Apneja u snu može biti još opasnija nego što smo mislili

opstruktivna apneja u snu može povećati rizik od određenih vrsta raka

Ako sumnjate da imate apneju u snu, postoji snažan razlog za provođenje testiranja. Nedavno istraživanje pokazuje da opstruktivna apneja u snu može povećati rizik od određenih vrsta raka, osobito onih povezanih s probavnim sustavom, bubrezima i dojkama. Ovo stanje, koje ometa disanje tijekom spavanja, može predstavljati ozbiljnije zdravstvene prijetnje nego što se ranije smatralo.

Nedavna studija objavljena u časopisu Journal of Clinical Sleep Medicine ispitivala je 1.990 pacijenata s apnejom u snu te otkrila da je 181 osoba razvila rak tijekom razdoblja praćenja od 13 godina, što odgovara otprilike 9 % sudionika – što je znatno visok postotak, prema stručnjaku za spavanje dr. Ramu Kishunu Vermi, koji je pregledao studiju i koautorizirao povezani komentar.

Ranija istraživanja pokazala su da su stope raka otprilike 26 % više među onima kojima je dijagnosticirana apneja u snu u usporedbi s općom populacijom.

Najnoviji nalazi ukazuju da ozbiljnost apneje u snu korelira s povećanim rizikom od raka.

Dr. Andrew Namen, pulmolog na Sveučilištu Wake Forest (koji nije bio uključen u studiju), za WebMD je objasnio da tijekom epizoda apneje u snu pojedinci pokušavaju disati, ali je protok zraka djelomično ili potpuno blokiran. Ova redukcija kisika može potencijalno promijeniti DNK, što potiče razvoj raka.

Znakovi opstruktivne apneje u snu

Često vam kažu da hrčete glasno noću? Budite li se umorni? Ako je tako, mogli biste imati koristi od studije spavanja.

Otprilike jedna milijarda ljudi globalno vjeruje se da ima apneju u snu, no ona ostaje uglavnom nedijagnosticirana i nedovoljno liječena, s oko 90 % onih s opstruktivnom apnejom u snu koji nisu svjesni svojeg stanja.

Ovaj poremećaj, povezan s bolestima srca, problemima s krvnim žilama i neurološkim problemima, javlja se kada se gornji dišni puti ponavljano blokiraju tijekom spavanja, što rezultira nedovoljnim unosom kisika i epizodama apneje. Istraživači vjeruju da nedostatak kisika može pokrenuti biokemijski lanac reakcija koji povećava rizik od raka.

Kako apneja u snu može doprinijeti riziku od raka?

Prema dr. Namen, niske razine kisika tijekom spavanja mogu stvoriti molekule koje oštećuju DNK, što rezultira štetnim genetskim promjenama i povećanim rizikom od raka. Ovaj ciklus niskog kisika može dovesti do oksidativnog stresa – neravnoteže između slobodnih radikala i antioksidanata.

Slobodni radikali su nestabilne molekule koje mogu oštetiti razne stanične komponente, što pokreće upalu. Kao odgovor, tijelo proizvodi proteine ​​nazvane citokini kako bi se borilo protiv upale.

Dr. Ram Kishun Verma, specijalist za spavanje u Parkview Health i dodatni klinički asistent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Indiana, istaknuo je da jedan od ovih proteina – molekula adhencije vaskularnih stanica-1 (VCAM-1) – igra ključnu ulogu u razvoju raka. VCAM-1 pomaže stanicama tumora da se vežu za endotelne stanice koje oblažu krvne žile, čime olakšava rast tumora i širenje raka.

U studiji su pacijenti podvrgnuti polisomnografiji, standardnoj metodi za procjenu ozbiljnosti apneje u snu kroz indeks apneje-hipopneje, koji mjeri koliko često je dišni put blokiran ili djelomično blokiran tijekom spavanja.

polisomnografija
FOTO: Shutterstock

Također su analizirani krvni uzorci sudionika za upalne biomarkere. U podgrupi od 427 pacijenata istraživači su pronašli povišene razine VCAM-1 i endostatina, proteina koji inhibira formiranje novih krvnih žila, što je kritični proces za rast tumora. Zanimljivo, dok se endostatin istražuje kao tretman za rak, više razine ovog proteina također su povezane s povećanim rizikom od raka, osobito u kolorektalnom raku.

Oba biomarkera bila su povišena u uzorcima pacijenata koji su kasnije razvili rak, izvijestio je dr. Verma.

Studija je utvrdila da se s povećanjem ozbiljnosti apneje u snu povećao i rizik od raka. Za svaki porast od 10 bodova u indeksu apneje-hipopneje, rizik od raka povećao se za 8 %. Skok s 20 na 40 na indeksu odgovarao je 16 % većem riziku od razvoja raka.

Može li liječenje apneje u snu smanjiti rizik od raka?

Učinkovito upravljanje apnejom u snu pokazalo se kao način smanjenja povezanih zdravstvenih rizika poput srčanih udara, moždanih udara i dijabetesa. Iako ostaje nejasno hoće li liječenje apneje u snu također smanjiti rizik od raka, dr. Namen naglašava potrebu za daljnjim istraživanjem u ovoj oblasti. Nedavna studija nije istraživala utječe li liječenje na rizik od raka.

Razumijevanje apneje u snu

Rana dijagnoza je ključna. Simptomi apneje u snu uključuju glasno hrkanje i epizode gušenja ili zaduhe tijekom noći (što često primjećuje partner), kao i jutarnje glavobolje i umor tijekom dana. Prekomjerna težina, pušenje, konzumacija alkohola ili visoki krvni tlak ili dijabetes povećavaju vaš rizik.

Ako prepoznajete ove faktore rizika, dr. Namen preporučuje konzultaciju s vašim liječnikom primarne zdravstvene zaštite ili ovlaštenim stručnjakom za spavanje.

Primarni tretman za apneju u snu je terapija pozitivnim pritiskom u dišnim putevima (PAP), koja koristi uređaje poput CPAP ili BiPAP. Ovi uređaji pomažu održavanju protoka zraka u pluća, osiguravajući adekvatan unos kisika.

Dr. Namen napominje da liječenje može dovesti do smanjenog korištenja zdravstvenih usluga, s gotovo 50 %-tnim smanjenjem rizika od nesreća u prometu i smanjenim šansama za moždani udar i srčani udar.

Buduće smjernice

Iako mnogi stručnjaci za spavanje rutinski ne mjere biomarkere poput endostatina i VCAM-1, studije poput ove mogle bi inspirirati kompanije za preventivnu medicinu da razviju prediktivne alate. Dr. Verma je naglasio da bi umjetna inteligencija mogla poboljšati stvaranje takvih alata koji bi omogućili ranu identifikaciju pojedinaca s povećanim rizikom od raka.

Dr. Verma se zalaže za daljnja istraživanja temeljena na nalazima studije. Predviđa veće studije koje će uspoređivati pojedince koji upravljaju svojom apnejom u snu s onima koji to ne čine, kao i praćenje biomarkera tijekom vremena kako bi se vidjelo kako liječenje utječe na rizik od raka. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu