Bez jakih kemikalija i skupih tretmana: Ove stvari sigurno imate u kuhinji, a mogu poslužiti za kvalitetnu njegu kože

Ove stvari sigurno imate u kuhinji, a mogu poslužiti za kvalitetnu njegu kože

U potrazi za besprijekornom, blistavom kožom mnogi ljudi troše puno novaca na proizvode za njegu iste, često zanemarujući blago koje se može pronaći u vlastitoj kuhinji ili hladnjaku. Priroda nam je dala niz sastojaka koji mogu učiniti čuda za našu kožu bez potrebe za jakim kemikalijama ili skupim tretmanima.

U nastavku otkrivamo neke od proizvoda za njegu kože koje lako možete pronaći u svojoj kuhinji ili hladnjaku i kako ih uključiti u rutinu ljepote.

Med je svestran sastojak koji se stoljećima koristi zbog svojih ljekovitih svojstava i svojstava za njegu kože
FOTO: Shutterstock

Med – prirodni nektar za kožu

Med je svestran sastojak koji se stoljećima koristi zbog svojih ljekovitih svojstava i svojstava za njegu kože. Prirodni je humektant, što znači da privlači i zadržava vlagu, a to ga čini izvrsnim izborom za hidrataciju kože. Jednostavno nanesite tanak sloj meda na lice i ostavite da djeluje 15 – 20 minuta prije nego što isperete. To će učiniti vašu kožu mekom, podatnom i dobro nahranjenom.

Jogurt – snaga probiotika

Jogurt nije samo ukusan obrok, već i moćan sastojak za njegu kože. Sadrži mliječnu kiselinu koja ljušti mrtve stanice kože, posvjetljuje ten i pomaže u smanjenju akni i mrlja. Možete napraviti DIY masku od jogurta tako da pomiješate obični jogurt sa žličicom meda i malo kurkume za dodatna protuupalna svojstva.

Zobene pahuljice su nježni piling koji može umiriti nadraženu kožu i smanjiti crvenilo
FOTO: Shutterstock

Zobene pahuljice – nježni piling

Zobene pahuljice su nježni piling koji može umiriti nadraženu kožu i smanjiti crvenilo. Savršen je za one s osjetljivom kožom. Napravite piling za lice od zobenih pahuljica miješanjem valjane zobi u fini prah koji ćete pomiješati s vodom ili jogurtom u pastu. Nježno ga umasirajte na lice kružnim pokretima, zatim temeljito isperite.

Krastavac – prirodno sredstvo za hlađenje

Krastavac je poznat po svojim svojstvima hlađenja i umirivanja. Stavljanje kriški krastavca na oči može pomoći u smanjenju natečenosti i podočnjaka. Također možete pomiješati krastavac u pastu i nanijeti ga kao masku za lice kako biste osvježili i hidratizirali kožu.

Stavljanje kriški krastavca na oči može pomoći u smanjenju natečenosti i podočnjaka
FOTO: Shutterstock

Maslinovo ulje – tekuće zlato za vašu kožu

Maslinovo ulje bogato je antioksidansima i zdravim mastima, što ga čini izvrsnim prirodnim ovlaživačem. Može se koristiti za uklanjanje šminke, hidrataciju suhe kože, pa čak i kao regenerator za kosu. Jednostavno umasirajte nekoliko kapi maslinovog ulja na lice i vrat za jednostavan i učinkovit tretman.

Limun – prirodni posvjetljivač kože

Limun je prirodni izvor vitamina C koji vam može pomoći posvijetliti i ujednačiti ton vaše kože. Međutim, limunov sok može biti jak pa ga je važno razrijediti vodom prije nego ga nanesete na lice. Koristite vatu za nanošenje mješavine kao tonika ili je pomiješajte s medom za pročišćavajuću masku za lice.

Kurkuma je snažan protuupalni i antioksidansima bogat začin koji može pomoći u borbi protiv akni i smanjiti crvenilo
FOTO: Shutterstock

Kurkuma – protuupalni začin

Kurkuma je snažan protuupalni i antioksidansima bogat začin koji može pomoći u borbi protiv akni i smanjiti crvenilo. Pomiješajte prstohvat kurkume s jogurtom ili medom kako biste napravili umirujuću masku za lice. Ipak, budite oprezni jer kurkuma može ostaviti mrlje na tkanini i koži, stoga je pažljivo nanosite.

Zeleni čaj – protuupalni napitak

Zeleni čaj nije samo zdrav napitak. Bogat antioksidansima, osobito epigalokatehin galatom (EGCG), zeleni čaj pomaže u zaštiti vaše kože od oštećenja slobodnih radikala, što može dovesti do preranog starenja. EGCG također ima protuupalna svojstva, što zeleni čaj čini učinkovitim izborom za umirivanje crvenila i iritacije.

Osim toga, može regulirati proizvodnju sebuma, što ga čini korisnim za kožu sklonu aknama. Primjena ekstrakta zelenog čaja ili korištenje proizvoda za njegu kože natopljenih zelenim čajem može potaknuti čistiji i zdraviji ten.

Primjena ekstrakta zelenog čaja ili korištenje proizvoda za njegu kože natopljenih zelenim čajem može potaknuti čistiji i zdraviji ten
FOTO: Shutterstock

Krumpir – smanjuje mrlje i pigmentaciju

Krumpir nije samo za vaš tanjur, već također može biti vrijedan dodatak rutini njege kože. Prepun vitamina C i B6, kao i kalija, krumpir pomaže posvijetliti kožu i smanjiti tamne mrlje i pigmentaciju. Njihovi prirodni enzimi također djeluju kao nježni piling, skidajući mrtve stanice kože za glađu teksturu.

Možete upotrijebiti kriške krumpira za smanjenje natečenosti ispod očiju ili napraviti masku od krumpira tako da pomiješate ili naribate krumpir i nanesete ga na lice za svjež i revitaliziran izgled.

Kokosovo ulje – hidratizira kožu i zadržava vlagu

Kokosovo ulje je svestrani eliksir ljepote. Njegove masne kiseline srednjeg lanca i prirodni omekšivači čine ga izvrsnim ovlaživačem, zbog čega hidratizira kožu i zadržava vlagu. Posebno je blagotvoran za suhe i osjetljive tipove kože. Laurinska kiselina u kokosovom ulju također ima antimikrobna svojstva, što ga čini učinkovitim za liječenje akni ako se koristi u umjerenim količinama.

Možete ga koristiti kao sredstvo za skidanje šminke, hidratantnu kremu za tijelo ili regenerator za kosu.

Kokosovo ulje je svestrani eliksir ljepote
FOTO: Shutterstock

Bademi – podržavaju lipidnu barijeru kože

Bademi nisu samo hranjivi međuobrok nego i tajno oružje za zdravu kožu. Puni su vitamina E, snažnog antioksidansa koji štiti vašu kožu od oštećenja uzrokovanih UV zrakama i zagađenjem. Osim toga, bademovo ulje, dobiveno iz badema, je hranjiva hidratantna krema koja pomaže održati vašu kožu mekom i podatnom.

Bademi također sadrže masne kiseline koje podržavaju lipidnu barijeru kože, sprječavajući gubitak vlage. Redovito uključivanje badema ili bademovog ulja u rutinu njege kože može pridonijeti blistavom, mladolikom tenu.

Ne zaboravite testirati svaki novi sastojak kako biste bili sigurni da je prikladan za vašu kožu i posavjetujte se s dermatologom ako imate bilo kakvih problema s kožom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu