Medicinski odobrava
Marta Dugonjić, dr. med.
Plućni edem – uzroci, simptomi, prva pomoć, liječenje i čaj
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Plućni edem je akutna oteklina pluća koja može biti životno opasna, a najčešće je simptom insuficijencije srca. Nastaje izlijevanjem tekućine iz krvnih žila u alveole (završni dijelovi dišnih cijevi u plućima) i njezinim nakupljanjem u plućima.
Napadaj plućnog edema očituje se naglim gubljenjem daha. Često se zamjenjuje s aspiracijskom pneumonijom (unos toksičnih tvari, obično želučanog sadržaja, u pluća), ali plućni edem nastupa brže.
Edem pluća – uzroci
Ovisno o uzroku, razlikuju se dvije vrste plućnog edema:
- srčani ili kardiogeni plućni edem – zbog zatajivanja lijeve srčane klijetke (infarkt miokarda) što izaziva hipertenziju u plućnim venama (iz pluća dovode krv s kisikom u srce),
- nesrčani ili nekardiogeni plućni edem – pri normalnom hidrostatskom tlaku dolazi do povećanja propusnosti alveolarne membrane, uzroci mogu biti infekcija, upala pluća, toksini, alergije, metaboličke smetnje (npr. nepridržavanje dijetetskih mjera ili uputa o uzimanju lijekova) itd.
Manje poznati su akutni visinski edem pluća (nesrčani oblik kod zdravih planinara na visinama iznad 2500 m zbog sniženog atmosferskog tlaka), akutni edem pluća u ronjenju (kad je temperatura manja od 12 °C) i edem pluća kao posljedica transfuzije (reakcija na leukocite davatelja krvi).
Rijetko je uzrok nepoznat. U svakom slučaju, do edema pluća dolazi kad oboljeli dijelovi pluća ne sudjeluju u izmjeni plinova pa je, ovisno o veličini edema, onemogućeno primanje kisika i izbacivanje ugljikovog dioksida te oboljeli teško dolazi do zraka.
Edem pluća – simptomi
Češća je voda u plućima kod starijih osoba, tj. kod odraslih iznad 40 godina, ali i kod djece s nerazvijenom lijevom srčanom klijetkom. Prepoznaje se prema sljedećim simptomima:
- počinje iznenada (pola sata do nekoliko sati),
- otežano i ubrzano disanje,
- na početku suh kašalj,
- poslije bjelkasti i krvavi pjenasti iskašljaj,
- umjerena bol u prsima,
- glasno i vlažno hroptanje u grudima,
- blijeda koža, umjereno plavkaste boje,
- znojenje,
- niski krvni tlak,
- ubrzan puls,
- nabrekle vene na vratu,
- smetenost,
- opća slabost,
- slabo mokrenje,
- anksioznost (strah od smrti gušenjem),
- nesvjestica.
Edem pluća – prva pomoć
Ako se primijete navedeni simptomi, potrebno je odmah pozvati hitnu pomoć. Do dolaska hitne pomoći treba učiniti sljedeće:
- provjeriti disanje i puls;
- nastojati smanjiti pritisak na pluća – osoba bi trebala mirno sjediti tako da noge vise s kreveta, maknuti ovratnik, kravatu, remen i sl., ne smije ništa konzumirati;
- treba usisati sluz iz dišnih putova – ako je moguće, kako bi se olakšalo primanje kisika i izbjegla hipoksija (nedostatna količina kisika u stanicama i tkivu zbog smanjenja kisika u udahnutom zraku);
- ispljuvak se ne smije baciti – može pomoći u dijagnozi;
- važno je izmjeriti krvni tlak – ako osoba ima bolove u grudima ili povišen krvni tlak, može uzeti nitroglicerin pod jezik (širi krvne žile srca, smanjuje količinu protoka kroz plućni krvotok) ili diuretik (stimulira izbacivanje tekućine preko mokraće), u slučaju jako visokog tlaka može sažvakati tabletu ili dvije inhibitora Zorcaptila (smanjuje krvni tlak kako bi se krv lakše istisnula) od 25 mg.
Plućni edem – dijagnoza
Dijagnoza edema pluća postavlja se na temelju kliničke slike i hitnog RTG nalaza prsnog koša. Može se napraviti i serumsko određivanje moždanog natriuretskog peptida čije su vrijednosti povećane kod plućnog edema. Također, kako bi se provjerio rad srca, potrebno je učiniti EKG, pulsnu oksimetriju (zasićenost kapilarne krvi s kisikom) i krvne pretrage.
Edem pluća – liječenje i smrtnost
Nakon što se utvrdi da je riječ o plućnom edemu, uglavnom se liječi:
- davanjem kisika – kroz nosni kateter,
- injekcijom morfija (anestetika) – radi usporavanja disanja,
- diuretikom – drenira tekućinu iz pluća,
- bronhodilatorom – otvara blokirane zračne šupljine u plućima,
- endotrahealnom intubacijom – otvaranje dišnog puta postavljanjem endotrahealnog tubusa, tj. cijevi,
- mehaničkom ventilacijom.
Ako je uzrok edema pluća zatajivanje srca, liječnik će propisati sredstva za jačanje rada srca. Ako je posrijedi bila infekcija, nužno je liječenje antibioticima.
Pravovremena reakcija i započeto liječenje mogu brzo sanirati edem pluća, a u protivnom smrt je neizbježna.
Edem pluća – prevencija
Pošto se plućni edem uglavnom javlja kod osoba s bolestima srca ili pluća, važno je redovito odlaziti na liječnički pregled i držati se medicinskih preporuka. Odmah treba prestati s pušenjem, a savjetuje se zdrav način života, dijetetska prehrana i smanjivanje stresa.
Plućni edem – prirodno liječenje
Što se tiče prirodnih načina liječenja edem pluća, osim na prehranu ispunjenu povrćem i voćem, treba paziti i na smanjen unos soli i tekućih obroka. Alkohol i jaki začini nisu dozvoljeni.
Čaj za liječenje edema pluća
Za pripremu čaja za liječenje plućnog edema potrebno je usitniti i pomiješati:
- 50 g listova peršina,
- 40 g listova ženske bokvice,
- 40 g listova majorana,
- 30 g listova muške bokvice,
- 30 g listova pelina,
- 20 g stabljike timijana,
- 20 g korijena zečjeg trna,
- 20 g stabljike komorača.
U jednu litru vrele vode treba staviti 10 g mješavine i kuhati poklopljeno jednu minutu. Kad se ohladi, treba procijediti i piti tri puta dnevno prije i poslije jela po jedan dcl.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja