Polpete od blitve i zobenih pahuljica s chia sjemenkama

Polpete od blitve i zobenih pahuljica

Polpete ili popečci od blitve i zobi zdrava su i ukusna alternativa onima od mesa. Možete ih poslužiti uz kuhani, pečeni ili restani krumpir s lukom, neko lagano ljetno varivo, u sendviču, a odlične su i kao zdrava večernja grickalica uz neki dip za umakanje po želji.

Blitva je vjerojatno najpoznatija zelena lisnata biljka u mediteranskoj kuhinji, a zobene pahuljice popularne su svuda, posebice kao sastojak zdravih zdjelica za doručak.

Polpete od blitve i zobi obiluju zdravljem

Primjene blitve su mnoge. Mlade listove možete konzumirati sirove u salatama, a kuhanu blitvu kao prilog, sastavni dio gustih juha, rižota ili pak zapečenu u raznim pitama i tartovima. Listovi te biljke bogati su vitaminima C, A, K i onima B kompleksa – B1, B3, B5, B6 i B9.

Zobene pahuljice obiluju mineralima, vitaminima i vlaknima. Sadrže beta glukan u obliku koji pomaže u snižavanju kolesterola, a više o tome možete pročitati u članku “Zobene pahuljice snižavaju razinu lošeg kolesterola u krvi“.

Polpete od blitve i zobenih pahuljica
FOTO: Mare

Chia sjemenke su super zdrava namirnica. Osim što imaju mnoge dobrobiti za vaše zdravlje jer su bogate vlaknima, omega-3 masnim kiselinama, kalcijem, željezom, magnezijem, bjelančevinama, fosforom, manganom te vitaminima A, B, E i D, zbog svoje sluzi koju razvijaju namakanjem u tekućini poslužit će i kao odlično vezivno sredstvo za polpete.

Ove polpete obiluju izrazito zdravim namirnicama, a jedna od prednosti kombiniranja zobi i chia sjemenki je i ta što zbog svojih svojstava doprinose osjećaju sitosti, daju energiju te time pomažu kod mršavljenja.

Sveukupno ove polpete sadrže 28,4 g proteina, što nije zanemariv podatak kad ste na biljnoj prehrani. No, ako vam je cilj mršavljenje, onda svakako preskočite umakanje u masni dip od veganske majoneze i jogurta koji sam servirala uz polpete.

Sastojci za 15-ak ukusnih polpeta:

Polpete od blitve
FOTO: Mare

Priprema

  1. Blitvu očistite i maknite najdeblji dio dna stabiljke. Kratko blanširajte, par minuta u vrućoj i posoljenoj vodi, dok lišće i stabiljke ne omekšaju te ocijedite i narežite na sitno.
  2. Zobene pahuljice i chia sjemenke potopite u zobenom mlijeku te ostavite 10-ak minuta da nabubre. Dodajte jabučni ocat.
  3. Češnjak protisnite ili nasjeckajte na sitno, peršin također. Promiješajte sve s blitvom i brašnom u koje ste dodali prašak za pecivo. U to zamiješajte smjesu zobenih pahuljica, chia sjemenki i mlijeka te začinite solju i paprom. Smjesa koju ćete dobiti bit će gusta, ali ne i čvrsta. Neka vas to ne brine jer će tijekom pečenja pljeskavice poprimiti i zadržati kompaktan oblik.
  4. Obložite lim papirom za pečenje i dijelove papira na koje ćete formirati pljeskavice premažite uljem. Formirajte oblik pljeskavica jušnom žlicom ili rukama, premažite ili poškropite površinu s malo ulja te pecite 10-ak minuta na 200 °C. Nakon toga okrenite pljeskavice i pecite još 10-ak minuta.
  5. Po želji, servirajte uz dip koji napravite tako da pomiješate vegansku majonezu i jogurt te uz limun koji možete pokapati po pljeskavici.

Dobar tek!

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   9

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu