Devet kućanskih predmeta koje trebate redovito mijenjati
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Kada ste posljednji put zamijenili svakodnevne kućanske predmete koje koristite? Iako osnovni predmeti poput ovlaživača zraka i kuhinjskih spužvi mogu dobro funkcionirati i nakon isteka njihovog planiranog roka trajanja, stručnjaci naglašavaju potrebu za redovitim zamjenama kako bi se spriječile infekcije i drugi zdravstveni problemi.
Nezamjenjivanje ovih kućanskih predmeta može nas izložiti infekcijama, kao i respiratornim i kožnim zdravstvenim problemima, izjavila je dr. Kara Wada, specijalistica za alergije na Medicinskom centru Sveučilišta Ohio State i izvanredna profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Ohio State, u intervjuu za Health.
Dr. Wada objašnjava da neki proizvodi, poput posuđa s neprianjajućim premazom i plastičnih spremnika za hranu, mogu izložiti korisnike štetnim kemikalijama kada se koriste nakon isteka roka trajanja. Ove tvari mogu negativno utjecati na funkciju hormona i imunološkog sustava te mogu biti povezane s povećanim rizikom od određenih vrsta raka.
Evo popisa predmeta koje stručnjaci preporučuju da redovito zamjenjujete, zajedno sa savjetima za prepoznavanje kada je vrijeme za njihovo odlaganje.
Jastuci
Jastuci, uključujući dekorativne na krevetima i kaučevima, akumuliraju mrtve stanice kože i bakterije, što može pogoršati alergije i uzrokovati prištiće, prema dr. Melanie Palm, dermatologinji s certifikatom u Art of Skin MD u San Diegu. Također, mogu privući grinje, što dovodi do simptoma alergije tijekom cijele godine.
Dr. Palm savjetuje da se jastuci mijenjaju svake 1 – 2 godine, ali predlaže mjere za održavanje higijene u međuvremenu. Korištenje hipoalergene navlake za jastuk može pomoći u zaštiti od mrlja, grinja i stjenica.
Osim toga, stavljanje jastuka u sušilicu na visoku temperaturu 10 – 15 minuta svaka 1 – 2 mjeseca može pomoći u dezinfekciji. Što se tiče jastuka punjenih poliesterom, dr. Wada preporučuje godišnju zamjenu zbog sve većeg nakupljanja grinja tijekom vremena.
Madraci
Slično jastucima, madraci također sakupljaju mrtvu kožu, bakterije, grinje i gljivice, što može biti štetno, osobito za osobe s osjetljivom kožom ili alergijama. Dr. Palm objašnjava da mrtva koža i bakterije privlače grinje, što dovodi do problema poput kontaktnog dermatitisa i pogoršanja astme.
Redovitim usisavanjem i korištenjem hipoalergenog zaštitnika za madrace, madrac obično možete zamijeniti svake sedme godine. Ako ne, dr. Palm sugerira zamjenu svakih pet godina ili odmah ako se pojavi iritacija.
Lufa i kupaonske spužve
Dr. Wada napominje da lufe i kupaonske spužve mogu zadržavati bakterije i plijesan, osobito u vlažnim okruženjima poput tuševa. Korištenje prljavih spužvi može dovesti do alergija, astme, kožnih infekcija ili akni.
DR. Palm dodaje da ovi predmeti mogu izložiti vašu kožu štetnim bakterijama i gljivicama, što može izazvati iritaciju ili osip. Za osobe s otvorenim ranama korištenje prljave lufe ili spužve predstavlja rizik od infekcije. Dr. med. Tania Elliot, alergologinja u New Yorku, ističe da lufe također mogu razviti plijesan, što može izazvati alergijske reakcije poput začepljenja i problema sa sinusima.
Ako morate koristiti lufu ili spužvu, zamijenite ih svaka 2 – 4 tjedna, a odbacite ih prije ako imaju neugodan miris. Wada predlaže korištenje krpe za pranje umjesto toga, jer se može redovito prati, što je čišća opcija.
Tava s neprijanjajućim premazom
Tave s neprijanjajućim premazom ne traju zauvijek. Ako vidite oštećenje premaza, vrijeme je za zamjenu tave. Mnogi neprijanjajući premazi sadrže PFAS, često nazvane “vječne kemikalije”, koje su povezane s raznim zdravstvenim problemima, uključujući oštećenje jetre i imunološkog sustava.
Daske za rezanje
Daske za rezanje s dubokim urezima teško se pravilno čiste, što omogućuje bakterijama, plijesni i virusima da se razvijaju, što može dovesti do kontaminacije hrane. Dobro održavana daska za rezanje može trajati barem godinu dana, dok drvene daske mogu trajati do pet godina. Ako daska ima duboke ureze, vrijeme je za zamjenu.
Kako biste održali čistoću, perite daske za rezanje u vrućoj sapunastoj vodi, izbjegavajte križnu kontaminaciju tako da ne režete meso i povrće na istoj dasci i dezinficirajte mjesečno s otopinom izbjeljivača.
Kuhinjske spužve
Poput lufe, kuhinjske spužve mogu zadržavati štetne bakterije i plijesan. Istraživanje iz 2017. godine je pokazalo da su korištene kuhinjske spužve sadržavale do 362 različite vrste bakterija, s gustoćom do 45 milijardi po kvadratnom centimetru.
Wada preporučuje zamjenu kuhinjskih spužvi svaka dva tjedna, ili ranije ako primijetite plijesan ili neugodan miris. Dezinfekcija spužvi u perilici suđa svakih nekoliko dana može pomoći u smanjenju širenja bakterija.
Plastične posude za pohranu
Plastične posude mogu se s vremenom ogrebati, oštetiti ili obojiti, što može omogućiti bakterijama da se nastane i predstavljaju rizik za sigurnost hrane. Neke plastike također mogu sadržavati štetne tvari poput BPA-a, koje mogu ometati hormonalno zdravlje i povećati rizik od raka.
Tipično, plastične posude treba zamijeniti svakih šest mjeseci do godinu dana, ali bilo kakvi znakovi oštećenja zahtijevaju trenutnu zamjenu. Dr. Wada predlaže prelazak na staklene posude kada je to moguće.
Ovlaživači zraka
Iako su ovlaživači zraka korisni za ublažavanje suhoće u nosu, grlu i usnama, također mogu postati leglo štetnih bakterija i plijesni. Dr. Palm ističe da mnogi ljudi zanemaruju potrebu za zamjenom filtera ili vodenih panela u svojim ovlaživačima.
Kako biste izbjegli izloženost bakterijama i plijesni, dr. Palm preporučuje zamjenu ovih komponenti svakih 1 – 2 mjeseca. Za praktičnost razmislite o korištenju ultrazvučnog ovlaživača s trajnim keramičkim filtrom za zadržavanje nečistoća.
Ventilacijski otvori
Elliot objašnjava da ventilacijski otvori klima uređaja mogu akumulirati prašinu i zrakom prenesene čestice, koje se mogu razlikovati ovisno o vašem okruženju. Kada se klima uključi, alergeni se mogu osloboditi u zrak i potencijalno izazivaju respiratorne probleme.
Savjetuje da se ventili mijenjaju svakih 3 – 6 mjeseci kako bi se osigurao čist zrak i smanjila vjerojatnost kvara HVAC sustava.
Pročitajte i ove članke:
- Znate li koliko često trebate čistiti tuš zavjesu, umivaonik i WC školjku? Evo odgovora stručnjaka
- Koliko često biste trebali prati posteljinu?
- Koliko često biste trebali prati svoje ručnike?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Hui, A. (2023). 9 Household Items That Need to Be Replaced Regularly. Health.
- Cardinale, M. i sur. (2017). Microbiome analysis and confocal microscopy of used kitchen sponges reveal massive colonization by Acinetobacter, Moraxella and Chryseobacterium species. Sci. Rep., 7: 5791.
- Piro, L. (2014). 9 Household Items You Probably Need to Replace. Good Housekeeping.