Nedovoljno sna kod žena može povećati rizik od ovih bolesti za 75 %!

jaki simptomi nesanice i kratko trajanje sna povezani s povećanim rizikom od srčanih bolesti, osobito kod žena, i to za 75 %

Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Circulation otkriva da obrasci spavanja razvijeni tijekom srednje dobi mogu značajno utjecati na buduće zdravlje srca.

Redovito spavanje manje od sedam sati noću ili doživljavanje poremećaja kao što je prerano buđenje ili buđenje tijekom cijele noći može povećati rizik od moždanog udara i infarkta miokarda.

Studija na 3.000 žena

Ova studija na gotovo 3.000 žena u dobi 42 – 52 godine naglašava ključnu vezu između dugotrajnih problema sa spavanjem i rizika od kardiovaskularnih bolesti. Tijekom 22 godine sudionicima su procijenjene navike spavanja, mentalno zdravlje i srčani poremećaji.

Upitnik je također uključivao pitanja o njihovim antropometrijskim mjerenjima, poput visine i težine, vađenja krvi i srčanih događaja, poput infarkta miokarda, moždanog udara ili zatajenja srca.

Nalazi pokazuju da su jaki simptomi nesanice i kratko trajanje sna povezani s povećanim rizikom od srčanih bolesti, osobito kod žena, i to za 75 %.

Nedovoljno sna kod žena može povećati rizik od srčanih bolesti
FOTO: Shutterstock

Kronično loše spavanje može nepovoljno utjecati na zdravlje srca kroz različite mehanizme, uključujući povećanu aktivnost simpatičkog živčanog sustava i sistemsku upalu. Štoviše, loša kvaliteta sna povezana je s hipertenzijom i inzulinskom rezistencijom, što pogoršava čimbenike kardiovaskularnog rizika.

Rješavanje problema sa spavanjem ključno je u upravljanju cjelokupnim kardiovaskularnim zdravljem, posebno među ženama koje mogu doživjeti različite simptome srčanih bolesti i koje se možda nedovoljno dijagnosticiraju ili nedovoljno liječe.

Savjeti za bolji san

Za promicanje boljeg sna stručnjaci preporučuju održavanje dosljednog rasporeda spavanja, stvaranje pogodnog okruženja za spavanje, izbjegavanje stimulansa, redovito vježbanje i traženje liječničke intervencije ako je potrebno.

Davanje prioriteta upravljanju temeljnim čimbenicima rizika kao što su hipertenzija, dijabetes i loš san ključno je za poboljšanje ishoda zdravlja srca. Ovi nalazi naglašavaju važnost proaktivnih mjera za sprječavanje bolesti srca u žena, s obzirom na njihov značajan utjecaj na smrtnost.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu