Potreba za plakanjem: Bolje je od potiskivanja emocija, ali može biti simptom većeg problema! Psihologinja otkriva detalje
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Plakanje je normalna ljudska reakcija koja se javlja i kod malih i kod velikih uzrasta. Potreba za plakanjem javlja se kao refleks na podražaj ili kao odgovor na određene emocije. Ima brojne prednosti, kao što su lakše nošenje s emocijama i poboljšanje raspoloženja. U nekim slučajevima svakodnevno plakanje može biti simptom većeg problema.
U nastavku saznajte više o tome zašto plačemo, koje su prednosti plakanja i kada plakanje može predstavljati problem.
Potreba za plakanjem – zašto plačemo?
Plakanje je prirodna reakcija, tj. refleks koji se javlja uslijed podražaja. Kada nadražujuće čestice, kao što su dim ili prašina, dođu u doticaj s očima, plakanje je prirodna reakcija kojom ih tijelo nastoji izbaciti i zaštititi oči od infekcije.
Potreba za plakanjem javlja se i kao odgovor na određene emocije. Plakanje se može javiti kao odgovor i na pozitivne i na negativne emocije te se radi o sasvim normalnoj i zdravoj reakciji. Kao što refleksno plakanje uslijed nadražujućih podražaja ima koristi za naše fizičko zdravlje, tako i emocionalno plakanje ima brojne koristi za naše mentalno zdravlje.
Plakanje bez razloga
Ponekad se može činiti da plačemo bez razloga. Ne postoji očita emocija ni podražaj zbog kojeg bi se plakanje javilo kao reakcija. U tom slučaju, plakanje se može javiti kao reakcija na određene hormonalne promjene, kao što su menstruacija ili trudnoća kod žena.
Plakanje bez (očitog) razloga može se javiti i uslijed ozbiljnijih problema, kao što su burnout sindrom, anksioznost ili depresija. Važno je obratiti pozornost na učestalost plakanja i popratne simptome u ovim slučajevima, kako biste adekvatno reagirali i dobili odgovarajuću pomoć.
Prednosti plakanja
Emocionalno plakanje je oblik ekspresije emocija, što samo po sebi ima brojne prednosti. Ekspresija, za razliku od supresije emocija doprinosi lakšem nošenju s negativnim emocijama te bržem oporavku u periodima žalovanja. U tom smislu, plakanje kao oblik ekspresije emocija može imati brojne prednosti, a među ostalim:
- doprinosi umirivanju
- pomaže u zdravijem i bržem oporavku od tuge ili žalovanja
- poboljšava raspoloženje.
Emocionalno plakanje doprinosi oslobađanju hormona oksitocina i endorfina, što utječe na smanjenje osjećaja fizičke i emocionalne boli.
Plakanje pred drugim, bliskim osobama je oblik komunikacije kojim signaliziramo potrebu za podrškom. U tom kontekstu, plakanje doprinosi osjećaju socijalne povezanosti te može poboljšati interpersonalne odnose. Plakanjem pred prijateljem ili članom obitelji zasigurno ćete osjetiti brigu i podršku druge osobe, što doprinosi osjećajima utjehe i bliskosti s tom osobom.
Gotovo sigurno ćete se osjećati barem malo bolje nakon što isplačete emocije koje osjećate, umjesto da ih zakopate duboko u sebe i nadate se da neće eksplozivno izaći van u nezgodnom trenutku.
Kada plakanje ukazuje na problem?
Česta potreba za plakanjem može biti pokazatelj da se osoba trenutno nalazi u teškoj situaciji, ali može biti i simptom ozbiljnog problema. Plakanje može predstavljati problem ako:
- učestalo plačete
- plačete naizgled bez razloga
- plakanje negativno utječe na svakodnevne aktivnosti.
Svakodnevni i učestali napadaji plača kod odraslih mogu biti simptom:
Kod utvrđivanja je li plakanje problematično, važno je obratiti pozornost na učestalost plakanja, ali i moguće popratne simptome. Primjerice, depresija i plakanje često su povezani, a neki od drugih simptoma koji mogu upućivati na depresiju su:
- manjak energije
- osjećaj tuge i beznađa
- socijalna izolacija
- promjene u apetitu
- problemi sa spavanjem
- misli o smrti i samoubojstvu.
Više o depresiji možete saznati u članku “Simptomi depresije: Svaki znak treba ozbiljno shvatiti! Evo koji su i što učiniti ako sumnjate da imate depresiju“. Ako plačete učestalo i/ili ako osjetite druge simptome koji mogu upućivati na depresiju ili druge opisane probleme, vrlo je važno potražiti pomoć liječnika.
Možda će vas zanimati i sljedeći članci:
- Što je socijalna bol i kako se nositi s njome?
- Emocionalna samoregulacija: Često burno reagirate? Psihologija ima rješenje, a zove se samoregulacija emocija! Imamo tehnike za kontrolu emocija
- Terapija pisanjem: Moćan oblik rada na sebi koji pomaže stabilizirati emocije! Evo kako pisati za unutarnji mir.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- česta potreba za plakanjem
- depresija i plakanje
- napadaji plača kod odraslih
- plakanje bez razloga
- potreba za plakanjem
- Gračanin, A. i sur. (2014). Is crying a self-soothing behavior? Frontiers in Psychology, 5: 502.
- Vingerhoets, A. J. i sur. (2000). Adult crying: A model and review of the literature. Review of General Psychology, 4(4): 354–377.