Povišena i snižena urea u krvi – tumačenje krvne slike
- 2 komentara
- 4 min čitanja
U metabolizmu aminokiselina konačni je proizvod urea. Organizam sintetizira ureu iz amonijaka koji nastaje iz proteina i koji je toksičan spoj, zato se i sintetizira u ureu da bi se mogao slobodno izlučiti iz tijela. Odrasla osoba dnevno izlučuje oko 30 grama ureje.
Referenta vrijednost ureje u krvi i kod muškaraca i kod žena iznosi: 2,8 – 8,3 mmol/L.
Kada govorimo o komplikacijama povišene ureje u krvi, tada je najbolje reći da su komplikacije po život opasna stanja u organizmu koja uzrokuju povišenu razinu ureje. Stoga možemo slobodno reći da je urea indikator neispravnog rada organizma.
Urea se izlučuje putem bubrega, crijeva i kože, a varijacije u vrijednosti ureje u krvi mogu upućivati na probleme s bubrezima, jetrom i neke druge poremećaje.
Dakle, opisat ćemo vam kratki proces izlučivanja ureje. Manji dio ureje eliminira se putem kože, točnije znojenjem. Urea vrlo lako dolazi u crijeva. Gotovo 40% ureje iz organizma, nalazi se upravo u crijevima.
Kada urea završi u crijevima, bakterije koje se nalaze u crijevima će početi razgrađivati ureu na amonijak i ugljikov dioksid. Amonijak se tako apsorbira u krv, te potom završava u jetri. Metabolički se on ponovno pretvori u ureu, ali je eliminacijski put zatvoren.
Budući da se ureja sintetizira u jetri, jetrene bolesti uzrokuju poremećaje sinteze ureje i posljedično nagomilavanje amonijaka u tijelu. Glavni proces eliminacije odvija se putem mokraće.
Faktori koji utječu na koncentraciju ureje u krvi su funkcionalnost bubrega, unos proteina, unos tekućine te metaboličko stanje organizma.
Povišena urea u krvi
Povišena vrijednost tipična je za bolesnike sa smanjenom funkcijom bubrega. Kada se bubreg ošteti, urea se vraća u krv, jer bubreg nema moć filtracije, odnosno stvaranja mokraće. Da bi došlo do smanjenja filtracije, bubreg mora biti najmanje 60% oštećen.
Također, povišena razina ureje može upućivati i na smanjen dotok krvi u bubrege što se događa kod problema sa srcem točnije srčanom insuficijencijom, povišenim krvnim tlakom ili kod dehidracije.
Do naglog porasta ureje u krvi, dolazi zbog prisustva kamenaca u bubregu ili tumora. Kod srednjeg ili jakog krvarenja u probavnom sustavu (npr. kod čireva) također može doći do pojave povišene koncentracije ureje. Povećana koncentracija ureje u krvi javit će se:
- Ako se pretjerano hranite namirnicama koje su bogate proteinima.
- Ako dođe do infekcije, povišene temperature, pretjeranog naprezanja ili upale.
- Zbog smanjenje konzumacije vode i dehidracije.
- Ako ste doživjeli stanje šoka ili ste pod ogromnim stresom.
- Zbog loše cirkulacije.
- Zbog abnormalnosti u radu štitnjače. (hipotireoza ili hipertireoza)
- Zbog manjka hormona rasta koji sprječava sintezu ureje.
Simptomi povišene ureje
Premda se insuficijencija bubrega odvija u tišini i najčešće iznenadi oboljelog, ipak postoje indikacije da organizam ne radi onako kako bi trebao. Simptomi povišene ureje u organizmu su:
- Učestalo mokrenje.
- Promijenjena boja urina (urin može potamniti ili čak krvav).
- Pojava bolova u zglobovima, kostima i leđima te grčeva u mišićima.
- Pojava sindroma nemirnih nogu te problema sa spavanjem.
- Pojava svrbeža bez osipa.
- Loš apetit i osjetljivost na mirise.
- Oticanje nogu i ruku (posebnu u predjelu zglobova – ako dotaknete oteklinu i ostane udubljenje od prsta – hitno potražite liječničku pomoć).
Niska urea u krvi
Niska urea obično nije znak za uzbunu. Mogu ju uzrokovati problemi s jetrom, nedostatna prehrana ili izgladnjivanje te pretjerana konzumacija alkoholnih napitaka.
Pretjerana hidracija (ispijanje više tekućine nego je potrebno) također može sniziti razinu ureje. U trudnoći se zbog promjena u krvotoku često spušta razina ureje.
Do snižene razine ureje u krvi dovode i prehrambene navike, primjerice prehrana siromašna proteinima i vlaknima. Poremećena funkcija jetre također može biti mogući uzrok niske rezine ureje u krvi.
Urea i kreatinin
Kako bi se utvrdila količina ureje u krvi odnosno dijagnosticirala povišena razina ureje u krvi, testiranje se obično radi s testom kreatinina (BUN). Količina kreatinina također će pokazati funkcioniraju li bubrezi onako kako bi trebali.
Velika količina kreatinina pokazuje problem u radu bubrega. Međutim, ako je kreatinin blago povišen – nema razloga za brigu – vjerojatno imate malo više mišićne mase.
Poželjno je da razina obje supstance bude niska, također je poželjno da odnos između ureje i kreatinina bude mali.
Doznajte više o povišenom kreatininu.
Kako normalizirati razinu ureje u krvi?
Razina ureje u krvi trebala bi se normalizirati nakon otklanjanja osnovnog problema koji je i uzrokovao povišenu odnosno sniženu koncentraciju. Prepustite se liječnicima i propisanom tretmanu pogotovo ako se radi o insuficijenciji odnosno zatajenju nekog organa – jer tu nažalost ne možete učiniti puno.
Kod povišene koncentracije ureje u krvi preporučuje se piti više vode, kako bi se urea što prije izlučila iz organizma. Međutim, ako je došlo do insuficijencije bubrega – ova metoda nije preporučljiva jer vaši bubrezi više nemaju moć filtracije pa biste mogli dodatno oteći.
Ako imate visoku razinu ureje u krvi, smanjite unos proteina, a ako je urea pak niska – povećajte unos proteina.
Ekstrakt đumbira, kandirani đumbir ili svježi, kapsule ili čaj od đumbira mogu vam pomoći u izbacivanju prevelikih količina ureje iz organizma. U prehrani se preporučuje konzumacija citrusa i namirnica s 90% udjelom kakaa.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja