Bolne grudi kod dojilja: Osam prirodnih metoda koje pomažu

Bolne grudi kod dojilja

Dojenje je prirodan, ekonomičan i zdrav način prehrane dojenčeta. Tijekom prvih šest mjeseci života majčino mlijeko osigurava njegov optimalan rast, razvoj i zdravlje. Dojenjem se stvara poseban osjećaj privrženosti između majke i djeteta, dok se istovremeno luči hormon oksitocin (hormon sreće).

Dojenje nije nešto što neiskusne, mlade majke lako ili bezbolno savladaju bez vodstva, prakse i stručne podrške. Iako se proces dojenja može obaviti na ispravan način, često se javljaju bolne grudi kod dojilja.

Bolne grudi kod dojilja – zašto dolazi do toga?

Nabrekle, pune i tvrde grudi su prirodan rezultat povećane proizvodnje mlijeka, protoka krvi i limfne tekućine. Nabreklost dojki je obično privremena i nestaje kada se tijelo prilagodi količini proizvodnje majčinog mlijeka koja odgovara potrebama bebe.

Tvrde i bolne grudi kod dojilja
FOTO: Shutterstock

Tvrde i bolne grudi kod dojilja mogu se pojaviti kao rezultat lošeg položaja i nejednakog potpunog pražnjenja mlijeka iz dojke nakon podoja, preskakanja dojenja i izostanka izdajanja. Kad se na dojci pojave otekline, crvenilo, bolne bradavice i tvrde kvrge, mnoge majke nisu sigurne što činiti. Ako rano prepoznate nabreklost i slijedite određene korake za liječenje bolne dojke, nelagoda može nestati već za dan – dva.

Kako ublažiti bolne grudi?

Postoje određeni kućni lijekovi i tehnike kako da se prebrodi privremena i ponekad nesnosna bol u grudima. Isprobajte ove prirodne metode koje provjereno pomažu novim dojlijama.

Mijenjajte položaj kod dojenja

Mijenjanje položaja pomaže bebi da sisa na drugačiji način, što olakšava bol u žlijezdama i bradavicama. Tom jednostavnom metodom potiče se kretanje mlijeka kroz cijelu dojku, čime se sprječava začepljenje mliječnih kanalića koji često prethode upali dojke (mastitis). Eksperimentirajte kako biste pronašli položaj koji će vam pružiti najveće olakšanje.

Jastuk za dojenje također vam može smanjiti nelagodu.

Pročitajte članak “Položaji za dojenje: Presudni za bebin rast i razvoj! Savjetnice za dojenje Udruge Roda otkrivaju koji su i kako naučiti pravilno dojiti“.

Kako ublažiti bolne grudi
FOTO: Shutterstock

Pustite bradavice da se osuše na zraku između podoja

Kad se bradavice prirodno osuše nakon hranjenja, majčino mlijeko koje je ostalo na njima poslužit će kao zaštita i ovlaživač. Mlijeko sadrži prirodna antiseptička ulja koja će hidratizirati kožu te pomoći u ublažavanju bolova kod ispucalih bradavica.

Uz majčino mlijeko isprobajte i ulje avokada ili vitamin E. Oba će donijeti brzo olakšanje.

Krema za dojke kod dojenja

Namažite bezreceptnu kremu za dojenje koja sadrži čisti lanolin koji štiti bradavice od isušivanja. Ako su bradavice osjetljive, suhe, ispucale i bolne, lanolin će ublažiti iritaciju i pružiti im umirujuću njegu.

Nakon što podojite bebu, nanesite kremu na bradavice i areolu te pustite da se upije na zraku (ne stavljajte grudnjak). Ove vrste krema su vrlo praktične jer su potpuno prirodne pa se ne moraju brisati prije dojenja. Mogu se koristiti i na bebinoj koži, na suhim područjima.

Koristite obloge od peršina za grudi i list kupusa za dojke

Ovo su provjereni narodni lijekovi kod mastitisa. Mastitis je upala tkiva dojke koja je česta među dojiljama. Uz bol i toplinu na upaljenom mjestu mogu se razviti simptomi slični gripi, pa čak i bakterijska infekcija ako se odmah ne liječi. Kod boli i upale dojke važno je nastaviti s dojenjem jer će to pomoći bržem oporavku. Kako biste potaknuli protok mlijeka, mogu vam pomoći topli termofor ili topla kupka i tuš.

Preporučuje se koristiti i obloge od peršina za grudi. Peršin stavite na upaljeno mjesto, prekrijte ga toplom, vlažnom kuhinjskom krpom ili ručnikom i lezite. Položite termofor na oblog i ostanite u tom položaju 20 minuta. Ponovite postupak dva puta dnevno.

Kupus za grudi
FOTO: Shutterstock

Kad se pojave bol ili upala dojke, prirodni lijek koji je pokazao odlične rezultate je kupus. Listovi kupusa mogu pomoći kod niza neugodnosti pri dojenju.

Oblozi od kupusa na dojkama mogu učiniti čuda za bol i upalu kod mastitisa. Studija je pokazala da su hladni listovi kupusa jednako učinkoviti kao i topli oblozi za nelagodu i nadutost dojki. Kad je u pitanju kupus za grudi, uvijek koristite svježe listove.

Priprema
  1. Očistite, operite i posušite zelene listove kupusa.
  2. Izrežite ih na veličinu koja će najbolje odgovarati vašim grudima.
  3. Spremite listove u hermetički zatvorenu posudu i u hladnjak.

Obložite cijelu dojku hladnim listovima kupusa, osim bradavica, a najjednostavniji način je da ih ubacite u široki grudnjak. Ostavite oblog da djeluje 20 minuta. Zatim skinite grudnjak te operite i osušite dojke ručnikom. Ponovite ovaj tretman do tri puta dnevno po 20 minuta.

Napomena

Listovi kupusa se također koriste za isušivanje mlijeka, pa ako nastavljate dojiti bebu, pridržavajte se točne vremenske smjernice, tj. nemojte je prekoračiti.

Hladni oblozi

Hladni oblozi donose olakšanje za bolne dojke kod dojilja. Stavite hladan oblog na grudi kako biste ublažili oticanje, bol i nelagodu. Koristite vrećicu leda ili vrećicu smrznutog povrća (za prvu ruku). Uzmite dvije vrećice ako vas bole obje dojke. Umotajte ledenu vrećicu u tanku kuhinjsku krpu kako biste zaštitili kožu. Držite hladni oblog 10 – 15 minuta, svaki sat, između dojenja.

Upala dojke - prirodni lijek
FOTO: Shutterstock

Ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje je još jedan provjereni lijek za bolne i natečene grudi. Namočite čistu krpu u ricinusovo ulje i stavite je na bolnu dojku. Pokrijte oblog s malim ručnikom ili pamučnom krpom, a na to stavite topli termofor. Ostavite da djeluje najmanje 30 minuta, može i duže. Ponavljajte nekoliko dana i uskoro ćete se osjećati puno bolje!

Lagano masirajte “začepljene” mliječne kanale

Samomasaža je odlična za bolne grudi kod dojilja. Najlakše je to učiniti pod tušem ili tijekom kupanja u kadi, kada ih možete nasapunati. Počevši od bradavice, masirajte grudi kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu.

Ako ne znate točno gdje masirati, samo opipajte područja koja su tvrda ili kvrgava. Započnite s palcem iznad zahvaćenog područja i lagano povlačite u smjeru bradavice.

Samomasažom ćete poboljšati cirkulaciju i drenažu u dojkama, što će smanjiti bol.

Hidratizirajte se!

Potreba za hidratacijom značajno se povećava u periodu dojenja. Pijte puno vode kako biste održali dovoljnu količinu majčinog mlijeka. Više mlijeka znači više hranjenja, a češćim dojenjem uklanja se začepljenje mliječnih kanalića i ublažava nelagoda.

Stručnjaci preporučuju dnevni unos do 2,5 l tekućine. Osim vode možete uključiti orašasto ili kravlje mlijeko, voćne i povrtne sokove te biljne čajeve.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Marcin, A. (2024). How to Treat Mastitis at Home. Healthline.
  2. White, J. (2024). 10 Breastfeeding Pain Relief Ideas. Parents.
  3. Lubin, B. i J. (2017). 9 Natural Remedies for Breast Pain. Quick and Dirty Tips.

Ocijenite članak

3 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu