Globalna industrija na njima godišnje generira oko 60 milijardi dolara! Ovo je 9 najpopularnijih biljnih lijekova na svijetu

postoji rastuća globalna potražnja za biljnim lijekovima

Kroz povijest su se razne kulture okretale tradicionalnoj biljnoj medicini za svoje zdravstvene potrebe. Unatoč napretku moderne medicine i tehnologije, postoji rastuća globalna potražnja za biljnim lijekovima, a procjenjuje se da industrija godišnje generira oko 60 milijardi dolara.

Neki prirodni lijekovi mogu ponuditi pristupačniju alternativu konvencionalnim lijekovima, u skladu s osobnim zdravstvenim uvjerenjima pojedinaca. Međutim, prirodno je pitati se o učinkovitosti biljnih opcija.

U nastavku otkrivamo devet najčešće korištenih biljnih lijekova diljem svijeta, zajedno s njihovim primarnim dobrobitima, upotrebom i relevantnim informacijama o sigurnosti.

Echinacea
FOTO: Shutterstock

Echinacea

Echinacea je cvjetnica porijeklom iz Sjeverne Amerike, tradicionalno je korištena od strane Indijanaca za razne bolesti. Obično se uzima kao čaj ili dodatak prehrani i često se koristi za prevenciju ili liječenje prehlade. Dok su istraživanja o njezinoj učinkovitosti ograničena, postoje neki dokazi koji upućuju na to da može smanjiti rizik od prehlade do 20 %.

Ginseng

Ginseng je ljekovita biljka čiji se korijeni potapaju za pripremu čaja ili suše kako bi se dobio prah. Obično se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za smanjenje upale i jačanje imuniteta, funkcije mozga i razine energije. Iako ima dugu povijest upotrebe, nedostaju moderna istraživanja koja bi poduprla njegovu učinkovitost.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba dobiva se iz stabla dlake i porijeklom je iz Kine i koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini tisućama godina. Sadrži snažne antioksidanse, ali suvremena istraživanja nisu uvjerljivo dokazala njegovu učinkovitost za različita stanja za koja se vjeruje da ih liječi.

Ginkgo biloba
FOTO: Shutterstock

Bazga

Napravljena od kuhanog ploda biljke Sambucus nigra, bazga se stoljećima koristi za ublažavanje raznih bolesti. Danas se uglavnom prodaje kao lijek za simptome povezane s gripom i prehladom. Neka istraživanja sugeriraju da bi moglo biti blago učinkovito, ali za potvrdu su potrebne veće studije.

Gospina trava

Dobivena iz cvjetnice Hypericum perforatum, gospina trava ima dugu povijest upotrebe koja datira još iz antičke Grčke. Obično se propisuje u dijelovima Europe za liječenje blage do umjerene depresije.

Kratkotrajna primjena pokazala je učinkovitost usporedivu s nekim konvencionalnim antidepresivima, ali dugoročna sigurnost i učinkovitost za tešku depresiju su manje jasni.

Kurkuma

Poznata po svojim protuupalnim svojstvima, kurkuma se koristi tisućama godina u kuhanju i medicini. Kurkumin, njezin aktivni spoj, može biti učinkovit u liječenju stanja poput kronične upale i boli povezane s artritisom.

Đumbir
FOTO: Shutterstock

Đumbir

Kao čest sastojak i biljni lijek, đumbir je poznat po svojoj raznolikosti korisnih spojeva. Često se koristi za liječenje prehlade, mučnine, migrene i visokog krvnog tlaka. Njegova najpoznatija suvremena uporaba je za ublažavanje mučnine povezane s trudnoćom, kemoterapijom i medicinskim operacijama.

Valerijana

Korijen valerijane koristi se za poticanje smirenosti. Često se koristi za liječenje nesanice i tjeskobe, iako dokazi koji podupiru ove upotrebe nisu osobito jaki.

Kamilica

Kao jedan od najpopularnijih biljnih lijekova na svijetu, kamilica se koristi za liječenje niza bolesti, uključujući mučninu, proljev, zatvor i još mnogo toga. Iako su znanstveni dokazi ograničeni, ona se i dalje široko koriste.

Prilikom razmatranja biljnih dodataka prehrani preporučuje se konzultacija s liječnikom, kako biste osigurali odgovarajuću dozu, razumjeli moguće nuspojave i provjerili interakcije s drugim lijekovima.

Osim toga, važno je odabrati robne marke koje su certificirane za čistoću i kvalitetu, budući da biljni lijekovi nisu tako strogo regulirani kao drugi lijekovi. Trudnice ili dojilje trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom prije upotrebe biljnih lijekova kako bi osigurale sigurnost za sebe i svoje dijete.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hill, A. (2023). 9 of the World’s Most Popular Herbal Medicines. Healthline.
  2. Kroner, A. (2022). Health Benefits of 10 Healing Herbs. Verywell Health.
  3. McCaffery, J. (2017). 35 All-Time Favorite Natural Remedies. Prevention.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Getty Images

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu