Prirodno liječenje upaljene zanoktice: Evo koji kućni lijekovi pomažu kod blagih do umjerenih infekcija

Prirodno liječenje upaljene zanoktice

Upaljena zanoktica je uobičajena kod djece i odraslih, lako se liječi kod kuće i obično zacijeli bez komplikacija. Uzrokovana je vrlo suhom kožom na rukama, najčešće tijekom zime zbog pretjerane izloženosti hladnoći, duljeg izlaganja vodi ili jakim kemikalijama, a često i zbog griženja noktiju i kožice oko noktiju.

Osjećaj boli i crvenilo oko zanoktice prvi su pokazatelji upale. Kod bakterijske infekcije ovi se simptomi mogu pojaviti iznenada, dok se kod gljivične infekcije simptomi postupno razvijaju. Gljivične infekcije češće se javljaju kod osoba koje boluju od dijabetesa i čije su ruke dosta vremena izložene vodi.

Zagnojena zanoktica na prstu spada u ozbiljnije infekcije koje zahtijevaju drenažu apscesa ili gnoja u ambulanti. Nakon tretmana preporučuje se antibiotska mast za zanoktice koja se nanosi na zahvaćeno područje nekoliko dana. Nakon nanošenja kreme područje se pokriva zavojem, a postupak ponavlja do zacjeljenja.

Tipični simptomi gnojne zanoktice na rukama uključuju:

  • oteklinu
  • osjećaj topline ili žarenja
  • crvenilo
  • osjetljivost ili bol
  • gnojne mjehuriće na zahvaćenom području.
Upaljene zanoktice treba liječiti što je prije moguće.

Ako se upala ne povuče u roku od tjedan dana, treba se posavjetovati s liječnikom, naročito kod osjećaja jake boli, vidnog oticanja prsta ili prekomjernog gnojenja.

Dugotrajna upala može rezultirati promjenom boje nokta ili infekcijom koja se širi na druge dijelove tijela.

Pročitajte članak “Promjene na noktima: Pokazatelj su i nekih ozbiljnih bolesti! Evo što stoji iza najčešćih promjena i kada se obratiti liječniku“.

Zagnojena zanoktica na prstu
FOTO: Shutterstock

Prirodno liječenje upaljene zanoktice

Kućni lijekovi poput namakanja toplom vodom i mazanja mastima zahvaćenog područja učinkoviti su za blage do umjerene infekcije. Većina kućnih lijekova podrazumijeva ekstremnu hidrataciju s prirodnim sastojcima za liječenje upale i sprječavanje stvaranja novih zanoktica.

U tome pomaže krema za zanoktice na bazi vitamina E, ali i drugi prirodni sastojci.

Ulje vitamina E

Ovo ulje je prirodni omekšivač koji se upija u kožu i pruža iznimnu hidratantnu i iscjeljujuću moć. Potopite zahvaćeni nokat u toplu vodu 5 – 10 minuta pa ga obrišite mekim ručnikom. Zatim nanesite veliku količinu ulja vitamina E na nokat i okolnu kožicu.

Držite dok se sasvim ne upije ili stavite rukavice za jednokratnu upotrebu preko ulja pa isperite ruke nakon 30 minuta. Ovu metodu možete ponoviti jednom dnevno tijekom tri tjedna.

Aloe vera gel

Aloe vera biljka je poznata po svojim hidratantnim i ljekovitim svojstvima. Prepuna je vitamina, minerala i enzima koji pomažu suhoj koži, zbog čega je omiljeni kućni lijek za razne kožne tegobe. Ujedno ima i prirodna analgetska i antibiotska svojstva te antiseptičko djelovanje koje pomaže u  bržem i boljem zacjeljivanju kože i ublažavanju iritacije.

Svježi gel iz lista aloe vere nanosite više puta dnevno dok upaljena zanoktica ne zacijeli. Ako koristite kupovni gel, nanesite ga obilno na zahvaćeno područje i stavite rukavice. Ostavite ga cijelu noć pa tek ujutro isperite.

Pčelinji vosak

Prema znanstvenim dokazima pčelinji vosak posjeduje antimikrobna, hranjiva i regenerativna svojstva kada se koristi sam ili s drugim prirodnim sastojcima, poput meda ili maslinovog ulja. Štiti kožu od isušivanja i infekcija ubijanjem svih klica na zahvaćenom mjestu. Osim toga, njegova gusta, viskozna i ljepljiva tekstura prekriva izloženu kožu kako bi je zaštitila od vanjskih iritansa i mikroba.

Nježno umasirajte vosak na zanoktice prije spavanja i ostavite ga preko noći, a kako biste osigurali da se upije, nosite rukavice tijekom spavanja. Primijenite pčelinji vosak svakodnevno dok rana ne zacijeli.

krema za zanoktice
FOTO: Shutterstock

Vazelin

Vazelin stvara zaštitni sloj preko kože kako bi zadržao vlagu i blokirao klice i iritante. Nanošenje vazelina pomaže kod oštećene i upaljene kože jer intenzivno rehidrira i zacjeljuje suhe kutikule.

Koristite ga tijekom zime i kod rada koji zahtijeva stalni kontakt s vodom. Redovito nanošenje vazelina može ubrzati oporavak i istovremeno zaštititi zanoktice od daljnjih ozljeda ili infekcija. Nježno umasirajte malo vazelina oko kožice noktiju, dva puta dnevno dok koža ne zacijeli.

Epsom sol

Epsom sol, također poznata kao magnezijev sulfat, ima antibakterijska, antigljivična i protuupalna svojstva. Namakanje prsta 10 minuta u mješavini tople vode i Epsom soli umiruje i pomaže protiv infekcije.

Nakon što se posuši koža na prstu, preporučuje se nanošenje antibiotske kreme na zahvaćeno područje i previjanje čistim zavojem.

Jogurt

Jogurt također pomaže obnoviti prirodnu barijeru kože zbog svojih probiotika i protuupalnih svojstava. Hidratizira kožu oko nokta i umiruje upalu zanoktice.

Nanesite malo jogurta na zahvaćeno područje i isperite nakon nekoliko sati. Ponovite svaki dan dok upaljena zanoktica ne nestane.

Ulje za zanoktice

Lagano masiranje zanoktice toplim uljem pomaže u smanjenju boli, otekline i crvenila na tom mjestu. Biljna ulja posjeduju protuupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju simptoma infekcije. Osim toga, pomažu popraviti kožnu barijeru podmazivanjem kože.

  • Avokado je prepun vitamina E, antioksidansa koji hrane i štite kožu, dok masne kiseline u avokadu imaju protuupalne učinke. Kao i med, avokado je prirodni humektant, što znači da privlači vlagu u kožu i time može pomoći u zacjeljivanju noktiju. Preporučuje se miješanje jednakih dijelova ulja avokada i maslinova ulja. Nanesite smjesu 1 – 2 puta dnevno dok upaljena zanoktica ne zacijeli.
  • Maslinovo ulje ima antibakterijska svojstva i bogato je vitaminima D, A, E i K, a njegova ljekovita svojstva pomažu u smanjenju rizika od infekcije. Za hidrataciju utrljajte nekoliko kapi u kožu.
  • Kokosovo ulje je okluzivni hidratant te je odlično ulje za zanoktice. Istraživanja pokazuju da hidratizira povećavajući broj lipida (masti) na površini kože. Slično tome, druga studija pokazuje njegovu učinkovitost kao omekšavajuće hidratantno sredstvo. Umasirajte kokosovo ulje oko nokta kako bi se umirila i ojačala okolna koža.
Ulje za zanoktice
FOTO: Shutterstock

Med

Med je divan prirodni hidratant za ispucalu, inficiranu i suhu kožu jer ima prirodna antiseptička, antibakterijska i protuupalna svojstva. Često se koristi za stanja poput ekcema, a može se koristiti i za vlaženje kože i zanoktica na prstima ruku i stopala, kako bi se pomoglo u liječenju i prevenciji.

Budući da je prirodni ovlaživač, med pomaže u liječenju upaljene zanoktice tako što vlaži gornji sloj kože.

Nanesite organski med na nokte i ostavite 3 – 4 sata. Po želji stavite jednokratne rukavice. Ponavljajte koliko je potrebno dok se upaljeno stanje zanoktica ne riješi.

Med, gel aloe vere i prah kurkume

Koristite med, gel aloe vere i prah kurkume za pojačano djelovanje jer su odlična prirodna sredstva za zacjeljivanje rana. Ovaj kućni lijek može ubrzati oporavak kože, a istovremeno se bori protiv mikroba koji uzrokuju infekcije. Osim toga, aloe vera i med duboko hidratiziraju i pomažu u podmazivanju i umirivanju nadražene kože.

Pomiješajte jednu čajnu žličicu svježeg gela aloe vere s malo praha kurkume i meda. Nanesite ovu ljekovitu mješavinu na zahvaćeno područje. Pustite da odstoji najmanje 30 minuta, a zatim nježno isperite. Činite to svakodnevno dok upaljena zanoktica ne zacijeli.

Glicerin

Glicerin je učinkovit za uklanjanje zanoktice jer omekšava kožu procesom osmoze na način da privlači vlagu iz atmosfere i prenosi tu vlagu u kožu na zahvaćenom području. Pruža duboku hidrataciju kože za obnavljanje kožne barijere i ubrzavanje zacjeljivanje rana.

Najbolje se nanosi kada se pomiješa s malom količinom ekstra djevičanskog kokosovog ulja ili uljem vitamina E. Ostavite da djeluje 10 minuta, a zatim isperite. Ponavljajte po želji ili dok se upalno stanje ne popravi i zacijeli.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Silver, N. (2023). How to Recognize and Treat an Infected Hangnail. Healthline.
  2. Sanke, S. (2022). 5 Home Remedies for Hangnails. eMediHealth.
  3. Clifford, K. The Five Most Effective Home Remedies For Hangnails. Footfiles.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: Antibiotska mast za zanoktice, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu