Ova vrsta prehrane mogla bi usporiti starenje mozga
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Nova studija pokazuje da određeni nutrijenti, slični onima u mediteranskoj prehrani, mogu pomoći u usporavanju starenja mozga.
Objavljeno u NPJ Aging, istraživanje je koristilo analizu krvnih biomarkera, snimanje mozga i kognitivne procjene kako bi otkrilo da prehrana bogata masnim kiselinama, antioksidansima, karotenoidima, vitaminom E i kolinom podržava zdravo starenje mozga i kognitivne funkcije.
Studija je otkrila da su sudionici sa sporijim starenjem mozga imali specifičan profil nutrijenata, uključujući masne kiseline poput vakcenske i alfa-linolenske kiseline, antioksidanse i karotenoide poput luteina i zeaksantina te dva oblika vitamina E i kolin.
Ova otkrića upućuju na to da bi mediteranska prehrana mogla ublažiti kognitivni pad.
Komentari stručnjaka
Dijetetičarka Nichola Ludlam-Raine, autorica knjige Kako ne jesti ultraprerađeno, koja nije uključena u studiju, za Healthline je izjavila da se slaže s rezultatima. Primjećuje sve više dokaza koji povezuju hranjive tvari mediteranske prehrane s kognitivnim zdravljem i neuroprotekcijom.
Nutricionistička neuroznanstvenica Amy Reichelt, koja također nije uključena u studiju, za isti je portal izjavila da podržava ove nalaze, naglašavajući ulogu prirodnih masnih kiselina u održavanju moždanih stanica i važnost antioksidansa u zaštiti od oksidativnog stresa, koji može oštetiti neurone.
Također su istaknuti vitamin E i kolin. Vitamin E je poznat po svojim zaštitnim učincima protiv demencija poput Alzheimerove bolesti, dok je kolin neophodan za neurotransmiter acetilkolin, važan za pamćenje i pažnju.
Ludlam-Raine objašnjava da ovi nutrijenti zajedno smanjuju oksidativni stres i upalu, podržavaju integritet stanične membrane, poboljšavaju protok krvi u mozgu i promiču neuroplastičnost, a sve je ključno za kognitivnu funkciju kako starimo.
Ostali učinci mediteranske prehrane
Osim zdravlja mozga, Ludlam-Raine navodi da mediteranska prehrana također koristi zdravlju kardiovaskularnog sustava, imunološkoj funkciji i smanjuje upale, pomažući kod stanja poput artritisa i metaboličkog sindroma.
Za zdravlje mozga Ludlam-Raine preporučuje uključivanje masne ribe, zelenog lisnatog povrća, orašastih plodova, sjemenki, jaja te raznobojnog voća i povrća u vašu prehranu.
Predlaže da počnete s malim promjenama, poput dodavanja masne ribe u obroke nekoliko puta tjedno, povećanja lisnatog povrća u jelima, grickanja orašastih plodova i sjemenki, doručkovanja jaja i uključivanja raznih šarenih namirnica.
Pročitajte i ove članke:
- Kognitivni pad: Važno je razlikovati prirodno starenje od bolesti! Psihologinja otkriva značenje ovog pojma i kako ga usporiti
- Mediteranski začini: Pridonose boljem okusu jela, ali i zdravlju! Ovo su morski začini koje morate imati u kuhinji
- Mediteranska prehrana dobila ozbiljnu konkurenciju? Blogovi o hrani pišu o novoj “in” kuhinji, a imamo i komentar stručnjaka.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Chesak, J. (2024). Mediterranean Diet: Nutrients in These Foods May Help Slow Brain Aging. Healthline.
- Zwilling, C. E. i sur. (2024). Investigating nutrient biomarkers of healthy brain aging: a multimodal brain imaging study. NPJ Aging, 10: 27.