Degenerativna skolioza: Stanje koje se javlja kod odraslih
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Ako mislite da skolioza pogađa samo tinejdžere i djecu, niste jedini. Međutim, može se razviti i kod odraslih, a poznata je kao degenerativna skolioza ili skolioza u odrasloj dobi. To se događa kada se spinalni diskovi i vezivno tkivo s vremenom troše.
Odrasli s ovim stanjem mogu osjetiti bolove u leđima, osobito tijekom aktivnosti. Liječnici mogu predložiti lijekove protiv bolova ili spinalne injekcije, a u težim slučajevima može se preporučiti steznik ili operacija.
U nastavku saznajte što je degenerativna skolioza i koji su simptomi.
Degenerativna skolioza
Skolioza je stanje kada se kralježnica abnormalno krivi u obliku slova “S” ili “C”. Krivulja mora biti veća od 10° da bi se smatrala skoliozom.
Degenerativna skolioza javlja se kod odraslih zbog trošenja zglobova i diskova u kralježnici, često u donjem dijelu leđa. Obično pogađa osobe u dobi od 65 godina i starije. Jednom kada se dijagnosticira, krivulja kralježnice može napredovati za oko 3° godišnje, iako svaki slučaj varira.
Iako je zakrivljenost općenito blaga, može se razviti spinalna stenoza (suženje spinalnog kanala), što uzrokuje kompresiju živca i rezultira bolovima u leđima i nogama.
Skolioza kod odraslih – simptomi
Simptomi degenerativne skolioze su sljedeći:
- bol u leđima i nogama
- poteškoće u hodanju i održavanju ravnoteže
- gubitak visine
- neravni struk i bokovi.

Rizik od degenerativne skolioze povećava se s godinama, pušenjem, pretilošću, osteoporozom ili fizički zahtjevnim poslovima. Obično češće pogađa žene.
Liječnici mogu koristiti fizičke preglede, rendgenske snimke i magnetsku rezonancu za dijagnosticiranje degenerativne skolioze, pri čemu mjere krivulju kralježnice pod Cobbovim kutom.
Degenerativna skolioza – liječenje
Liječenje je obično usmjereno na ublažavanje boli i može uključivati fizikalnu terapiju, lijekove protiv bolova i spinalne injekcije. Stezanje i operacija su rjeđi, ali se mogu razmotriti u teškim slučajevima. Kirurške mogućnosti uključuju lumbalnu dekompresiju za ublažavanje pritiska živaca ili spinalnu fuziju za stabilizaciju kralježnice.
Alternativni tretmani poput akupunkture ili kiropraktike mogu pomoći kod boli, ali ne bi trebali zamijeniti konvencionalno medicinsko liječenje. Kada je u pitanju skolioza, vježbe za ovo stanje i održavanje zdrave tjelesne težine mogu pomoći u smanjenju boli, ali vježbanje neće preokrenuti zakrivljenost kralježnice.
Promjene u prehrani i vježbanje neće izliječiti stanje. Međutim, operacija može ispraviti zakrivljenost i ublažiti bol u teškim slučajevima.
Pročitajte i ove članke:
- Statičke vježbe za lumbalnu kralježnicu: Evo popisa
- Vježbe za uspravno držanje po preporuci fizioterapeuta
- Savjet osteopata: Jedan potez koji spašava kralježnicu i povećava fleksibilnost.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Datulje i kolesterol: Koliko ih dnevno možete pojesti?
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja
- Crider, C. (2024). Understanding Degenerative Scoliosis: Symptoms, Onset, and Treatment. Healthline.
- Scoliosis. (2024). Cleveland Clinic.
- Duncan, J. (2017). All About Degenerative Scoliosis. Spine-health.