Kako pobijediti KOPB? Više je mogućnosti, tu je i novi lijek

Kako pobijediti KOPB

Kronična opstruktivna plućna bolest ili KOPB izraz je za određene vrste ireverzibilnih oštećenja pluća i dišnih putova koja blokiraju dišne ​​putove i otežavaju disanje. Promjene na plućima i dišnim putovima kod KOPB-a uključuju:

  • gubitak elastičnosti dišnih puteva i zračnih vrećica u plućima (alveole)
  • upala, ožiljci (fibroza) i sužavanje dišnih puteva
  • gusta sluz u dišnim putevima
  • uništavanje stijenki između alveola; to ih povećava i zadržava zrak.

Osobe s KOPB-om često imaju egzacerbacije ili pogoršanje simptoma, poput ozbiljnih poteškoća s disanjem, gušće sluzi, zviždanja iz pluća i kašlja. Možda će biti potreban odlazak u bolnicu zbog ozbiljnih pogoršanja.

KOPB se s vremenom progresivno pogoršava. Napadi postaju ozbiljniji i javljaju se češće. To obično traje godinama ili desetljećima, iako se nekim ljudima pogorša brže.

Kod osoba s KOPB-om bakterije se mogu dulje zadržati u dišnom sustavu, što olakšava pojavu infekcija. Također je otežan ulazak kisika u organizam i izlazak ugljičnog dioksida što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući:

Kod svake su osobe simptomi KOPB-a i mogućnosti liječenja različiti
FOTO: Shutterstock

Kako pobijediti KOPB?

Kod svake su osobe simptomi KOPB-a i mogućnosti liječenja različiti. Zdravstveni tim zajedno s bolesnikom sudjeluje u izradi plana liječenja koji će pomoći u kontroli simptoma te prilikom pogoršanja bolesti. Ne postoji lijek za KOPB, ali mogućnosti liječenja mogu vam pomoći:

  • bolja kontrola simptoma
  • usporavanje napredovanja bolesti
  • smanjivanje rizika od egzacerbacija ili pogoršanja
  • poboljšavanje sposobnosti bolesnika da ostane aktivan.

Mogućnosti liječenja KOPB-a:

  • prestanak pušenja važan je dio plana liječenja KOPB-a – kemikalije u cigaretama, e-cigaretama i cigarama mogu dodatno oštetiti pluća i s vremenom izazvati više simptoma, povećati rizik od pogoršanja i smanjiti funkciju pluća; nastavak pušenja može učiniti terapiju za KOPB manje učinkovitom
  • lijekovi su najčešće prva opcija liječenja koju propisuje liječnik – vrsta lijeka koju će liječnik propisati ovisi o težini ili stadiju KOPB-a; stadij KOPB-a je određen rezultatima spirometrije, simptomima i rizikom od pogoršanja; lijekovi bi trebali biti personalizirani i kombinirani u skladu s bolesnikom
  • program plućne rehabilitacije – često se održavaju u bolnicama, izvanbolničkim klinikama ili virtualno i pod nadzorom tima zdravstvenih radnika poput liječnika, respiratornih terapeuta, stručnjaka za tjelovježbu i dijetetičara; plućna rehabilitacija kombinira vježbanje, edukaciju o upravljanju bolešću, socijalnu podršku, edukaciju o prehrani i savjetovanje; programi plućne rehabilitacije mogu pomoći poboljšati funkciju pluća, smanjiti simptome i rizik od prijema u bolnicu te poboljšati kvalitetu života
  • oksigenoterapija ili terapija kisikom – povećava količinu kisika koja ulazi u pluća; nije svatko kandidat za terapiju kisikom; potreba za kisikom ovisi o rezultatima određenih testova kao što su oksimetrija, plinski test arterijske krvi, test vježbanja ili studija spavanja; ovisno o tome koliko osoba treba kisika, liječnik će odrediti vrstu uređaja za isporuku kisika koji će zadovoljiti potrebe i stil života bolesnika; dodatni kisik može poboljšati simptome, rad organa i sposobnost da osoba ostane aktivna.
  • neinvazivna ventilacija – neki bolesnici mogu doživjeti tešku kroničnu hiperkapniju ili više razine CO2 u krvi i često biti hospitalizirani zbog akutnog respiratornog zatajenja; kod odabranih kandidata ovaj oblik neinvazivne ventilacije pozitivnim tlakom (NPPV) može smanjiti smrtnost i spriječiti ponovnu hospitalizaciju; NPPV se može koristiti kod kuće i pomoći u procesu disanja kroz masku za lice; ako osoba ima KOPB i opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja, postoji mogućnost korištenja kontinuiranog pozitivnog tlaka u dišnim putovima (CPAP)
  • terapija endobronhalnom valvulom ili EBV – nekirurški pristup za odabrane osobe koje žive s uznapredovalim KOPB-om i emfizemom te im pomaže da lakše dišu; EBV su uklonjivi, jednosmjerni ventili koji smanjuju hiperinflaciju pluća dopuštajući zarobljenom zraku da izađe; nije svatko kandidat za liječenje EBV-om
  • operacija pluća za poboljšanje disanja – nekim osobama s vrlo teškim simptomima KOPB-a može biti teško disati cijelo vrijeme; u nekim od ovih slučajeva liječnici mogu predložiti operaciju pluća; kirurške opcije mogu uključivati ​​bulektomiju, operaciju smanjenja volumena pluća i transplantaciju pluća; nije svatko kandidat za operaciju pluća
  • klinička ispitivanja – istraživačke studije koje ispituju koliko dobro novi medicinski terapijski pristupi djeluju na ljude; svaka studija odgovara na znanstvena pitanja i pokušava pronaći bolje načine za prevenciju, probir, dijagnosticiranje ili liječenje bolesti; osobe koje sudjeluju u kliničkim ispitivanjima KOPB-a imaju priliku pridonijeti znanju i napretku u borbi protiv KOPB-a; zauzvrat dobivaju suvremenu njegu i praćenje stručnjaka
  • komplementarne terapije – odnose se na različite oblike liječenja, filozofije i prakse koje se ne smatraju konvencionalnom ili standardnom medicinskom skrbi u zapadnoj medicini; neki primjeri komplementarne terapije uključuju masažu, jogu i akupunkturu; ove tehnike ne mogu liječiti KOPB, ali mogu poboljšati simptome i kvalitetu života
  • palijativna skrb – specijalnost u medicini koja se usredotočuje na ublažavanje simptoma, tjeskobe, boli i stresa koji prate ozbiljne bolesti poput KOPB-a; dostupna je od trenutka postavljanja dijagnoze pa kroz cijeli tijek bolesti, palijativna skrb pruža potpornu njegu kako bi pomogla poboljšati kvalitetu života ublažavanjem fizičkih i emocionalnih simptoma KOPB-a i poboljšava komunikaciju s zdravstvenim timom.
Novi lijek za KOPB
FOTO: Shutterstock

Novi lijek za KOPB

Ensifentrin je nova vrsta lijeka za KOPB koji je osmišljen da radi nekoliko stvari odjednom – služi kao bronhodilatator, protuupalno sredstvo i pomoć pri uklanjanju sluzi. Ensifentrin to postiže djelovanjem na dva enzima u plućima – fosfodiesterazu 3 i fosfodiesterazu 4 – koji igraju ulogu u upravljanju upalom dišnih putova i pokretima mišića u plućima.

Lijek se isporučuje izravno u pluća putem standardnog nebulizatora.

Novi tretman za pacijente s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću proveli su liječnici u bolnicama Royal Brompton i Chelsea i Westminster u Londonu kao dio istraživačkog ispitivanja. Novi postupak koristi elektrode za uništavanje ogranaka živca vagusa u plućima, za koje se zna da su odgovorni za kontrakciju mišića i izlučivanje sluzi, što dovodi do sužavanja i začepljenja dišnih putova.

Kod bolesnika s KOPB-om ti su živci pretjerano aktivni, obično kao posljedica oštećenja izazvanih pušenjem, a stalno lučenje sluzi i opstrukcija dišnih putova dovode do simptoma poput kašlja, nedostatka zraka, piskanja i stezanja u prsima.

Blokiranjem djelovanja živca vagusa u plućima cilj je poboljšati simptome, funkciju pluća i kvalitetu života pacijenata.

Stručnjaci se nadaju da će jednokratni tretman, poznat kao ciljana denervacija pluća, imati trajne koristi i da bi mogao zamijeniti potrebu za dugotrajnom primjenom antikolinergičkih lijekova, koji se često propisuju pacijentima s KOPB-om.

Svjetski dan kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB-a)

Svjetski dan KOPB-a održava se 20. studenog, a ovogodišnja tema je “Upoznajte svoju funkciju pluća”, koja ima za cilj istaknuti važnost mjerenja funkcije pluća, pretrage poznate kao spirometrija. Iako je spirometrija sastavni alat za dijagnosticiranje bolesti pluća, može se koristiti i za mjerenje zdravlja pluća tijekom cijelog života.

 Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu