Emocionalna glad: Kako je razlikovati od prave gladi?

Emocionalna glad

Emocionalna glad podrazumijeva jedenje hrane u svrhu zadovoljenja određenih emocionalnih potreba. Drugim riječima, osoba jede da bi se osjećala bolje, oslobodila stresa, nosila s neugodnim emocijama ili jednostavno prestala razmišljati o potrebama koji dolaze iz unutarnjeg emocionalnog svijeta.

Osoba želi “nahraniti svoje osjećaje“, ali zadovoljstvo je samo kratkotrajno i traje prvih nekoliko minuta nakon konzumirane hrane. Nakon toga slijede žaljenje i ponovni osjećaj praznine te opetovano traženje utjehe u istom ili nekom drugom obliku.

Emocionalna glad

Emocionalna glad podrazumijeva uzimanje i jedenje hrane u svrhu zadovoljavanja emocionalnih potreba, a ne postizanja sitosti. Ljudi ne jedu uvijek zato što zaista osjećaju fizičku vrstu gladi, nego zato što im određena vrsta hrane predstavlja radost, zadovoljstvo, nagradu, utjehu, oslobađanje od stresa i sl.

U pitanju je uglavnom odabir namirnica kao što su slatkiši i šećeri, brza i masna hrana i druga utješna, ali nezdrava vrsta hrane. Emocionalno jedenje je konzumiranje hrane kako bi se osoba osjećala bolje, odnosno ispunila svoje emocionalne potrebe, a ne svoj želudac.

Međutim, emocionalno jedenje ne rješava emocionalne probleme, nego ih samo kratkotrajno stavlja u drugi plan.

Već nekoliko minuta nakon pojedene hrane osoba se osjeća još gore, posebno kada shvati da se određenih emocija nije oslobodila, nego je dobila nekoliko novih (krivnja, grižnja savjesti, sram, žaljenje i sl.) s kojima se još teže nositi.

Nakon ponavljanja nekoliko ovakvih epizoda teško se narušava osjećaj samokontrole, samopoštovanja i raspoloženja te se emocije zapetljavaju u dublju problematiku i stvaraju svakodnevni problem osobi.

jedenje hrane u svrhu zadovoljenja određenih emocionalnih potreba
FOTO: Shutterstock

Hrana – osnovna fiziološka potreba ili?

Jedenje je osnovna fiziološka potreba bez koje živa bića ne bi mogla preživjeti. Kada je čovjek gladan i kada ne može zadovoljiti osnovne fiziološke potrebe, teško mu je fokusirati se na ikakve potrebe višeg reda, kao što su potreba za poštovanjem, ljubavlju, sigurnošću i samoostvarenjem.

Prije nekoliko desetljeća hrane nije bilo toliko u izobilju kao što je dostupna današnjim modernim populacijama. Čak i naši bake i djedovi svjedoče o kvalitetnoj hrani kao ograničenom resursu te o shvaćanju važnosti njezine pravilne raspodjele kako bi dugoročno preživjeli i imali dovoljno za svaki dan.

U to vrijeme čini se da je emocionalna glad kao pojam o kojem danas pričamo bio nepoznat. Teško da je itko mogao koristiti hranu u svrhu zadovoljavanja svojih emocionalnih potreba kada hrane nije bilo u tim količinama ni lako dostupnih oblika (brza hrana, masne namirnice, šećeri i slatkiši i sl.) za kojima danas najčešće posežemo kada osjećamo da nam je potrebna “emocionalna utjeha”.

Tek je u posljednjih nekoliko godina pojam emocionalne gladi došao do izražaja, kada je hrana postala dostupnija svima, često i u prekomjernim količinama, zbog čega se ista, nažalost, svakodnevno baca u mnogobrojnim kućanstvima.

Iako možda živimo u sredini u kojoj uglavnom ima dovoljno hrane za sve, i dalje postoje one sredine i populacije koje nemaju dovoljno hrane i koje itekako moraju paziti na raspodjelu iste kako bi preživjele. Stoga možemo zaključiti da je emocionalna glad, kao pojam modernog doba, itekako uzrokovana i okolišnim faktorima, a ne samo onim unutarnjim emocionalnim potrebama.

Činjenica je i da danas jedemo hranu upitne kvalitete te da je, čak i za ono za što smatramo da je zdravo, potrebno provjeriti izvore nekoliko puta kako bismo bili sigurni da je riječ o kvalitetnoj namirnici.

Emocionalna i fizička glad

Emocionalna i fizička glad se značajno razlikuju, a praćenjem svojih potreba tijekom javljanja gladi i sitosti se jednostavno mogu prepoznati. S obzirom na to da se epizode emocionalne gladi ponavljaju neki određeni period i da ih osoba obično postane svjesna kada su se već dogodile, postavlja se pitanje kako prepoznati emocionalnu glad, a kako zaista shvatiti da je osoba fizički gladna?

Prvo bi bilo dobro prepoznati situaciju u kojoj se glad javlja, kao i našu reakciju na nju, odnosno je li riječ o emocionalno obojenim situacijama u kojima poželimo određenu vrstu namirnice te koliko brzo naše tijelo traži određenu namirnicu, tj. postoji li mogućnost odgode jela bez pojačane emocionalne razdražljivosti.

Nekoliko je osnovnih razlika između emocionalne i fizičke gladi:

Emocionalna gladFizička glad
javlja se naglo te ostavlja dojam neodoljivosti i hitne potrebe za hranom, a ne može se zadovoljiti punim želucemdolazi postupno, nagon za jelom ne zahtijeva trenutno zadovoljenje (osim ako dugo niste jeli), a prestaje kada ste siti
žudnja za specifično ukusnom hranom koja je obično nezdrava, bez hranjivih vrijednosti te pruža trenutnu ugodusvaka namirnica je dobra opcija (uključujući i sve zdrave namirnice, voće, povrće itd.)
često rezultira nesvjesnim jedenjem, tj. prije nego shvatite da jedete, već ste pojeli cijelu vrećicu čipsa ili kutiju sladoledaobično ste svjesniji što i koliko jedete
ne prestaje kada ste siti jer stalno želite sve više dok ne osjetite mučninurezultira zadovoljstvom nakon prvog osjećaja sitosti
emocionalna glad ne dolazi iz želuca, već iz glave i srca (niste gladni, nego tužni, nezadovoljni, tjeskobni, pod stresom … )dolazi iz želuca, kruljenja crijeva i praznine, što je povezano sa činjenicom da određeni period niste jeli ni unosili hranu u organizam
u većini situacija završi žaljenjem, krivnjom, sramom, nezadovoljstvomne završava žaljenjem, sramom i krivnjom, nisu prisutne nikakve intenzivne emocije tijekom hranjenja

Je li emocionalna glad zaista problem?

Svatko od nas koristi hranu u određenim prigodama kako bi pojačao ili potisnuo određeni emocionalni osjećaj. Teško da mogu proći bilo kakva proslava ili obiteljsko slavlje bez nezdravih namirnica u prekomjernim količinama.

Povremeno korištenje hrane kao poticaja ili nagrade nije nužno loša stvar i općenito ne stvara problem, ako se javlja u određenim prigodnim situacijama i ako je onaj tko je provodi svjestan situacije te ne pretjeruje s količinama.

Međutim, kada emocionalna glad počne sve češće prevladavati u svakodnevnim situacijama te kada postane primarni emocionalni mehanizam za suočavanje s određenim emocionalnim stanjima, razvija se nezdravi emocionalni ciklus gladi i jedenja u kojem pravi osjećaj i problem u pozadini istog nije prepoznat, nego se kamuflira hranom.

Čak i u situacijama kada osoba osjeća dosadu i zbog toga posegne za otvaranjem hladnjaka, nije riječ samo o dosadi, nego o nekom dubljem problemu koji se zapetljava i povećava, ali i narušava osjećaj samokontrole i svjesnog praćenja situacije koja se događa u njezinom unutarnjem svijetu.

Emocionalna glad se ne može zadovoljiti hranom jer joj to nije cilj kojem teži.

Iako je određena vrsta namirnice u tom trenutku jako primamljiva i ugodna, zadovoljstvo nakon jela je kratkotrajno i površno. Nakon toga se javljaju složenije neugodne emocije zbog kojih osoba još teže može prihvatiti što je napravila i da joj je potrebna dubinska promjena.

Emocionalna glad se ne može zadovoljiti hranom
FOTO: Shutterstock

Emocionalne potrebe i krivi načini zadovoljavanja

Činjenica je da zbog emocionalne gladi za nekim osjećajem često radimo baš suprotno. Primjerice, osobe koje su “gladne pažnje” često pronalaze potpuno krive načine da privuku pažnju na sebe, zbog čega drugim ljudima postaju neprivlačni i odbojni kao sudionici na društvenim okupljanjima.

Slična situacija je i s emocionalnom gladi povezanom s hranom – osoba konzumira najčešće nezdravu i nekvalitetnu hranu kako bi se osjećala bolje, a zapravo se osjeća još gore i često posljedično poseže za striktnim dijetama i izgladnjivanjima neposredno nakon pojedene hrane.

I tako se stvara nezdravi ciklus potiskivanja i suočavanja s određenim emocijama s kojima se osoba ne može i/ili ne zna suočiti te traži zadovoljstvo na krivim mjestima. Moguće je da neki od uzroka ovakvih ponašanja dolazi još iz djetinjstva, ako su nas roditelji potkrepljivali hranom kako bi podržali određeno ponašanje ili nastojali pokazati svoju ljubav kupovanjem stvari, igračaka i drugih materijalnih sitnica.

Pitanje je koliko duboko se ovaj problem zapetljao i kako se emocionalna glad u nečijem životu uopće razvila. Uzroci su puno dublji nego što na van možemo pretpostaviti, tako da bi traženje stručne pomoći ovdje bilo prijeko potrebno da se oslobodite nekih rana iz prošlosti koje vas ograničavaju u autentičnom životu u sadašnjosti.

Pozitivna promjena može se dogoditi samo onda kada osoba shvati da treba pronaći zdravije načine za nošenje sa svojim emocijama koji su često dugotrajniji i ponekad bolniji, ali zaista oslobađajući i učinkoviti.

Nije jednostavno pobijediti emocionalnu žudnju, kako za hranom, tako i za nekom osobom/mjestom/aktivnosti, ali pronalaženjem uzroka koji se nalaze u pozadini iste moguće je razvezati brojne emocionalne čvorove koji naizgled ne ometaju svakodnevno funkcioniranje osobe, ali iznutra stvaraju petlje koje se dugoročno kompliciraju u sve veće poteškoće.

Kako se nositi s emocionalnom gladi?

Najbolji način pronalaska pravog puta za dobivanje emocionalne utjehe i traženje adekvatnijih alternativa suočavanja sa stresom i drugim teškim emocijama je uključivanje u psihoterapijski proces, posebno onaj dubinski koji će razjasniti odakle dolaze određene zakočenosti i obrane koje ne dozvoljavaju osobi da se suoči sa svojim pravim stanjem.

Međutim, još neke alternative emocionalnoj gladi mogu pomoći, posebno ako ih redovito osvijestite i ne ustručavate se isprobati njihove benefite.

Primjerice, ako se osjećate usamljeno ili neshvaćeno, nazovite osobu od povjerenja koja će vas moći saslušati i razumjeti, potražite novu rutu u vašem susjedstvu kojom ćete se moći prošetati, kreirajte novu playlistu i upalite glazbu koju volite i koja vas pokreće itd. Možda se doima da su u pitanju male stvari, ali put do velikih promjena je obično popraćen onim manjim promjenama koje radimo na svakodnevnoj bazi.

Uz to sve, bilo bi dobro da vodite dnevnik prehrane i emocionalnih promjena kako biste mogli povezati kada se određene situacije javljaju i što im je uzrok. Ako ste pod stresom zbog posla koji vas već tjednima ili mjesecima drži u mjestu, onda je pretpostavka da je to smjer u kojem treba ići kako bi se dogodila pozitivna promjena.

Pronalaženje alternativa emocionalnoj gladi ne znači da više nikad nećete uživati u određenoj namirnici iz čistog gušta koji nema veze s kruljenjem crijeva ili praznim želucem, nego ćete svjesnije pristupati takvim situacijama i znati kako se prepustiti umjerenom uživanju u hrani koje nije popraćeno teškim i neugodnim emocijama.

Naučiti prepoznati svoje emocije, suočiti se s njima, ugasiti funkcioniranje na autopilotu i prepoznati zalogaje koje jedete – puno je više od same prevencije emocionalne gladi. Riječ je o općenitom usporavanju u brojnim životnim zapletima koji ne prestaju s godinama, nego se samo umnožavaju i zahtijevaju promjenu s naše strane kako bismo dugoročno preživjeli u brojnim emocionalnim rollercoasterima kojih nitko nije pošteđen.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Smith, M.A., Robinson, L. and Segal, J. (2024). Emotional Eating and How to Stop It. HelpGuide.
  2. MacCormack, J. K. i Lindquist, K. A. (2019). Feeling hangry? When hunger is conceptualized as emotion. Emotion, 19(2): 301–319.
  3. Milivojević, Z. (2010). Emocije: Psihoterapija i razumijevanje emocija. Mozaik knjiga: Zagreb.
  4. Goleman, D. (1995). Emocionalna inteligencija. Mozaik knjiga: Zagreb.

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu