Iskašljavanje šlajma: Što se događa ako ga progutate?

Iskašljavanje šlajma

Respiratorni virusi šire se diljem svijeta, a Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) predviđa porast broja slučajeva COVID-19, gripe i RSV-a u narednim tjednima. Iako simptomi ovih virusa mogu varirati, svi imaju jednu zajedničku karakteristiku – povećanu proizvodnju sluzi u grlu i prsima.

Kada se suočimo s prekomjernom proizvodnjom sluzi, mnogi se pitaju je li bolje ispljunuti je ili progutati. Pomaže li jedna metoda bržem oporavku? Kada je u pitanju “iskašljavanje šlajma“, u nastavku otkrivamo što je bolje učiniti.

Što je sluz?

Sluz je tvar koja prekriva vlažne površine različitih dijelova tijela, uključujući pluća, sinuse, usta, želudac, crijeva i oči. Sastoji se od vode i glikoproteina (hibrida šećera i proteina) koji joj daju gustoću i ljepljivost, uz soli i molekule koje čine dio imunološke obrane tijela.

Sluz ima nekoliko funkcija, uključujući podmazivanje i stvaranje zaštitne barijere koja filtrira zrak koji udišemo, čime zarobljuje štetne tvari, alergene, viruse i bakterije te sprečava infekcije.
Iskašljavanje šlajma
FOTO: Shutterstock

Zašto se sluz povećava kada smo bolesni?

Kada smo bolesni, tijelo proizvodi više sluzi kao obrambeni mehanizam. Sluz sadrži antitijela i enzime koji pomažu u borbi protiv stranih tvari. Povećana proizvodnja sluzi pomaže u ispiranju patogena, čime se pojačava imunološki odgovor tijela.

Iskašljavanje šlajma ili gutanje?

Povećana proizvodnja sluzi može biti neugodno iskustvo, a mnogi se pitaju je li bolje ispljunuti je ili progutati. Većina liječnika slaže se da je iskašljavanje šlajma korisno, jer otvara nosne i sinusne puteve.

Sluz koju iskašljavamo često sadrži iritanse i zarazne tvari koje je potrebno ukloniti iz tijela. Iskašljavanje šlajma iz grla posebno je važno jer može spriječiti nakupljanje viška sluzi koja može uzrokovati dodatne komplikacije, poput infekcija ili pogoršanja simptoma.

Iako progutati sluz nije štetno, jer će biti obrađena u probavnom sustavu, ispljuvanje može donijeti trenutno olakšanje.

Kako učinkovito očistiti sluz?

Ne postoji točno “ispravan” način ispljuvanja sluzi. Bilo da je ispljunete u maramicu ili to učinite drastičnije, obje metode postižu isti cilj. Međutim, postoje i drugi načini kako pomoći u čišćenju sluzi:

  • održavajte hidrataciju jer dehidracija može učiniti sluz gušćom i teže uklonjivom
  • koristite uređaje za ispiranje nosa, poput neti posude, koji pomažu isprati sluz i bakterije
  • isprobajte sprejeve sa slanom otopinom koji mogu pomoći u otpuštanju sluzi iz sinusa
  • udišite paru iz vruće kupke ili tuša kako biste olakšali izbacivanje sluzi
  • koristite lijekove koji se prodaju bez recepta, poput antihistaminika ili pseudoefedrina, koji mogu smanjiti proizvodnju sluzi.

Iako je povećana proizvodnja sluzi uobičajena reakcija na respiratornu infekciju, ako simptomi traju dulje od tjedan dana ili se čini da sluz ne prestaje proizvoditi, preporučuje se konzultirati liječnika

Iskašljavanje šlajma kod djece
FOTO: Shutterstock

Iskašljavanje šlajma kod djece i beba

Kod iskašljavanja šlajma kod djece, roditelji često primijete da se dijete muči s izbacivanjem sluzi. U takvim slučajevima, važno je poduzeti mjere opreza, kao što su korištenje manjih doza lijekova ili fizički pomaci koji pomažu u ispiranje dišnih puteva. Kod iskašljavanja šlajma kod beba, treba biti izuzetno oprezan i konzultirati se s pedijatrom prije nego što se odlučite na bilo koji tretman.

Boja šlajma i što ona znači

Boja sluzi može puno reći o zdravlju vaših dišnih puteva. Primjerice, iskašljavanje žutog šlajma obično ukazuje na bakterijsku infekciju, dok iskašljavanje šlajma i krvi može biti znak ozbiljnijih problema poput upale pluća ili drugih bolesti pluća. Ako primijetite krv u sluzi, preporučuje se odmah posjetiti liječnika.

Iskašljavanje šlajma prirodnim putem

Za one koji traže iskašljavanje šlajma prirodnim putem, postoje brojni kućni lijekovi koji mogu pomoći, poput inhalacija s eteričnim uljima, korištenja meda i limuna za smirivanje grla, ili pijenja toplih čajeva koji pomažu u razrjeđivanju sluzi.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu