Pravilno sjedenje i držanje u uredu: Slijedite ove korake i riješite se bolova, ukočenosti i loše cirkulacije
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Svaka druga osoba koja radi u uredu ima probleme uzrokovane dugotrajnim sjedenjem. Bilo da se radi o boli u leđima, vratu, ukočenosti u istima ili lošoj cirkulaciji, istina je da često moramo raditi i sjediti dugo, ali zbog toga ne trebamo ispaštati. Ima lijeka.
U nastavku provjerite kako bi trebalo izgledati pravilno sjedenje i držanje u uredu, odnosno pravilno sjedenje za računalom.
Evolucija i sjedenje
Evolucija nas je stvorila onakvima kakvi jesmo. I nas i sva druga bića. Da bismo izašli iz vode i prodisali na kopnu, trebalo je nekoliko milijuna godina. Da bismo počeli koristiti ruke kao oruđe trebalo je još nekoliko milijuna. Evolucija ima svoj ritam.
Pročitajte članak “Predugo sjedite i malo se krećete? Evo kako “nesvjesno” uklopiti kretanje u svakodnevni život“.
Oslobodite se boli u uredu
Saznajte što vam je sve potrebno za pravilno i uspravno sjedenje u uredu.
Kvalitetan ergonomski stolac
Stolac mora imati čvrsti naslon, mora se moći podesiti po visini tako da nam noge kod koljena budu pod kutom od 90°. Trebao bi imati kotačiće da možemo pomicati noge i ljuljati se, tako pospješujemo cirkulaciju. Također, treba imati pojačanje u lumbalnom dijelu i naslon preko cijelih leđa.
Stol
Stol treba biti prave visine, da nam ruke kod laktova budu isto pod kutem od 90°.
Monitor
Monitor treba biti u razini očiju ili malo ispod. Ako radimo na prijenosnom računalu koje je dosta ispod razine očiju, to znači da nam je glava pognuta i da će nas vrat zaboljeti, prije ili kasnije.
Mi sami
Leđa trebaju biti uspravna, obje noge na podu, ramena i trbuh opušteni. Možemo se malo njihati ili mijenjati položaj, što je dobro za cirkulaciju. Oči trebamo redovno odmarati tako da gledamo u daljinu.
Nepravilno sjedenje
Nepravilno sjedenje ne uzrokuje samo bolove. Ono uzrokuje i celulit. To je dodatan razlog da žene pripaze na način sjedenja.
Pravilno sjedenje i držanje u uredu u devet koraka
Slijedite ove savjete:
- ramena i trbuh moraju biti opušteni
- udaljenost između vaših očiju i monitora treba biti barem 60 cm
- stopala trebaju dodirivati čvrstu podlogu
- svakih sat vremena sjedenja u uredu uzmite pet minuta pauze i prošetajte
- trepćite često – tako vam oči neće biti suhe
- ako su vam oči ipak suhe, u ljekarni nabavite i kapajte umjetne suze
- nakon pola sata gledanja u monitor usmjerite dvije minute pogled na udaljene predmete (tako opuštate očne mišiće)
- kupujte tipkovnicu, miš i stolac ergonomskog dizajna
- leđa trebaju biti uspravna, a kralježnica ravna.
Ostali savjeti za ugodniji uredski rad
Osim što trebate osigurati pravilno sjedenje i držanje u uredu, postoji nekoliko drugih mjera koje se mogu poduzeti kako biste ublažili štetne učinke dugotrajnog sjedenja i poboljšali opće dobro.
- Uključite redovito istezanje i vježbe – dugotrajno sjedenje može dovesti do ukočenosti mišića i smanjene fleksibilnosti. Kako biste se tome suprotstavili, bitno je uključiti redovito istezanje i vježbe u svoju dnevnu rutinu. Jednostavna istezanja, joga ili kratke šetnje tijekom pauze mogu spriječiti napetost mišića i poboljšati cirkulaciju.
- Hidratacija i prehrana – održavanje hidratacije ključno je za održavanje cjelokupnog zdravlja, uključujući zdravlje mišića i zglobova. Pobrinite se da pijete dovoljnu količinu vode tijekom dana. Osim toga, održavanje uravnotežene i hranjive prehrane pridonosi općem blagostanju i može utjecati na čimbenike poput zdravlja zglobova i upale.
- Svjesne pauze i tehnike opuštanja – uzimanje kratkih stanki za vježbanje svjesnosti ili tehnika opuštanja može značajno smanjiti stres i napetost povezane s uredskim radom. Vježbe dubokog disanja, meditacija ili brza sesija svjesnosti mogu vam pomoći da vratite fokus i poboljšate mentalnu jasnoću.
- Njega očiju – produljeno vrijeme ispred ekrana može opteretiti oči i pridonijeti nelagodi. Slijedite pravilo 20-20-20, tj. svakih 20 minuta gledajte u nešto udaljeno 20 stopa (šest metara) najmanje 20 sekundi. Usto, razmislite o korištenju filtera plave svjetlosti na zaslonima i podešavanju ambijentalnog osvjetljenja, kako biste smanjili naprezanje očiju.
- Svijest o držanju tijela – održavanje pravilnog držanja nije samo pravilno sjedenje; to se proteže na to kako se ponašate tijekom dana. Budite svjesni svojeg držanja kada stojite, hodate, pa čak i tijekom pauza. Uključite vježbe koje jačaju mišiće jezgre kako biste podržali prirodno uspravno držanje.
- Naizmjenično sjedenje i stajanje – ulaganje u radni stol za sjedenje i stajanje omogućuje vam izmjenu sjedenja i stajanja tijekom dana. Ovaj dinamički pristup može pomoći u smanjenju negativnog utjecaja dugotrajnog sjedenja na tijelo i potaknuti bolju cirkulaciju.
- Ergonomski dodaci – uz ergonomski stolac, razmislite o korištenju dodataka kao što su lumbalni jastuci ili oslonci za noge, kako biste pružili dodatnu potporu i povećali udobnost. Ove male prilagodbe mogu značajno smanjiti opterećenje tijela.
- Redoviti zdravstveni pregledi – povremeni zdravstveni pregledi mogu pomoći u prepoznavanju i rješavanju bilo kakvih zdravstvenih problema povezanih s dugotrajnim sjedenjem. Posavjetujte se s liječnikom o preventivnim mjerama i personaliziranim strategijama za održavanje opće dobrobiti.
Pročitajte i ove članke:
- Cjelodnevno sjedenje vodi do dijabetesa i srčanih problema! Evo 6 načina kako umanjiti negativni učinak dugog sjedenja
- Kako si pomoći kada počnemo osjećati posljedice dugotrajnog sjedenja?
- Sjedenje prekriženih nogu: Nije nužno štetno, ali ako imate ove tegobe, trebate pripaziti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- dugotrajno sjedenje
- pravilno držanje
- pravilno sjedenje i držanje u uredu
- pravilno sjedenje za računalom
- savjeti
- uredski rad
- McQuilkie, S. (2023). Proper Sitting Posture At A Desk – 10 Tips. Back Intelligence.
- Best Posture for Sitting at a Desk all Day. SSEP.
- WHAT IS THE CORRECT ERGONOMIC SITTING POSTURE IN THE OFFICE? CMD Ltd.