Tikva lufa: Može se koristiti za njegu kože, ali i kod kućanskih poslova! Evo kako je možete uzgajati i primijeniti

Tikva lufa

Tikva lufa (Luffa cylindrica), također poznata kao spužvasta tikva ili lufa spužva, svestrana je biljka koja pripada obitelji krastavaca, Cucurbitaceae. Sa svojom bogatom poviješću i mnoštvom praktičnih upotreba, tikva lufa je stekla popularnost ne samo u tradicionalnoj medicini već i u modernim rutinama njege kože i primjenama u kućanstvu.

Tikva lufa - povijesni korijeni i botaničke značajke
FOTO: Shutterstock

Tikva lufa – povijesni korijeni i botaničke značajke

Tikva lufa ima dugu povijest koja datira još od drevnih civilizacija poput Egipćana, koji su je koristili zbog njene vlaknaste teksture za kupanje. Tijekom stoljeća prihvatile su je razne kulture diljem svijeta zbog njegove svestranosti i ekoloških prednosti.

Biljke lufe su brzorastuće loze koje karakteriziraju režnjeviti listovi i jarkožuti cvjetovi. Daju dugačke, cilindrične plodove koji mogu doseći duljinu do 76 cm.

Nakon sazrijevanja, koža otvrdne, a unutarnja se vlakna pretvaraju u mrežu spužvaste teksture.
tikva lufa - sjeme
FOTO: Shutterstock

Tikva lufa – uzgoj

Tikva lufa uspijeva u toplim klimama s dovoljno sunčeve svjetlosti. Dobro drenirano tlo obogaćeno kompostom ili organskom tvari predstavlja idealan temelj za zdrav rast.

Ako vas zanima sadnja tikva lufa, sjeme treba sijati izravno u zemlju nakon što prođe opasnost od mraza. Posadite ih oko 3 cm duboko, ostavljajući dovoljno prostora (oko 1 m) između svake sadnice.

Dok biljke lufe zahtijevaju dosljedno zalijevanje, one su relativno otporne na sušu nakon što se uspostave. Redovita rezidba i osiguravanje odgovarajuće potpore za lozu neophodni su za optimalan rast.

Plodovi biljke lufe obično su spremni za berbu kada kora posmeđi i počne se sušiti. Oštrim nožem ili škarama odrežite plod s loze kako biste ostavili kratku stabljiku pričvršćenu.

Sjemenke tikve lufe nalaze se unutar vlaknaste unutrašnjosti zrelog ploda. Da biste ih izvadili, ostavite ubranu tikvu da se suši nekoliko tjedana. Nakon što se osuši, nježno otvorite koru.

Tikva lufa - svestrana primjena
FOTO: Shutterstock

Tikva lufa – svestrana primjena

U nastavku provjerite za što se sve može koristiti tikva lufa.

Prirodni piling

Kada se osuši i obradi, tikva lufa se pretvara u spužvu grube teksture. To je čini izvrsnim prirodnim pilingom za kožu. Pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože, otčepljuje pore i potiče cirkulaciju krvi, ostavljajući kožu mekom, glatkom i pomlađenom.

Ekološki prihvatljiv alat za čišćenje

Svojstva upijanja i ribanja čine je fantastičnom alternativom sintetičkim spužvama. Može se koristiti za razne svrhe čišćenja, uključujući pranje posuđa, radnih ploča i drugih kućanskih površina. Nakon upotrebe, tikva lufa se može kompostirati, što je čini ekološki prihvatljivom opcijom.

Kulinarski sastojak

Kad se beru mladi, plodovi su jestivi. Čest su sastojak azijske kuhinje i mogu se pržiti, dodavati juhama ili kiseliti. Mlada tikva lufa blagog je okusa i blago hrskave teksture, što je čini svestranim dodatkom raznim jelima.

Kupanje i tuširanje

Sazrela, osušena tikva lufa, kada se pravilno pripremi, može se koristiti za kupanje i tuširanje.

Pomoć u vrtu

Vlakna tikve lufe vrtlari su koristili kao prirodnu uzicu ili vezicu za biljke. Njihova snažna, izdržljiva priroda čini ih ekološki prihvatljivom alternativom sintetičkim materijalima.

Sjemenke lufe
FOTO: Shutterstock

Tradicionalna medicina

Sjemenke lufe korištene su u tradicionalnoj medicini zbog svojih potencijalnih zdravstvenih prednosti. Vjeruje se da imaju diuretička svojstva i mogu pomoći u ublažavanju određenih probavnih problema.

Lufa se također uzima na usta za liječenje i prevenciju prehlade. Također se koristi za oticanje nosa i probleme sa sinusima. Neki ljudi je koriste za bolove kod artritisa, bolove u mišićima i bolove u prsima. Međutim, važno je posavjetovati se s liječnikom prije korištenja sjemenki lufe u medicinske svrhe.

Održivo pakiranje

U nekim su dijelovima svijeta osušena vlakna lufe istražena kao potencijalni materijal za održivo pakiranje, nudeći ekološki prihvatljivu alternativu materijalima na bazi plastike.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. How to grow a loofah. Natural History Museum.
  2. Luffa. University of Florida.
  3. Luffa – Uses, Side Effects, and More. WebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu