Dojenje i menstruacija: Je li kašnjenje normalno?

Dojenje i menstruacija

Šest tjedana nakon poroda dojite i još niste dobili menstruaciju? To je normalno zbog utjecaja dojenja na vaš menstrualni ciklus. Bitno je razumjeti zašto se to događa, što je tipično i što očekivati.

Ako ste prvi put iskusili dojenje i menstruacija kasni, evo što to znači.

Kašnjenje menstruacije i dojenje

Dojenje povećava razinu prolaktina, hormona hipofize, koji potiskuje ovulaciju snižavanjem drugih hormona hipofize, poput luteinizirajućeg i folikulostimulirajućeg hormona. Visoki prolaktin također smanjuje estrogen, što sprječava oslobađanje jajašca, zbog čega je izostanak menstruacije čest za vrijeme dojenja.

Dojenje i menstruacija – zašto izostaje?

Zdravo je nemati menstruaciju tijekom dojenja. Omogućuje vašem tijelu da obnovi zalihe željeza potrošene tijekom trudnoće i poroda. Osim toga, smanjena izloženost estrogenu tijekom tog vremena smanjuje rizik od raka dojke, raka jajnika, dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog tlaka.

Neredovita menstruacija i dojenje

Neredovite menstruacije po povratku su normalne. Vaš ciklus može biti kraći ili dulji od 28 dana, s mogućim izostanjem. Početne mentruacije mogu varirati od laganih mrlja do obilnijih krvarenja s ugrušcima i grčevima, sve unutar normalnih varijacija.

Hormonska kontracepcija može pomoći u reguliranju menstruacije, ali posavjetujte se sa svojim liječnikom jer neki kontraceptivi mogu smanjiti količinu mlijeka zbog estrogena.

Dojenje i prva menstruacija

Menstruacije se mogu vratiti bilo kad od 4 – 6 tjedana do 1 – 2 godine nakon poroda, obično između 9 – 18 mjeseci.

Čimbenici koji na to utječu uključuju bebino spavanje cijelu noć bez dojenja, dohranu adaptiranim mlijekom, uvođenje krute hrane ili odvikavanje od dojenja.
dojenje i menstruacija kasni
FOTO: Shutterstock

Mogućnost trudnoće

Potpuno dojenje bez menstruacije i često dojenje (ne dulje od 4 – 6 sati) unutar šest mjeseci nakon poroda osigurava prirodnu metodu kontracepcije koja se naziva laktacijska amenoreja. Međutim, ovulacija može prethoditi prvoj menstruaciji, što povećava rizik od trudnoće.

Razgovarajte o mogućnostima kontracepcije sa svojim liječnikom ako izbjegavate trudnoću.

Nastavak dojenja s menstruacijama

Dojenje se može nastaviti kada se menstruacija nastavi. Zaliha mlijeka može se smanjiti prije menstruacije zbog nižeg prolaktina, nestaje tijekom ili nakon menstruacije.

Bebe mogu biti nervoznije jer se okus mlijeka mijenja, a dojenje može biti neugodno zbog hormonalnih promjena koje uzrokuju bolne bradavice. Izbjegavajte umrtvljujuće kreme; razmislite o lijekovima protiv bolova bez recepta kao što je ibuprofen nakon savjetovanja sa svojim liječnikom.

Savjeti za održavanje količine mlijeka su sljedeći:

  • dojite preko noći kako biste povećali razinu prolaktina
  • koristite pumpu za izdajanje mlijeka prije spavanja i nakon dojenja
  • razmislite o dodacima kalcija i magnezija
  • ostanite hidrirani
  • dojite češće
  • koristite galaktagoge za povećanje količine mlijeka.

Iskustvo svake žene je jedinstveno. Povratak menstruacije ovisi o vašem tijelu i navikama vaše bebe.

Kada potražiti liječnički savjet?

Obratite se svojem liječniku ako vam se menstruacija ne vrati nakon odvikavanja bebe od dojke, ako imate obilne ili bolne mjesečnice, krvarenje između menstruacija ili produljeno krvarenje. Iako je normalno da nemate menstruaciju mjesecima dok dojite, imajte na umu da redovite menstruacije mogu prestati ako ste trudni.

Dojenje ostaje korisno i podnošljivo čak i kada se menstruacija vrati, unatoč potencijalnoj nelagodi i promjenama u količini mlijeka, uz nekoliko dostupnih strategija za rješavanje ovih problema. Hormonalne promjene glavni su razlog izostanka ili neredovitih mjesečnica tijekom dojenja, koje se obično normaliziraju kako se smanjuje učestalost dojenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu