Sekret u grlu: Kada je znak prolazne iritacije, a kada ozbiljne bolesti? Imamo popis uzroka, metoda liječenja i recept za domaći lijek
- 20 komentara
- 6 min čitanja
Postoje mnogobrojni uzroci kronične sluzi u grlu, ali i učinkovite metode pomoću kojih je možete smanjiti. Kod nekih osoba se sekret u grlu javlja kao jutarnji refluks bez prekomjerne proizvodnje sluzi tijekom dana. Ipak, to u rijetkim slučajevima može biti i znak ozbiljnog problema poput raka pluća. Ako primijetite krv u sluzi, o tome odmah obavijestite svojeg liječnika.
Sekret u grlu – prehlada, infekcije i alergije
Sekret u grlu se može javiti i kao posljedica prehlade, odnosno drugih infekcija. Prisustvo sekreta u grlu često izaziva konstantno kašljanje i pražnjenje grla, curenje nosa te poteškoće s disanjem. Sekret koji se skuplja u grlu obično uzrokuje začepljenje pluća i grla.
Sekret u grlu može sadržavati bakterije i viruse. Može nastati kao alergijska reakcija na razne alergene iz okruženja koji mogu varirati od čestica peludi pa sve do duhanskog dima. Izbacivanje sekreta putem kašlja može biti izrazito frustrirajuće te oboljela osoba može imati dojam kako izbacivanje sekreta neće nikad prestati. U nastavku doznajte što uzrokuje sekret u grlu te kako ga se riješiti.
Uzroci sekreta u grlu
Sekret u grlu može biti uzrokovan infekcijom, iritacijom grla ili je u rijetkim slučajevima posljedica ozbiljnih bolesti. Evo nekoliko uzroka prekomjerne sluzi kod odraslih i djece:
- infekcije – infekcija poput prehlade, bronhitisa i gripe mogu rezultirati prekomjernom proizvodnjom sluzi
- bolesti središnjeg živčanog sustava također povećavaju stvaranje sline (encefalitis, bjesnoća)
- alergijske reakcije – reakcije na iritacije poput astme ili peludne groznice mogu dovesti do pojačanog stvaranja sluzi
- oštećenje na glasnicama – prekomjerni napor na glasnicama može rezultirati time da se one trljaju jedne u druge, što rezultira upalom i prekomjernom proizvodnjom sluzi
- pušenje – pušenje uzrokuje oštećenje grkljana; to je zato što čestice dima, položene preko grkljana, isušuju glasnice; kako bi se olakšala suhoća uzrokovana dimom, dišni putevi proizvode više sluzi.
Kako smanjiti sekret u grlu?
Liječenje prekomjerne sluzi ovisi prvo o tome što uzrokuje sluz. Uklanjanje uzroka je najefektivniji način smanjivanja sluzi u grlu:
- izbjegavanje stvari koje uzrokuju sluz u grlu poput pušenja, iritacija u zraku i naprezanja glasnica
- ako je prekomjerna sluz uzrokovana infekcijom, ona će obično sama proći nakon nekoliko dana i ne postoji potreba za lijekovima; s druge strane, sluz uzrokuje neugodu pa jednostavni kućni lijekovi poput inhaliranja pare ili, iako sekret u grlu i kašalj mogu ponekad iscrpljujući, tjeranje sluzi van kašljanjem mogu pružiti olakšanje; ako kašljanje ne prestaje, a količina sluzi je jednaka ili veća – potrebno je potražiti liječničku pomoć
- upotreba antibiotika se treba izbjegavati jer sluz može biti uzrokovana virusima, što čini antibiotike potpuno neučinkovitima, ali procjenu ostavite vašem liječniku; ako je infekcija uzrokovana bakterijama, postoji opasnost od upale pluća
- odmaranje, uravnotežena prehrana i konzumiranje puno tekućine su najbolji lijekovi za sve blage bolesti; također, isto može spriječiti vraćanje infekcije jer pruža tijelu mogućnost oporavka.
Sekret u grlu kod djece
Sekret se u grlu djece većinom taloži tijekom hladnih dana, što je rezultat velikog broja virusa koji napadaju dišne organe. Širenju ovakvih virusa “godi” hladno vrijeme te boravak u zatvorenim prostorima u kojima boravi mnogo ljudi. Ovakve virusne infekcije se kod djece pojavljuju praćene simptomima poput curenja nosa, kašlja te ubrzanog i otežanog disanja.
Sluznica dječjeg grla je vrlo osjetljiva, stoga u slučaju pojave sekreta u grlu djeteta treba potražiti liječničku pomoć. Liječnik će vas adekvatno savjetovati o tome što činiti te koje lijekove dati djetetu. Ovisno o tome što je uzrok nakupljanja sekreta u grlu djeteta, liječnik će propisati adekvatnu terapiju.
Ono što će vam svaki liječnik savjetovati je pojačana higijena usne šupljine tijekom razdoblja infekcije, što znači da bi dijete trebalo izbacivati sekret, češće ispirati usnu šupljinu, ali i prati zube zbog prisutnosti bakterija, odnosno virusa koji se nalaze u sekretu. Ako se javi sekret u grlu kod beba, javite se hitno liječniku.
Pretrage u slučaju sekreta u grlu
Ako imate problema s obilnom sekrecijom sluzi u grlu (pa čak i ako se javlja sekret u grlu bez kašlja) potrebno je učiniti detaljni otorinolaringološki pregled. Taj pregled uključuje fiberendoskopiju gornjih dišnih i probavnih putova. Fiberendoskopija se vrši kao pregled gornjih dišnih i probavnih putova od vrška nosa pa sve do gornje trećine dušnika i ušća jednjaka. Ova pretraga se radi uz površinsku anesteziju nosa sprejem. Pretraga sveukupno traje nekoliko minuta i nisu potrebne nikakve posebne pripreme.
Ponekad je potrebno napraviti i RTG snimanje sinusa. Nakon ovih pretraga trebalo bi biti jasnije što uzrokuje velike količine sekreta u vašem slučaju. Ovisno o uzroku, obavljaju se daljnje pretrage, a liječenje ovisi o uzroku.
Prirodno liječenje sekreta u grlu
Tegoba vezanih uz sekret u grlu najlakše ćete se riješiti poštivanjem savjeta liječnika, ali i konzumacijom prirodnih lijekova:
- pijte puno čaja s medom i limunom
- miješajte đumbir i cimet; dodajte šalicu vruće vode u tu smjesu, a zatim je promiješajte i procijedite smjesu; dodajte meda i pijte otopinu nekoliko puta dnevno
- pojedite nekoliko režnjeva češnjaka prije odlaska u krevet; jednak učinak imat će i kapsule češnjaka ili sok češnjaka
- dodajte prstohvat bijelog papra na jušnu žlicu meda i uzimajte tu smjesu dva puta dnevno
- inhalacija vodenom parom jedan je od najboljih i najlakših načina za izbacivanje sekreta; pomoći može i tuširanje dva puta dnevno
- grgljanje slane vode također je jedna od metoda uz pomoć koje se možete riješiti dosadnih nakupina sekreta iz grla; potrebna vam je čajna žličica soli koju trebate dodati u čašu tople vode i zatim izmiješati sadržaj; postupak grgljanja ponavljajte nekoliko puta dnevno
- čajnu žličicu kurkume dodajte u čašu toplog mlijeka; ovu otopinu pijte ujutro i navečer; kurkuma je poznati prirodni lijek snažnog antiseptičkog djelovanja.
Ne zaboravite izbaciti sluz kadgod je to moguće, a posebno tijekom infekcije jer se zaražena sluz može proširiti u druge dijelove tijela.
Sekret u grlu nije nešto oko čega bi se trebali zabrinuti. Normalno je imati upalu koja traje i do tjedan dana tijekom infekcije. S druge strane, ako se simptomi ponavljaju ili postoji krv u sluzi, najbolje je potražiti pomoć liječnika.
Bijeli sljez protiv sekreta u grlu
Bijeli sljez biljka je čije je višestruko ljekovito djelovanje suvišno spominjati. Bitno je reći da će vam pomoći kod izbacivanja sekreta iz grla. Donosimo vam dva recepta koja možete primijeniti kod liječenja odraslih, ali i djece.
Priprema
Evo kako koristiti sljez za kako bi se izbacio sekret u grlu kod odraslih.
- Prelijte jušnu žlicu usitnjenog korijena bijelog sljeza s dva decilitra hladne vode.
- Ostavite poklopljeno da odstoji osam sati.
- Otopinu nakon toga procijedite.
Ovaj napitak potrebno je piti u manjim gutljajima najmanje dva puta dnevno, bez šećera i drugih dodataka.
Kako bi se izbacio sekret u grlu kod djece, bit će vam potrebna tri sastojka – bijeli sljez, žalfija i lan.
- Pomiješajte jednu jušnu žlicu korijena bijelog sljeza, mljevenih lanenih sjemenki i jušnu žlicu suhe žalfije.
- U lonac stavite 2,5 dl vode pa dodajte 100 g žutog šećera i zagrijte.
- Kada se šećer otopi, dodajte mješavinu biljaka i jedan limun narezan na kriške (prethodno dobro opran).
- Kuhajte na umjerenoj temperaturi 15 minuta, a zatim procijedite.
Dnevno dajte djetetu četiri jušne žlice ovog sirupa sve dok ne dođe do poboljšanja. Sirup čuvajte u hladnjaku.
Pročitajte i ove članke:
- Djelotvoran lijek protiv kašlja: Ne trebate u ljekarnu! Imamo popis prirodnih lijekova koji će pomoći smiriti kašalj kod odraslih i djece
- 100 posto prirodno: Napravite sirup pred kojim će pokleknuti i najuporniji kašalj
- Bolesti pluća: Popis je dug, a simptomi variraju od laganog kašlja do iskašljavanja krvi! Ovo je 6 najčešćih okidača na koje trebate pripaziti.
- DePietro, M. (2023). What causes the overproduction of mucus in the throat? Medical News Today.
- Frothingham, S. (2023). What Causes Excess Mucus in Your Throat and What to Do About It. Healthline.
- Rebis, S. (2022). Causes and treatments for excess mucus in throat. K Health.