Sarkoidoza: Koji su simptomi da se u vašem tijelu stvaraju granulomi?
- 15 komentara
- 3 min čitanja

Sarkoidoza je rast manjih skupina upaljenih stanica u različitim dijelovima vašeg tijela, najčešće u plućima, limfnim čvorovima (sarkoidoza limfnih čvorova), očima i koži.
Liječnici vjeruju da je sarkoidoza rezultat reakcije imunološkog sustava na nepoznate tvari, najčešće nešto što udahnemo kroz zrak.
Često prođe sama od sebe. Znakovi i simptomi sarkoidoze mogu trajati godinama i ponekad mogu dovesti do oštećenja organa.
Sarkoidoza – simptomi
Znakovi i simptomi sarkoidoze variraju, ovisno o tome koji organ je zahvaćen. Sarkoidoza se ponekad razvija postupno i proizvodi simptome koji traju godinama. U drugim slučajevima, simptomi se pojavljuju iznenadno i brzo, ali tada i nestaju isto tako brzo.
Mnoge osobe sa sarkoidozom nemaju simptome pa se bolest može otkriti samo ako iz nekog drugog razloga imate slikanje prsa.
Općeniti simptomi sarkoidoze
Kod većine osoba sarkoidoza počinje s ovim znakovima i simptomima:
Sarkoidoza pluća – simptomi
Skoro svaka osoba koja ima sarkoidozu osjeti probleme na plućima. Ti problemi uključuju:
- konstantni suhi kašalj
- otežano disanje
- bol u prsima
- nestajanje daha.

Sarkoidoza kože – simptomi
Oko 25 % ljudi koji imaju sarkoidozu razviju probleme s kožom:
- osip – crvene ili crveno-ljubičaste točkice, obično se nalaze na potkoljenici ili gležnjevima
- lezije – izobličeni čirevi koji se mogu pojaviti na nosu, obrazima ili ušima
- promjena boje – dijelovi kože mogu postati tamniji ili svjetliji.
Sarkoidoza oka – simptomi
Sarkoidoza može zahvatiti oči bez uzrokovanja bilo kakvih simptoma pa je važno provjeravati oči. Kada se simptomi na očima pojave, oni mogu biti sljedeći:
Kada posjetiti liječnika?
Iako sarkoidoza većinom nije opasna, može uzrokovati dugoročna oštećenja na vašim organima. Ako osjetite bilo kakve simptome ili znakove sarkoidoze, posjetite liječnika.
Uzroci sarkoidoze
Liječnici ne znaju točan uzrok sarkoidoze. Kod nekih osoba postoji genetska predispozicija za razvijanje bolesti, koja može biti pokrenuta zbog izloženosti nekoj bakteriji, virusu, prašini ili kemikalijama. Znanstvenici još uvijek pokušavaju odrediti gene i tvari koji su povezane sa sarkoidozom.
Vaš imunološki sustav pomaže u zaštiti tijela od stranih tvari i mikroorganizama poput bakterija i virusa. No, kod sarkoidoze se neke imunološke stanice nakupljaju u granulome. Kako se granulomi nakupljaju u organu, tako funkcija tog organa može biti zahvaćena.

Sarkoidoza – liječenje
Kao što smo već naveli, lijek za sarkoidozu ne postoji. Možda nećete trebati tretman ako niste razvili neke značajnije znakove i simptome ove bolesti. Sarkoidoza često prođe sama od sebe. No, ipak trebate često provjeravati vaša pluća i obavljati testove za oči, kožu i sve druge organe koji bi mogli biti uključeni.
Lijekovi za sarkoidozu
Ako bolest ipak zahvati i ugrozi funkciju nekog organa, vjerojatno ćete trebati terapiju lijekovima:
- kortikosteroidi – ovi jaki lijekovi protiv upale su najčešće prvi izbor za liječenje sarkoidoze; u nekim slučajevima se kortikosteroidi mogu izravno nanijeti na zahvaćena područja uz pomoć kreme za područja na koži ili inhalatora za pluća
- lijekovi protiv malarije – ovi lijekovi mogu biti od pomoći za sve kožne bolesti i za pomoć živčanom sustavu
- TNF alfa inhibitori – ovi lijekovi se obično koriste za liječenje upala koje su povezane s reumatoidnim artritisom; oni također mogu biti od pomoći kod liječenja sarkoidoze ako drugi tretmani nemaju nikakvog utjecaja.
Operacija
U vrlo teškim slučajevima kada sarkoidoza ozbiljnije zahvati pluća ili jetra (sarkoidoza jetre) možda će biti potrebna transplantacija organa.
Sarkoidoza – prehrana
Iako ne postoji specifična dijeta za sarkoidozu, preporučuje se konzumacija hrane bogate antioksidansima, poput voća i povrća, te omega-3 masnim kiselinama koje se nalaze u ribi, orasima i lanenim sjemenkama.
Također, važno je ograničiti unos hrane koja može potaknuti upalne procese, poput prerađenih namirnica, rafiniranih šećera i zasićenih masti. Uravnotežena prehrana uz redovitu tjelesnu aktivnost može pomoći u ublažavanju simptoma i općem poboljšanju kvalitete života osoba sa sarkoidozom.
Pročitajte i ove članke:
- Šetajući reumatizam: Zašto bol migrira od zgloba do zgloba?
- Kako su povezani rak pluća i limfni čvorovi?
- Obratite pozornost! Osam neobičnih simptoma koji mogu ukazivati na rak.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Nakon magnetske rezonance u tijelu ostaju tragovi toksičnog metala?
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- sarkoidoza
- Sarkoidoza - liječenje
- Sarkoidoza - prehrana
- Sarkoidoza - simptomi
- sarkoidoza jetre
- Sarkoidoza kože
- Sarkoidoza oka
- Sarkoidoza pluća
- Sarcoidosis. (2025). Mayo Clinic.
- Sarcoidosis. (2023). Cleveland Clinic.
- Sarcoidosis. (2022). NHS.