Doc. dr. sc. Stevanović: “Kad kontrola ovisnosti nije moguća, ostaje samo smanjenje štete!”

ovisnost o energetskim pićima

U današnjem svijetu, suočeni s brojnim izazovima u javnom zdravstvu, važnost smanjenja štete postaje ključno pitanje u pristupu zdravlju.

Konferencija Harm Reduction Forum 2024, koja će se održati 22. i 23. studenog u Tuheljskim Toplicama, okuplja vodeće stručnjake iz raznih zdravstvenih područja kako bi raspravljali o najnovijim strategijama za smanjenje štete u kontekstu ovisnosti, mentalnog zdravlja, prehrambenih navika i drugih društvenih problema.

Tema smanjenja štete u zdravlju donosi nova rješenja za problematiku debljine, poremećaja hranjenja, ovisnosti o psihoaktivnim tvarima te dugoročne posljedice konzumacije zaslađenih pića i pušenja.

Paneli i predavanja na konferenciji razmotrit će kako harm reduction principi mogu unaprijediti prevenciju, smanjiti rizik od razvoja bolesti i pomoći u promjeni negativnih ponašanja koja ugrožavaju zdravlje pojedinca i društva.

važnost smanjenja štete postaje ključno pitanje u pristupu zdravlju
FOTO: Shutterstock

Okupit će se niz zdravstvenih stručnjaka

Godišnja konferencija u organizaciji Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje (HaRPH) okupit će niz zdravstvenih stručnjaka:

  • doc. dr. sc. Tomislava Sokola, hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu
  • Željka Petkovića, pomoćnika ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za suzbijanje zlouporabe droga
  • prof. dr. sc. Ivana Ćelića, psihijatra iz Klinike za psihijatriju Vrapče
  • dr. sc. Lee Pollak, dipl. ing., iz HZJZ-a
  • niz drugih istaknutih stručnjaka
  • uz domaćina doc. dr. sc. Ranka Stevanovića, predsjednika udruge HaRPH.

Na konferenciji će se u sklopu predavanja i panel diskusija govoriti o nizu tema povezanih uz smanjenje šteta po zdravlje u raznim područjima, izdvajamo neke:

  • Europski planovi, iskustva, ideje i ciljevi u rješavanju zdravstvene pismenosti i primjene harm reduction koncepta u javnom zdravstvu” – doc. dr. sc. Tomislav Sokol
  • Dodaci prehrani – pomažu li u zdravlju” – primjena harm reduction načela – Lea Pollak
  • Zaslađena pića – važni kod debljine i kroničnih bolest” – moderator Tihomir Strizrep
  • Ovisnost o psihoaktivnim tvarima – smanjenje štete” – moderator Ivan Čelić.

I druge teme iz spektra smanjenja štete poput:

  • debljina i poremećaj hranjenja
  • igre na sreću
  • pušenje.

Cijeli program i sve o temama Konferencije pročitajte na poveznici.

Predsjednik HaRPH-a doc. dr. sc. Ranko Stevanović, dr. med. primarijus
FOTO: Harm Reduction Forum

Komentar stručnjaka

Cilj HaRPH-a je promicanje principa smanjenja šteta po zdravlje, osobito u procesima donošenja odluka i raspodjele resursa zdravstvenog sustava, a kako bi se društvu osigurala pravedna i učinkovita primjena znanstveno dokazanih metoda za smanjenje šteta po zdravlje.  

Predsjednik HaRPH-a doc. dr. sc. Ranko Stevanović, dr. med. primarijus, je izjavio: 

Unatoč svim nastojanjima i kampanjama, svjedoci smo da postojeći pristupi koji se zasnivaju na potpunoj kontroli i isključenju pojedinih čimbenika rizika, kao i pokušaju da se kod lijekova i dodataka prehrani postignu potrebna poboljšanja navika i discipline korisnika ne donose očekivana poboljšanja.

Pri navedenim i ostalim temama važno je ukazivati na dokazane činjenice i štete koje nastaju po tjelesno i mentalno zdravlje, a uz silnu materijalnu i moralnu štetu te psihološke posljedice koje se manifestiraju kod ovisnosti o igrama na sreću. Na Konferenciji će se ponuditi inovativna rješenja i pristupi u smanjenju sve većih šteta koje uzrokuju ponašajne ovisnosti, štetne navike te korištenje psihoaktivnih tvari.

Prema doc. dr. sc. Stevanoviću, nacionalne statistike na području ovih ovisnosti su poražavajuće. Primjerice, u reklamama energetska pića obećavaju “smanjen umor, povećanu produktivnost, više snage” i sl., što omogućavaju svojim sastojcima od kojih je većina štetna po zdravlje – kofein, efedrin, guarana, taurin, glukuronolakton, šećeri i vitamini B skupine – a predstavljeni su kao ubrzivači kemijskih procesa u tijelu itd.

U jednoj županiji u Hrvatskoj 65 % učenika osnovnih i 85 % učenika srednjih škola izjavljuje da konzumira energetska pića, a među učenicima jedne srednje škole u Županji 97 % učenika te škole konzumiralo je energetska pića, a čak 61 % ih je miješalo s alkoholom.

Ovisnost o igrama na sreću u Hrvatskoj pogađa oko 2 % stanovništva, između 50.000 – 100.000 ljudi ozbiljnim simptomima ovisnosti. Oko pola milijuna građana Hrvatske na neki način osjeća negativne posljedice kockanja, bilo direktno ili kroz obitelj i bližu okolinu. Posebno zabrinjava da 13 % mladih ima povećan rizik od razvoja ove ovisnosti.

Kod navedenih tema posebno zabrinjava rezistentnost učestalosti tih pojava bez obzira na nastojanja države kroz poreze, javnozdravstvene kampanje i edukacije u školama da se smanjuju posljedice tih navika.

Kiosci s velikim reklamama za zaslađena i energetska pića nalaze se tik uz osnovne škole, reklamiranje klađenja i igara na sreću u biranim terminima, a osobito otvoreno i prikriveno reklamiranje preko društvenih mreža koje su danas jedini autoritet za mlade čine ovo borbu uzaludnom.

Ovisnost o igrama na sreću u Hrvatskoj pogađa oko 2 % stanovništva
FOTO: Shutterstock

Što moramo ili možemo poduzeti kao društvo?

Prije svega, potrebno je provoditi sasvim drugačiji model edukacije mladih, tvrdi doc. dr. sc. Stevanović.

Mi počinjemo prekasno s metodama koje su bile uspješne prije 60-tak godina. Nije dovoljno samo slušati i gledati, pročitati ili vidjeti – potrebno je potpuno razumjeti poruke, zatim ih prihvatiti pa ugrađivati u sebe da bi ih se na kraju živjelo.

To je proces koji treba započeti s kvalitetno planiranom i provođenom edukacijom od čina rođenja djeteta da bi kroz jasličku, vrtićku i školsku dob došli do edukacije prije 15. –16. godine, kada je prekasno jer su se određene ovisnosti i štetne navike i rizici po njih razvili u tolikoj mjeri da ih se više ne može staviti pod kontrolu.

Kada takva kvalitetna edukacija izostane, preostaje samo široka primjena harm reduction načela. Onako kako je supstitucijska terapija stavila pod kontrolu ovisnost o heroinu i psihoaktivnim tvarima trebalo bi postupati sa svih 46 ovisnosti s koliko se HaRPH udruga bavi.

U svijetu se dobri rezultati na područjima ovisnosti, ponašajnih ovisnosti i štetnih navika postižu samo primjenom harm reduction principa, politika, programa, praksi i proizvoda.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Medijsko priopćenje Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje (HaRPH).

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu