Multipli mijelom – uzroci, simptomi i liječenje
- 2 komentara
- 2 min čitanja

Multipli mijelom (mijelom, plazmocitom) je rak koji se stvara u vrsti bijelih krvnih stanica, u plazma stanicama. Plazma stanice važan su dio imunološkog, obrambenog sustava; pomažu u borbi protiv infekcija tako što proizvode antitijela (imunoglobuline).
Kod multiplog mijeloma se stanice raka akumuliraju u koštanoj srži, gdje se istiskuju zdrave krvne stanice. Umjesto proizvodnje korisnih antitijela, stanice raka proizvode abnormalne proteine koji mogu izazvati probleme s bubrezima.
Tretman za multipli mijelom nije uvijek potreban. Ako osoba ne doživljava znakove i simptome, možda liječenje nije potrebno. Ukoliko se znakovi i simptomi razviju, tretmani mogu pomoći u kontroliranju multiplog mijeloma.
Uzroci multiplog mijeloma
Nije jasno što uzrokuje multipli mijelom. Liječnici znaju da mijelom počinje s jednom abnormalnom plazma stanicom u koštanoj srži koja se počinje ubrzano množiti. Ubrzo se stanice raka akumuliraju i nadvladaju proizvodnju zdravih stanica. U koštanoj srži, stanice mijeloma istiskuju zdrave bijele krvne stanice i crvene krvne stanice, što dovodi do umora i nesposobnosti za borbu protiv infekcija.
Multipli mijelom gotovo uvijek počinje kao relativno benigno stanje koje se naziva monoklonska gamopatija neodređenog značenja. Kao i multipla skleroza, to stanje je obilježeno prisutnošću M proteina. Međutim, one su puno manje i ne postoje oštećenja na tijelu.
Simptomi multiplog mijeloma
Znakovi i simptomi multiplog mijeloma mogu varirati, dok se u ranoj fazi bolesti ne moraju niti pojaviti. Simptomi uključuju:
- Bol u kostima, posebno u kralježnici i prsima
- Mučnina
- Zatvor
- Gubitak apetita
- Mentalna maglovitost ili zbunjenost
- Umor
- Česte infekcije
- Gubitak težine
- Slabost ili ukočenost u nogama
- Pretjerana žeđ
Liječenje multiplog mijeloma
Ako imate simptome, liječenje može pomoći u smanjivanju boli u kontroli komplikacija bolesti, stabiliziranju stanja i usporavanju napredovanja bolesti.
Ukoliko imate multipli mijelom, ali nemate nikakve simptome, možda ne trebate liječenje. Međutim, vaš liječnik će redovito pratiti vaše stanje te znakove bolesti kako bi utvrdio da li bolest napreduje. To može uključivati povremene pretrage i analize krvi i urina.
Ukoliko razvijete znakove i simptome ili multipli mijelom pokazuje znakove napretka, vi i vaš liječnik trebate odlučiti o liječenju.
Tretmani za mijelom
Iako ne postoji lijek za multipli mijelom, s dobrim rezultatima liječenja, obično se oboljele osobe mogu vratiti gotovo normalnim aktivnostima.
Standardne opcije liječenja uključuju:
- Ciljana terapija- lijekovima se fokusira na određene nepravilnosti unutar stanica raka koje im omogućavaju da prežive. Bortezomib (Velcade®) i carfilzomib (Kyprolis) su ciljani lijekovi koji blokiraju djelovanje tvari u stanicama mijeloma koji razgrađuje proteine. To uzrokuje umiranje stanica mijeloma.
- Biološka terapija lijekovima- koristi imunološki sustav za borbu protiv stanica mijeloma. Takvi lijekovi se uzimaju u obliku tableta.
- Kemoterapija- kemoterapijski lijekovi ubijaju stanice koje brzo rastu, uključujući i stanice mijeloma. Terapija se može davati kroz venu ili u obliku tableta.
- Kortikosteroidi- kortikosteroidi kao što su prednizon i deksametazon, reguliraju imunološki sustav. Također rade protiv stanica mijeloma. Daju se kroz venu ili u obliku tableta.
- Transplantacija matičnih stanica- postupak mijenjanja bolesne koštane srži sa zdravom.
- Radioterapija- ovaj tretman koristi zrake energije (X zrake) kako bi se zaustavio rast stanica mijeloma.