Ova vrsta prehrane mogla bi vam pomoći smanjiti biološku dob

Prelazak na vegansku prehranu potencijalno bi mogao preokrenuti biološko starenje

Biološka dob odražava koliko dobro vaše tijelo funkcionira, a ne vašu kronološku dob, a usvajanje izbora zdravog načina života može pomoći ljudima da funkcioniraju kao da su mlađi. Prelazak na vegansku prehranu potencijalno bi mogao preokrenuti biološko starenje, prema novoj studiji.

Usporavanje biološkog starenja može produžiti životni vijek i poboljšati kvalitetu života smanjenjem kroničnih bolesti, kako za Everyday Health objašnjava dr. Lucia Aronica sa Sveučilišta Stanford.

Unatoč medicinskom napretku koji produljuje očekivani životni vijek, mnogi još uvijek provode značajan dio svojeg života sa stanjima povezanim sa starenjem kao što su bolesti srca ili dijabetes, kaže dr. Aronica. Usporavanjem biološkog starenja mogli bismo smanjiti rizik od ovih bolesti i uživati ​​u zdravijem i duljem životu.

Biološka starost može se procijeniti putem metilacije DNK, procesa koji uključuje molekularne promjene koje utječu na aktivnost gena. Određene promjene metilacije DNK mogu ubrzati starenje, dok ga druge mogu usporiti.

Rezultati studije

U studiji su znanstvenici ispitivali promjene metilacije DNK kod 21 para odraslih blizanaca. Jedan blizanac iz svakog para prihvatio je vegansku prehranu osam tjedana, dok je drugi nastavio sa zdravom prehranom svejeda.

Veganska prehrana isključuje sve životinjske proizvode, uključujući meso, mlijeko, jaja, sir i jogurt.

Rezultati su pokazali da su blizanci na veganskoj prehrani imali značajno smanjenje bioloških markera starosti, na što ukazuju promjene metilacije DNA.

Ti se markeri nisu promijenili kod blizanaca koji su nastavili jesti životinjske proizvode.

Studija, objavljena u časopisu BMC Medicine, također je otkrila da je veganska prehrana povezana sa smanjenjem biološke dobi srca, hormona, jetre, upalnih i metaboličkih sustava kod veganskih blizanaca, ali ne i kod njihove braće i sestara svejeda.

veganski obrok
FOTO: Shutterstock

Komentari stručnjaka

Istraživači napominju da je teško utvrditi jesu li promjene izravno uzrokovane veganskom prehranom, a ne smanjenim unosom kalorija ili gubitkom težine. Mala veličina i kratko trajanje studije također ograničavaju zaključke, kaže suvoditelj studije Varun Dwaraka.

Dwaraka tvrdi da se ne mogu predvidjeti dugoročni učinci veganske prehrane. Iako su promatrali promjene povezane s prehranom, on i njegov tim nisu mogli identificirati specifične čimbenike koji pokreću te promjene. Međutim, uključivanje više povrća, jedenje manje mesa ili konzumiranje manje kalorija vjerojatno će biti korisno.

Prehrana je ključni promjenjivi čimbenik koji utječe na biološku starost, prema dr. Douglasu Vaughanu s Instituta za dugovječnost Potocsnak na Sveučilištu Northwestern, koji nije bio uključen u studiju. Prehrana bogata biljkama bogata je protuupalnim spojevima koji mogu usporiti biološko starenje.

Veganska prehrana obično je bogata nutrijentima koji podržavaju zdravu metilaciju DNK, uključujući antioksidanse.

Iako je točan utjecaj veganske prehrane na biološku dob nejasan, postoji nekoliko potencijalnih dobrobiti, kaže Kayli Anderson, osnivačica Plant-Based Mavens i profesorica na American College of Lifestyle Medicine.

Biljna prehrana može usporiti biološko starenje zbog visokog sadržaja vlakana, voća i povrća ili smanjenjem upale, ili bi koristi mogle proizaći iz izbjegavanja životinjskih masti i crvenog mesa. Anderson savjetuje da se usredotočite na dugoročnu održivost kada u svoju prehranu uključujete više biljaka, čak i ako niste strogo vegani.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu