Ova vrsta prehrane može smanjiti rizik od srčanih bolesti
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
U SAD-u srčane ili kardiovaskularne bolesti ostaju glavni uzrok smrti jer oduzimaju život svake 33 sekunde. Međutim, promjene u prehrani mogu značajno smanjiti ovaj rizik.
Nedavna analiza 21 sustavnog znanstvenog pregleda otkrila je da su osobe koje se pridržavaju vegetarijanske ili veganske prehrane pokazale niže faktore rizika za srčane bolesti, uključujući visoki krvni tlak, razine kolesterola i indeks tjelesne mase (BMI), kao i smanjenu vjerojatnost umiranja od komplikacija povezanih sa srčanim bolestima.
Vegetarijanska i veganska prehrana povezane su s 15 % smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti u usporedbi s nevegetarijanskim dijetama, za Everyday Health objašnjava autor studije dr. sc. Reed Mangels, registrirani dijetetičar-nutricionist i vanjski suradnik na Sveučilištu Massachusetts Amherst.
Smanjenje glavnih rizika od srčanih bolesti
Studija posebno ističe blagotvorne učinke veganske prehrane – one koja isključuje sve životinjske proizvode – na faktore rizika od kardiovaskularnih bolesti, uključujući krvni tlak, LDL kolesterol (loši kolesterol), trigliceride, C-reaktivni protein (marker srčane bolesti) i BMI u usporedbi s nevegetarijanskom prehranom.
U prosjeku je veganska prehrana povezana sa značajno nižim razinama:
- sistolički krvni tlak – 2,56 mm/Hg niži
- LDL kolesterol – gotovo 19 mg/dL niži
- BMI – 1,7 kg/m² niži.
Ovo smanjenje BMI-ja moglo bi nekoga premjestiti iz kategorije pretilih u kategoriju prekomjerne tjelesne težine ili iz prekomjerne tjelesne težine u normalnu, čime bi se učinkovito smanjio rizik, napominje dr. Mangels.
Kvaliteta vegetarijanske prehrane je važna
Unatoč ovim saznanjima, istraživanje ima ograničenja. Dr. Mangels ističe da se broj sudionika razlikovao u različitim studijama; npr. u studijama koje su ispitivale kolesterol i krvni tlak kod vegana sudjelovalo je oko 50.000 sudionika, dok je u onima koje su ocjenjivale rizik od srčanih bolesti kod vegetarijanaca uključeno više od 600.000.
Analiza također nije specificirala vrste vegetarijanske prehrane koja se slijedile, što sugerira da bi rezultati mogli biti povoljniji ako su se razmatrale samo zdrave vegetarijanske dijete.
Pouzdanost dokaza bila je donekle ograničena zbog izazova u točnom praćenju prehrambenih navika sudionika tijekom vremena, kako za Everyday Health kaže Christine Ryan, registrirana dijetetičarka-nutricionistica sa sjedištem u Seattlu. Studija ne uzima u obzir druge životne čimbenike, poput tjelovježbe, ograničene konzumacije alkohola i nepušenja.
Ultraprocessirane namirnice mogu sadržavati izolirane nutrijente, dodane šećere i soli koji nisu tako zdravi kao cjelovite biljne namirnice, objašnjava. Cjelovite biljne namirnice nude razne antioksidanse, vitamine i minerale koji djeluju sinergijski kako bi poboljšali tjelesne funkcije.
Osim toga, veći sadržaj vlakana i niže razine zasićenih masti u vegetarijanskoj prehrani također mogu pomoći u smanjenju faktora rizika od srčanih bolesti.
Uključivanje više biljnih namirnica
Za neke pridržavanje pretežno biljne prehrane može biti izazovno. Ryan ističe da je ključna raznolikost i nudi sljedeće savjete:
- fokusirajte se na konzumiranje sezonskog voća i povrća
- jedite “dugovječni” asortiman proizvoda kako biste osigurali raznoliku opskrbu antioksidansima, vitaminima i mineralima
- uključite izvor proteina i zdravih masti u svaki obrok, kao što su grah i orašasti plodovi za proteine te avokado i masline za zdrave masti
- iskoristite orašaste plodove i sjemenke kao praktične, nutritivne opcije.
Pročitajte i ove članke:
- Vaša novogodišnja odluka je veganstvo? Nutricionistica otkriva o čemu trebate posebno voditi računa
- Veganski recepti za početnike: Nutricionistica otkriva kako složiti uravnotežene obroke
- Ovo su potpuni izvori proteina za vegetarijance i vegane.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Landry, M. J. i sur. (2024). Vegetarian dietary patterns and cardiovascular risk factors and disease prevention: An umbrella review of systematic reviews. American Journal of Preventive Cardiology, 20: 100868.
- Rauf, D. (2024). Eating More Fruits and Vegetables Really Can Lower Your Heart Disease Risk. Everyday Health.