Aparat za apneju: Kako funkcionira i gdje ga kupiti?

Aparat za apneju

Aparat za apneju, odnosno uređaj za kontinuirani pozitivni tlak u dišnim putevima (CPAP stroj) najčešće je propisivani uređaj za liječenje poremećaja spavanja poput apneje.

Opstruktivna apneja u snu uzrokuje prekide ili pauze u disanju, obično zbog privremenih blokada ili kolapsa dišnih puteva ili grkljana.

CPAP stroj isporučuje kontinuirani protok pritisnutog zraka u nos i usta dok spavate, što održava dišne puteve otvorenima i omogućuje normalno disanje.

Evo kako aparat za apneju funkcionira, njegove prednosti i nedostaci te druge mogućnosti liječenja apneje u spavanju.

Aparat za apneju – kako funkcionira?

Motor CPAP uređaja generira stalni protok pritisnutog zraka, koji putuje kroz zračni filter u fleksibilnu cijev. Ova cijev usmjerava zrak u masku koja je prilagođena oko vašeg nosa ili usta.

Dok spavate, zračni tok iz CPAP uređaja pomaže ukloniti bilo kakve blokade u dišnim putevima, osiguravajući nesmetan protok kisika u vaša pluća. Ovaj neprekidni protok zraka sprječava da se budite zbog potrebe za ponovnim početkom disanja.

Postoje li različite vrste CPAP uređaja?

Svi CPAP uređaji imaju iste osnovne komponente:

  • motor smješten u osnovnu jedinicu
  • podložna maska
  • cijev koja povezuje motor s maskom
  • okvir za glavu
  • “lakatni” dijelovi koji djeluju kao spojevi
  • podesive trake za prilagodbu uređaja.
CPAP stroj
FOTO: Shutterstock

Vrste maski

Vrsta maske koju koristite ovisi o vašim navikama disanja, udobnosti i vrsti poremećaja spavanja. Glavne vrste maski su:

  • nazalna maska – pokriva nosnicu ili ima uložene zupce u nosnice, što omogućuje jednostavno nošenje naočala i dobro pristajanje za osobe s bradom
  • nosna maska – pokriva cijelo područje nosa; idealna za osobe koje se puno pomiču tijekom spavanja i zahtijevaju visok pritisak zraka
  • puna maska – oblikovana u obliku trokuta, pokriva nos i usta; preporučuje se za osobe koje dišu kroz usta ili imaju blokadu u nosu.

Razlike između CPAP, APAP i BiPAP uređaja

Ostali uređaji uključuju APAP i BiPAP, koji se razlikuju na sljedeći način:

  • CPAP – pruža stalni tlak zraka, ali za promjenu tlaka potrebno je ručno prilagoditi postavke
  • APAP (automatski pozitivni tlak u dišnim putevima) – kontinuirano prati vaše disanje tijekom noći i automatski prilagođava tlak zraka ovisno o promjenama u položaju spavanja ili drugim faktorima
  • BiPAP – ima dvije postavke tlaka (viši za udisanje i niži za izdisanje); koristi se za osobe koje ne podnose CPAP ili imaju povišene razine ugljičnog dioksida, a može uključivati i rezervnu brzinu disanja za pacijente s centralnom apnejom u spavanju.

CPAP stroj – prednosti i nedostaci

Prednosti korištenja ovog uređaja su sljedeće:

Nedostaci korištenja ovog uređaja su sljedeći:

Najbolji aparat za apneju
FOTO: Shutterstock

Gdje kupiti aparat za apneju?

Ako tražite aparat za apneju, cijena se kreće 600 – 700 eura. Najbolji aparat za apneju možete potražiti u trgovinama kao što su Bauerfeind, Medical Direct ili Kvantum-tim te u pojedinim ljekarnama.

Također, možete dobiti aparat za apneju preko HZZO-a. Prvi korak je posjetiti specijalista za poremećaje spavanja koji, nakon procjene simptoma i eventualne preporuke polisomnografije za potvrdu dijagnoze apneje, može propisati CPAP uređaj i izdati doznaku za pomagalo.

Alternativne opcije za apneju u snu

CPAP uređaji nisu idealni za sve osobe s apnejom u spavanju. Ako vam CPAP stroj ne odgovara, razgovarajte sa svojim zdravstvenim pružateljem o mogućnostima liječenja, kao što su:

  • promjena položaja spavanja – neki ljudi doživljavaju apneju samo dok spavaju na leđima; postoje proizvodi koji vas mogu držati na boku
  • oralne naprave – uređaji poput zaštite za usta ili ortodontskih retainera mogu pomoći održati dišne puteve otvorenima
  • stimulacija hipoglosalnog živca – uređaj koji se implantira kirurški šalje električne impulse u mišiće dišnih puteva kako bi poboljšao tonus mišića i održao dišne puteve otvorenima
  • neuralna stimulacija – za određene vrste centralne apneje u snu; implantirani uređaj stimulira dijafragmu, što pomaže pokretanju disanja
  • nutritivne terapije i terapije vježbanjagubitak težine kroz prehranu i vježbanje može smanjiti simptome apneje, osobito kod osoba s pretilošću
  • kirurgija – kod djece apneja može nestati nakon uklanjanja povećanih tonzila ili adenoida; kod odraslih operacija može biti manje učinkovita, ali neki postupci poput uvulopalatofaringoplastike (UPPP) ili modificirane radiofrekvencijske ablacije tkiva (MRTA) mogu pomoći nekim osobama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. CPAP Machine. (2024). Cleveland Clinic.
  2. Stanborough, R. J. (2024). What’s a CPAP Machine, and How Does It Work? Healthline.
  3. Sissons, B. (2023). How does a CPAP machine work to help with sleep apnea? Medical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu