
- leukemija.
Petehije – komplikacije
Premda su većinom bezazlene, u slučaju petehija se mogu javiti i komplikacije. Neke od komplikacija koje se javljaju su:
- širenje infekcije (infekcija je posljedica nekog uzročnika),
- kronično otrovanje,
- krvarenje unutar lubanje ili mozga,
- nekontrolirano i teško krvarenje u bilo kojem drugom dijelu tijela.
Petehije – liječenje
Petehije ali i ostali simptomi petehija (oni lakši) većinom prođu spontano, sami od sebe te liječenje često nije potrebno. Međutim, u slučaju da se petehije ne povlače spontano i postaju intenzivne, šire se ili se učestalo ponavljaju na specifičnom mjestu – vrijeme je za odlazak liječniku.
Liječenje petehija ovisi o osnovnom uzroku petehija. Ovisno o uzroku, u liječenju petehija se primjenjuju sljedeći lijekovi:
- imunosupresivi,
- kortikosteroidi (kada su u pitanju upale),
- kemoterapija, radioterapija i biološka terapija (kada je riječ o malignom oboljenju),
- antibiotici (u slučaju bakterijske infekcije).
Petehije se može pokušati liječiti i prirodnim putem uz pomoć sljedećih preparata:
- Hladni oblozi – ublažuju upalu, smanjuju rizik od ponovne pojave petehija. Da bi ova metoda bila učinkovita, hladne obloge je na zahvaćenim mjestima potrebno držati između 15 i 20 minuta.
- Suplementi – probiotici, ekstrakt timijana, enzimi za poboljšavanje probave, vitamini, razni drugi dodaci prehrani. Oko izbora suplemenata posavjetujte se sa stručnom osobom.
- Vitamini – hranjive tvari iz vitamina pomoći će vašem organizmu u proizvodnji crvenih krvnih stanica, a samim time i u procesu ublažavanja upala. Vitamini koje biste trebali koristiti su: C, D, K, vitamin B9, vitamin B12. Vitamin C će vam pomoći u liječenju osnovnog uzroka kao što je reumatoidni artritis ili alergijska reakcija.
- Jabučni ocat – može se koristiti za smirivanje svrbeža koji ponekad prati petehije. Dovoljno je natopiti komadić vate jabučnim octom te nekoliko puta dnevno nanijeti na površinu kože zahvaćenu petehijama.
- Sok od limuna – limunov sok obiluje vitaminom C, a vitamin C pomaže pri stvaranju kolagena.
Može li se nastanak petehija spriječiti?
Nastanak petehija se ne može u potpunosti spriječiti, ali ipak možete pripaziti kada je riječ o podizanju teških predmeta, naprezanja prilikom obavljanja nužde i sl.
Izbjegavajte namirnice poput crvenog i bijelog luka koje razrjeđuju krv. Izbjegavajte unos namirnica koje sadrže rafinirane šećere i zasićene masti. Uvijek birajte svježe namirnice kao što su bobičasto voće, trešnje, šljive, račice itd.
Osim toga, svježe namirnice obiluju antioksidansima te utječu na porast crvenih krvnih stanica u organizmu.