Možete li se razboljeti od plivanja u bazenu ili jezeru?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ne postoji ništa tako osvježavajuće kao kupanje u bazenu ili jezeru. Međutim, čak i mali gutljaj kontaminirane vode može vam pokvariti ljetnu zabavu.
Bazeni i netretirana voda iz jezera mogu biti utočište raznih organizama iz okoliša, a koji vas mogu razboljeti.
Uobičajene klice koje se prenose vodom
Kako biste osigurali da vam bolesti povezane s vodom ne pokvare avanture na otvorenom, evo sažetka uobičajenih bakterija koje se prenose vodom i savjeta za zaštitu vas i vaše obitelji.
Giardia
Giardia je sićušni parazit koji uzrokuje proljev koji može trajati više od dva tjedna. U slatke vode ulazi iz životinjskog izmeta. Ako zaražena osoba vrši nuždu u bazenu ili vodenom igralištu, voda se može zaraziti milijunima klica giardije, zbog čega čini svakoga tko proguta vodu podložnim infekciji.
Čvrsti vanjski omotač Giardije omogućuje joj da preživi do 45 minuta u pravilno kloriranoj vodi. Bazeni se moraju pridržavati strogih mjera čišćenja nakon kontaminacije.
Cryptosporidium (Crypto)
Cryptosporidium je još jedan uobičajeni kontaminant koji uzrokuje gastrointestinalne simptome poput proljeva. Visoko otporan na klor, može preživjeti više od sedam dana u kloriranoj vodi. Između 2015. i 2019. Cryptosporidiumi su uzrokovali gotovo polovicu rekreacijskih izbijanja bolesti koje se prenose vodom u SAD-u.
Legionela
Bakterija legionela uzrokuje legionarsku bolest, teški oblik upale pluća, i pontiac groznicu, blažu bolest sličnu gripi.
Ostali zagađivači
Ostali štetni organizmi uključuju šigelu, Escherichiu coli, norovirus i rijetku, ali smrtonosnu Naegleria fowleri, amebu koja jede mozak i nalazi se u toploj slatkoj vodi.
Simptomi bolesti koje se prenose vodom
Uobičajeni simptomi bolesti koje se prenose vodom uključuju:
- proljev
- kožni osip
- respiratorni problemi
- vodenasta stolica
- bol u trbuhu
- krvava stolica
- groznica (38 °C ili više).
Kod blagih simptoma pazite na hidratizaciju vodom ili napitcima bogatim elektrolitima. Potražite liječničku pomoć kod jakog proljeva, boli u trbuhu ili simptoma koji traju dulje od dva tjedna. Ako se pojave simptomi Naegleria fowleri, odmah potražite hitnu pomoć.
Sigurnosni savjeti za plivanje
Slijedite ove savjete za sigurnost:
- ne gutajte vodu iz bazena ili jezera; ako to učinite, ispljunite i isperite usta; ovo je posebno važno za one s oslabljenim imunološkim sustavom
- tuširajte se prije ulaska u bazen kako biste spriječili kontaminaciju vode bakterijama s vašeg tijela
- prije kupanja u jezeru provjerite lokalne savjete za javno zdravstvo u vezi bilo kakvih problema s onečišćenjem vode
- izbjegavajte aktivnosti poput skakanja u jezero, kako biste smanjili rizik od curenja vode u nos ili usta; razmislite o korištenju čepića za nos ako ne možete odoljeti
- upotrijebite test trake dostupne u trgovinama za provjeru razine kloriranja javnih bazena; odgovarajuće razine klora (najmanje 1 ppm u bazenima i 3 ppm u vrućim kadama) i broma (najmanje 3 ppm u bazenima i 4 ppm u vrućim kadama) ključne su za ubijanje klica
- odvedite djecu na toalet svakih 60 minuta; redovito provjeravajte pelene za plivanje jer one nisu dugotrajno rješenje za zadržavanje fekalnih tvari
- izbjegavajte plivanje ako vi ili vaša djeca imate proljev, kako biste spriječili širenje bolesti.
Pročitajte i ove članke:
- Crijevne zarazne bolesti po ljeti: Vrućine pogoduju ovim patogenima! Evo kako izbjeći neugodne simptome na godišnjem odmoru
- Kada nema mora: Savjeti uz koje će kupanje u bazenu biti samo uživancija
- Koliko je seks u vodi zapravo siguran? Iako je primamljiv, postoji nekoliko potencijalnih opasnosti na koje trebate obratiti pažnju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Gordon, S. (2024). Can Swimming in a Pool or Lake Make You Sick? Everyday Health.
- Sheikh, Z. (2023). Can Your Swimming Spot Make You Sick? WebMD.
- MacMillan, A. (2022). 4 Illnesses You Can Catch When You Swim. Health.