Najbolji probiotici za iritabilni kolon: Što trebate znati?

Najbolji probiotici za iritabilni kolon

Sindrom iritabilnog crijeva (IBS – engl. irritable bowel syndrome) kronični je poremećaj osi crijevo-mozak, karakteriziran konstantnom boli u trbuhu i poremećajem pražnjenja crijeva. Tegobe u IBS-u nisu povezane s drugim bolestima, a istovremeno su odsutne bilo kakve prepoznatljive promjene na crijevima.

Procjenjuje se da 10 – 15 % odraslih i adolescenata ima simptome koji odgovaraju IBS-u. Iako svi oboljeli ne traže liječničku pomoć, upravo pacijenti s IBS-om čine značajan udio u gastroenterološkim ambulantnim pregledima.

U nastavku saznajte kako izliječiti iritabilni kolon, odnosno kako ga barem držati pod kontrolom te postoje li najbolji probiotici za iritabilni kolon.

Kako izliječiti iritabilni kolon?

Prvenstveno treba reći kako nažalost u trenutku pisanja ovog članka ne postoji jednostavan način liječenja IBS-a. Isto tako, sam pojam “IBS” obuhvaća više različitih podtipova. Prvi je IBS s dominantnim zatvorom (IBS-C, od engl. constipation), kod kojeg pacijenti najčešće imaju otežanu i tvrdu stolicu.

Drugi oblik je IBS s dominantnim proljevom (IBS-D, od engl. diarrhea), gdje su stolice često vodenaste ili rijetke. Treći oblik predstavlja IBS s miješanim navikama pražnjenja (IBS-M, od engl. mixed). Kod ovih se pacijenata epizode proljeva i zatvora izmjenjuju podjednako često.

Postoji i četvrti oblik, tzv. nekategorizirani IBS (IBS-U, od engl. unclassified), koji se dijagnosticira kod pacijenata čiji simptomi zadovoljavaju opće kriterije IBS-a, ali ih nije moguće jasno svrstati ni u jedan od prethodno navedenih podtipova. Pritom IBS nije statičan. Prema istraživanjima, pacijenti nerijetko prijeđu iz jednog oblika u drugi.

Ovisno o podtipu IBS-a se eventualno predlaže i terapija. Važno je naglasiti kako je prije samih lijekova nužno regulirati životni stil. Redovita tjelesna aktivnost, npr. 20 – 60 minuta umjerenog intenziteta nekoliko puta tjedno, pokazala se učinkovitom u ublažavanju simptoma IBS-a.

Osim toga, zbog povezanosti loše kvalitete sna s pogoršanjem simptoma IBS-a, pacijentima se preporučuje da obrate pažnju na svoje navike spavanja. Psihološke terapije poput kognitivno-bihevioralne terapije ili hipnoterapije korisne su kod pacijenata kod kojih stres ili emocionalni problemi pogoršavaju simptome.

Važnu ulogu imaju i prehrambene promjene, koje uključuju manja, učestalija jela, povećan unos topljivih vlakana (poput psylliuma i zobenih vlakana), izbjegavanje hrane koja potiče nadutost (kupusnjače, gazirana pića, mahunarke), kao i prehranu s manjim udjelom teško probavljivih ugljikohidrata (tzv. low-FODMAP dijeta), koja često pruža značajno olakšanje tegoba oboljelima.

kefir i iritabilni kolon
FOTO: Shutterstock

Neki pacijenti znaju koristiti kefir za IBS. Kefir je fermentirani mliječni napitak koji se dobiva dodavanjem kefirnih zrnaca u mlijeko ili biljne alternative mlijeku. Kefirna zrnca predstavljaju prirodnu kombinaciju korisnih bakterija i kvasaca koja tijekom fermentacije, u prosjeku kroz 24 sata, stvara napitak bogat probioticima.

Kada su u pitanju kefir i iritabilni kolon, prema dosadašnjim istraživanjima čini se da bi isti imao smisla kod IBS-C podtipa (IBS s dominantnom konstipacijom). Naime, određena ispitivanja sugeriraju kako kefir blagotvorno djeluje kod kronične konstipacije.

Kefir potencijalno može biti koristan zbog visokog sadržaja probiotika, što pomaže obnavljanju ravnoteže crijevne mikroflore, a ujedno i ublažava simptome IBS-a. Procesom fermentacije kefir postaje lakše probavljiv, čak i osobama s intolerancijom laktoze, a njegova protuupalna svojstva dodatno mogu olakšati tegobe.

Ipak, neki ljudi mogu osjetiti pojačanu nadutost i plinove, osobito pri prvom uvođenju kefira u prehranu. Zato je kefir najbolje uvoditi postupno, prateći vlastite reakcije, a u slučaju izraženijih tegoba prekinuti ili se savjetovati s farmaceutom ili liječnikom.

Najbolji probiotici za iritabilni kolon

Kakva je potencijalna uloga probiotika i koji su najbolji probiotici za iritabilni kolon? Postoji sve više dokaza kako određeni probiotici mogu pomoći kod iritabilnog kolona. Međutim, nisu svi probiotici isti te je važno odabrati proizvod s onim sojevima koji imaju dokazanu učinkovitost.

Prema pregledu studija iz 2019. godine, čini se kako su proizvodi koji sadrže više različitih sojeva bakterija (tzv. multi-strain probiotici) učinkovitiji od proizvoda koji sadrže samo jedan probiotički soj (mono-strain probiotici).

S druge pak strane, neki istraživači kritiziraju takve kombinacije više različitih probiotičkih vrsta jer različiti probiotički sojevi imaju različite mehanizme djelovanja te je pitanje međusobne interferencije istih.

Posebno se to odnosi na rod Bifidobacterium, kod kojeg je nekoliko dobro provedenih istraživanja pokazalo pozitivan učinak određenih sojeva poput Bifidobacterium bifidum MIMBb75 ili Bifidobacterium infantis 35624, ali kad su podaci objedinjeni s drugim sojevima (multi-strain probiotici) i manje kvalitetnim studijama, taj pozitivan učinak nije bio vidljiv.

Najčešće korištene bakterijske obitelji u studijama bile su Lactobacillaceae i Bifidobacteriaceae (rod Lactobacillus i Bifidobacterium).

Ranija istraživanja crijevne mikroflore kod osoba s IBS-om pokazala su dvojake rezultate za Lactobacillus, dok su kod bakterije Bifidobacterium uglavnom primjećene smanjene koncentracije u crijevima pacijenata. To podržava zaključke više studija koje ukazuju na mogućnost ublažavanja simptoma IBS-a korištenjem probiotika koji uključuju ovu bakterijsku obitelj.

Trajanje intervencije u analiziranim istraživanjima kretalo se 4 – 16 tjedana. Jedna studija s 12-tjednim trajanjem pokazala je značajno poboljšanje simptoma nakon završetka terapije, ali nije primijetila razliku između probiotika i placeba pri kontrolama nakon četiri i osam tjedana.

To upućuje na potencijalno odgođeni učinak probiotika te sugerira da kraće korištenje probiotika vjerojatno neće pokazati značajan rezultat.

probiotici za IBS
FOTO: Shutterstock

Pregled studija iz 2023. godine isto tako sugerira da određeni probiotici mogu poboljšati globalne simptome IBS-a, bol u trbuhu te nadutost i distenziju.

Za globalne simptome IBS-a pronađeni su dokazi umjerene razine u korist sojeva roda Escherichia (kojih prema informacijama autora i u trenutku pisanja ovog članka nema u Hrvatskoj u komercijalnom obliku), niske razine za Lactobacillus sojeve, osobito L. plantarum 299V, a vrlo niske razine za kombinacije poput LacClean Gold S, Duolac 7s i za sojeve roda Bacillus.

Kod bolova u trbuhu dokazi niske razine postoje za soj Saccharomyces cerevisiae I-3856 i Bifidobacterium sojeve, a vrlo niske razine za kombinacije probiotika te za Lactobacillus, Saccharomyces i Bacillus sojeve. Za nadutost i distenziju abdomena dokazi vrlo niske razine postoje za kombinacije više različitih probiotičkih sojeva i Bacillus sojeve.

Analiza prema tipu IBS-a pokazuje nedostatak studija koje bi ispitivale probiotike kod pacijenata s IBS-C (dominantnom konstipacijom), pa u tom smislu nemamo dovoljno snažne dokaze za korištenje probiotika kod ovog podtipa IBS-a.

Međutim, kombinacije probiotika i sojevi roda Lactobacillus pokazuju učinkovitost u smanjivanju globalnih simptoma kod pacijenata s IBS-D (dominantnim proljevom).

Određene kombinacije probiotika i sojevi roda Bacillus također su poboljšali rezultate na skalama globalnih simptoma, boli u trbuhu te nadutosti i distenzije, dok su Lactobacillus sojevi uspjeli statistički značajno do neke mjere umanjiti bolove u trbuhu.

U svakom slučaju, očigledno da još uvijek ne postoji konsenzus među istraživačima i stručnjacima koje sojeve, u kojoj količini, koliko dugo koristiti te treba li koristiti jedan soj ili više različitih sojeva kod IBS-a.

Drugim riječima, postoje indicije da neki probiotički sojevi mogu pomoći, ali dokazi još uvijek nisu dovoljno snažni da se donese definitivan zaključak.

U tom smislu je važno za pacijente da se svakako pridržavaju nefarmakoloških mjera, a da probiotik kupuju u konzultaciji s ljekarnikom kako bi dobili onaj proizvod koji ima najviše dokaza za stanje u kojem se nalaze.

Ako unatoč svim nefarmakološkim mjerama ne dođe do poboljšanja situacije, preporučljivo je okrenuti se medikamentima te u dogovoru s liječnikom početi primjenjivati neku od simptomatskih terapija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wald, A. (2025). Treatment of irritable bowel syndrome in adults. UpToDate.
  2. Goodoory, V. C. i sur. (2023). Efficacy of probiotics in Irritable bowel syndrome: Systematic review and meta-analysis. Gastroenterology, 165(5): 1206–1218.
  3. Dale, H. F. i sur. (2019). Probiotics in irritable bowel syndrome: An up-to-date systematic review. Nutrients, 11(9): 2048.
  4. Turan, İ. i sur. (2014). Effects of a kefir supplement on symptoms, colonic transit, and bowel satisfaction score in patients with chronic constipation: a pilot study. The Turkish Journal of Gastroenterology: The Official Journal of Turkish Society of Gastroenterology, 25(6): 650–6.
  5. Randell, T. Is kefir good for IBS? IBS Clinics Applied Nutritional Therapy.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu