Što kada ne možete zaspati kada beba spava?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Spavanje igra vitalnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja i mentalnog blagostanja, ali što se može učiniti tijekom značajnih životnih prijelaza koji prirodno ometaju san? Ovi poremećaji su posebno izraženi u perinatalnom razdoblju, uključujući trudnoću i postpartum.
Otprilike jedna od pet žena suočava se s izazovima mentalnog zdravlja tijekom ovog razdoblja, a tri od četiri imaju poteškoće sa spavanjem poput nesanice ili loše kvalitete sna.
Mentalno zdravlje i spavanje usko su povezani tijekom trudnoće i nakon poroda, s težim simptomima mentalnog zdravlja koji koreliraju s većim poremećajima spavanja i obrnuto.
Poremećaji spavanja i trudnoća
Istraživanja pokazuju da poremećen san tijekom drugog i trećeg tromjesečja trudnoće utrostručuje rizik od postporođajnih depresivnih simptoma, što posebno pogađa Afroamerikance.
Provjera problema sa spavanjem tijekom trudnoće ključna je jer često prođu nezapaženo zbog percipirane normalnosti. Provedba rutinskih mjera probira može pomoći u prepoznavanju trudnica kod kojih postoji rizik od komplikacija mentalnog zdravlja zbog poremećaja spavanja.
Kako smanjiti rizik?
Stvaranje postporođajnog plana spavanja može pomoći u zaštiti sna i potaknuti ozdravljenje, smanjujući rizik od poremećaja mentalnog zdravlja za oba roditelja.
Obično to uključuje podjelu noći u smjene. Primjerice, jedan roditelj može uzeti prvu smjenu (npr. 20 – 2 sati), dok drugi pokriva kasniju smjenu (2 – 8 sati). Također bi roditelji trebali odlaziti na spavanje što je ranije moguće kako bi maksimalno iskoristili to vrijeme za kvalitetan san.
Ako majka doji, treba pokušati dojiti prije spavanja i probuditi se samo ako je potrebno tijekom perioda spavanja.
Takav plan također može uključivati privremene aranžmane za spavanje kako bi se poremećaji spavanja sveli na minimum (npr. odvojeno spavanje uz pomoć čepića za uši i sl.). Ovaj pristup ne samo da pomaže u fizičkom oporavku majke, već također pomaže u sprječavanju ili ublažavanju simptoma mentalnih problema kod oba roditelja.
Kognitivno-bihevioralna terapija nesanice pokazala je učinkovitost u rješavanju problema sa spavanjem i smanjenju rizika od postporođajne depresije promicanjem zdravih navika spavanja i rješavanjem negativnih misli o spavanju.
Ukratko, rješavanje problema sa spavanjem tijekom trudnoće i nakon poroda ključno je za mentalno zdravlje. Intervencije spavanja nude troškovno učinkovitu strategiju bez lijekova za prevenciju i liječenje perinatalnih poremećaja mentalnog zdravlja.
Pročitajte i ove članke:
- Depresija nakon poroda: “Crne misli nisu mi izlazile iz glave!” – svoja iskustva dijele tri hrabre žene
- Nedovoljno sna kod žena može povećati rizik od ovih bolesti za 75 %!
- Poremećaji spavanja: Ima ih čak 1/3 odraslih! Psihologinja otkriva što sve remeti san, koji simptomi upućuju na poremećaj i što učiniti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Diamond, R. (2024). What to Do When You Can’t Sleep When the Baby Sleeps. Psychology Today.
- Felder, J. N. i sur. (2023). Endorsement of a single-item measure of sleep disturbance during pregnancy and risk for postpartum depression: a retrospective cohort study. Arch. Womens Ment. Health., 26(1): 67–74.