Duchenne mišićna distrofija: Bolest koja pogađa mušku djecu
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Duchenne mišićna distrofija (DMD) je nasljedna bolest koja uzrokuje slabost skeletnih i srčanih mišića te se s vremenom brzo pogoršava. Simptomi obično počinju u dobi od šest godina, a stanje uglavnom pogađa dječake, ali i djevojčice koje su nositeljice DMD-a ponekad mogu imati blaže simptome.
Većina slučajeva DMD-a nasljeđuje se kao X-vezana recesivna osobina (prenosi se preko majke, koja je nositelj), ali otprilike 30 % slučajeva nastaje zbog novih genetskih promjena (mutacija) koje se događaju nasumično i nisu naslijeđene.
Duchenne mišićna distrofija pogađa oko jedno od 3.600 muške živorođene djece. To je najčešći tip teških nasljednih miopatija (poremećaja skeletnih mišića).
Svjetski dan podizanja svijesti o Duchenneu pada svake godine 7. rujna. Na ovaj dan međunarodna zajednica oboljelih od Duchenne distrofije radi zajednički kako bi podigla svijest o tom stanju.
Duchenne mišićna distrofija – uzrok
Duchenne mišićna distrofija je uzrokovana promjenom (mutacijom) u genu koji daje upute za protein koji se zove distrofin. Distrofin je kritični dio kompleksa distrofin-glikoprotein (DGC), koji ima važnu ulogu kao strukturna jedinica mišića.
U ovom stanju nedostaju i distrofin i DGC proteini, što u konačnici dovodi do smrti (nekroze) mišićnih stanica. Osobe s DMD-om imaju manje od 5 % normalne količine distrofina potrebnog za zdrave mišiće.
Kako ljudi s DMD-om stare, njihovi mišići ne mogu nadomjestiti mrtve stanice novima, a vezivno i masno tkivo postupno zamjenjuje mišićna vlakna.
Duchenne mišićna distrofija ima X-vezano recesivno nasljeđivanje, ali oko 30 % slučajeva događa se spontano bez obiteljske povijesti bolesti.
Duchenne mišićna distrofija – simptomi
Simptomi Duchenne mišićne distrofije najčešće se pojavljuju u dobi između 2 – 4 godine, iako mogu početi već u djetinjstvu ili se mogu primijetiti u kasnijoj dobi. Ova bolest uzrokuje slabost mišića koja se s vremenom pogoršava pa uobičajeni simptomi uključuju:
- progresivnu mišićnu slabost i atrofiju (gubitak mišićne mase) koja počinje u nogama i zdjelici djeteta; manje se javlja na rukama, vratu i drugim dijelovima tijela
- hipertrofiju mišića potkoljenice
- poteškoće pri penjanju uz stepenice
- poteškoće s hodanjem koje se s vremenom pogoršavaju
- česte padove
- gegajući hod
- hodanje na prstima
- umor.
Ostali uobičajeni simptomi DMD-a su:
- kardiomiopatija
- poteškoće s disanjem i kratak dah
- kognitivno oštećenje i razlike u učenju
- zakašnjeli razvoj govora i jezika
- zastoj u razvoju
- skolioza
- nizak rast.
Duchenne mišićna distrofija – dijagnoza i liječenje
Ako dijete ima simptome Duchenne mišićne distrofije, liječnik će obaviti fizikalni pregled, neurološki pregled i pregled mišića. Postavljat će detaljna pitanja o simptomima i povijesti bolesti djeteta. Od dijagnostičkih testova za potvrdu dijagnoze rade se rutinski:
- test krvi za kreatin kinazu – mišići otpuštaju kreatin kinazu kada su oštećeni, tako da povišene razine mogu ukazivati na DMD; razine obično dosežu vrhunac u dobi od dvije godine i mogu biti više od 10 – 20 puta iznad normalnog raspona
- genetski test krvi – genetski test krvi koji može naći potpuni ili gotovo potpuni nedostatak gena distrofina pogodan je za potvrdu dijagnoze DMD-a
- biopsija mišića – mali uzorak mišićnog tkiva iz mišića bedra ili lista se odstranjuje kako bi specijalist potom pregledao uzorak pod mikroskopom i potražio znakove DMD-a
- elektrokardiogram (EKG) – distrofija gotovo uvijek utječe na srce, a EKG može pokazati karakteristične znakove DMD-a.
Trenutačno ne postoji lijek za Duchenne mišićnu distrofiju pa je glavni cilj liječenja kontrolirati simptome i poboljšati kvalitetu života.
Potporne terapije za DMD uključuju:
- kortikosteroide – korisni su za odgađanje gubitka mišićne snage, poboljšanje funkcije pluća, odgađanje skolioze, usporavanje napredovanja kardiomiopatije (slabost srca) i produljenje preživljenja
- lijekove za liječenje kardiomiopatije – rano liječenje ACE inhibitorima i/ili beta blokatorima može usporiti napredovanje kardiomiopatije i spriječiti pojavu zatajenja srca
- fizikalnu terapiju – glavni cilj fizikalne terapije za DMD je spriječiti kontrakture (trajno zatezanje mišića, tetiva i kože); to obično uključuje određene vježbe istezanja
- kirurgiju za pomoć u liječenju skolioze i kontraktura – može biti potrebna u teškim slučajevima; kirurgija za ispravljanje skolioze može poboljšati funkciju pluća i disanja
- vježbanje – blaga vježba je preporučena kako bi se izbjegla atrofija mišića zbog nedovoljne upotrebe; to je obično kombinacija vježbi u bazenu i rekreacije
- pomagala za kretanje – kao što su proteze, štapovi i invalidska kolica
- traheostomiju i potpomognutu ventilaciju za respiratorno zatajenje.
Uz poboljšanje skrbi tijekom godina očekivani životni vijek oboljelih od DMD-a značajno se produžio u posljednjih nekoliko desetljeća.
Mnogo je novih lijekova koji su trenutno podvrgnuti kliničkim ispitivanjima i obećavaju u liječenju DMD-a. Neki noviji tretmani koji koriste “preskakanje egzona” (krpanje nedostajućeg ili mutiranog dijela gena za distrofin) nedavno su dobili odobrenje Američke agencije za hranu i lijekove.
Ti su tretmani primjenjivi samo na manji broj slučajeva koji imaju vrlo specifične mutacije. Iako ovi tretmani povećavaju količinu proteina distrofina u mišićima, značajniji dobitak u snazi i tjelesnoj funkciji još nije prikazan.
Pročitajte i ove članke:
- Obitelji čija se djeca bore s opakom bolesti poslale apel: “Ne oduzimajte nam jedini lijek”
- Spinalna mišićna atrofija: Nasljedna bolest koja utječe hodanje, jedenje i na kraju – disanje! Može nastupiti i u kasnijoj dobi! Evo koji su simptomi
- Maligne bolesti kod djece: Svake ih godine oboli više od 400.000! Liječnik donosi popis najčešćih dijagnoza i simptoma.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Preporuke HZJZ-a: Kako pomoći djeci nakon ove tragedije?
- Kreni Zdravo
- 3 min čitanja
- Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). (2022). Cleveland Clinic.
- World Duchenne Awerness Day. Action Duchenne.