Kako koristiti ulje od smilja za lice? “Cvijet koji ne vene” zaslužuje visoko mjesto u vašoj beauty rutini, evo i zašto

Kako koristiti ulje od smilja za lice

Većina problema s kožom može se izliječiti pomoću prirodnih sastojaka i biljaka, a jedna od najboljih iscjeljujućih biljaka za lice je grmoliko smilje (lat. Helichrysum Italicum).

Svojim zlatnožutim cvjetovima smilje odolijeva suši i visokim ljetnim temperaturama, zbog čega ne čudi što njegov naziv preveden s grčkog znači “zlatno sunce” (helios = sunce; chrysos = zlato). Poznata je i kao immortella, bezvremenska ili vječna biljka koja voli sunčana mjesta, a raste u divljini duž mediteranskog područja južne Europe.

Postoji mnogo starih zapisa o tradicionalnoj upotrebi smilja, a žene su od davnina koristile ulje od smilja za lice i ljepotu. Cvjetovi jarke žute boje smilja imaju egzotičan, drvenast, topli i slatko-pikantni miris zbog čega je čest sastojak u parfemima.

Mnoga su istraživanja potvrdila da ovaj “cvijet koji ne vene” zaslužuje visoko mjesto u aromaterapiji i kozmetičkoj industriji.
Kako koristiti ulje od smilja za lice
FOTO: Shutterstock

Ulje od smilja se dobiva od cvijetova koji sadrže više od 500 ljekovitih spojeva. Njihovo djelovanje pomaže kod raznih vrsta zdravstvenih problema.

Smilje cvate od svibnja, a njegovi cvjetovi se beru ručno tijekom ljeta pa sve do listopada. U sebi sadrže vrlo malo eteričnog ulja pa je potrebno više od tone svježih cvjetova za ekstrakciju samo jedne litre ulja. Zbog toga se kao krajnji rezultat dobiva vrlo skupo eterično ulje.

Parna destilacija se provodi unutar 24 sata nakon branja. Tijekom proizvodnje eteričnog ulja dobiva se i mirisna cvjetna vodica (hidrolat smilja). Hidrolat se nanosi sprejem na lice i vrat da bi se koža hidratizirala i smirila upala.

Cvjetovi i listovi smilja sadrže vrlo gorke tvari – ftalide – koji smiruju živčani sustav, te flavonoide koji štite organizam od raznih oboljenja, dok ujedno usporavaju proces starenja. Tradicionalno su se biljni pripravci od smilja koristili za liječenje respiratornih bolesti. Premda je gorak čaj od smilja vrlo ljekovit za žuč, jetru i probavni sustav, danas su ga zamijenile druge biljke.

Prije nego nastavite čitati o tome kako koristiti ulje od smilja za lice, evo koji su ljekoviti učinci smilja za kožu.

Ulje od smilja za lice
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost smilja za kožu

Malo je eteričnih ulja koja se mogu mjeriti s blagodatima smilja za kožu. Ulje od smilja za lice sadrži antimikrobne i antibiotičke spojeve koji potiču regeneraciju stanica i vrlo su korisni za tretiranje akni i masne kože. Ujedno je odlično za liječenje ožiljaka, modrica, kožnih alergija, strija, psorijaze, ekcema i dermatitisa.

Zahvaljujući svojem sastavu ima snažno protuupalno i antioksidativno djelovanje. Jedno je od rijetkih eteričnih ulja koje sadrži diketone koji pomažu smanjiti pojavu staračkih pjega. Odličan je prirodan tretman protiv starenja kože jer čini kožu čvršćom i elastičnijom, poboljšava tonus i zaglađuje postojeće bore.

Brzo upijajuće ulje smilja se može nanositi na lice, vrat i dekolte kako bi se smanjila vidljivost bora i finih linija. Pomaže u liječenju rana i opeklina, a s obzirom na to da je izuzetno nježno, izvrsno je i za osjetljivu kožu djece i odraslih.

Macerat smilja za lice pravi se od suhih cvjetova potopljenih u maslinovom ulju što ga čini prekrasnim tonikom za kožu. Ima adstringentno, umirujuće i tonizirajuće djelovanje koje ima blagotvoran učinak na umornu, nadraženu kožu. Kao i mnoga eterična ulja, smilje ima izvrsnu hidratantnu sposobnost koja potiče zadržavanje vlage, što je savršeno za suhu kožu.

U nastavku saznajte kako koristiti ulje od smilja za lice.

Ulje od smilja za lice možete nanijeti izravno ili razrijeđeno baznim uljem ili kremom na zahvaćeno područje
FOTO: Shutterstock

Kako koristiti ulje od smilja za lice?

Ulje od smilja za lice možete nanijeti izravno ili razrijeđeno baznim uljem ili kremom na zahvaćeno područje. Koristite ga dva puta dnevno, ujutro i navečer. Nježnim, kružnim pokretima nanesite ga na lice, vrat i dekolte i lagano umasirajte dok se ne upije u kožu.

Kao sredstvo protiv starenja dodajte 1 – 2 kapi eteričnog ulja smilja na svakih 10 ml baznog ulja. Koristite bazna ulja poput šipka, badema, kokosa ili jojobe.

Ako mješavinu lagano zagrijete, ljekovita svojstva ulja dublje će prodrijeti u kožu.

Koje bazno ulje odabrati?

Bademovo ulje ima snažna hidratizirajuća svojstva. Pomaže u sprječavanju gubitka prirodne vlažnosti i bogato je vitaminom A koji regenerira stanice. Brzo se upija i ostavlja ten glatkim i svježim. Odlično je za suhu, delikatnu, tanku i osjetljivu kožu.

Ulje jojobe ima niz ljekovitih svojstava zbog čega je učinkovito u liječenju raznih kožnih oboljenja poput akni, ekcema i psorijaze. Odlično je kao sredstvo za čišćenje, hidrataciju i kao prirodni tretman za mrlje na koži. Dok vlaži kožu, ulje jojobe je uravnotežuje i regulira proizvodnju sebuma zbog čega je najbolje ulje za masnu kožu.

Ulje šipka je puno vitamina C te ima omekšavajuća i regenerativna svojstva. Ujednačava ten i njeguje kožu sklonu aknama. Također pomaže u zaštiti i hidrataciji kože, bogato je antioksidansima te pomaže regeneraciju svih tipova kože. Dobro je za ožiljke, posjekotine i za smanjenje bora.

Kokosovo ulje je prirodni emolijens koji hidratizira kožu i štiti je od štetnih bakterija. Umiruje svrbež te je najbolji za izrazito suhu kožu. Koristi se za liječenje dermatitisa i gljivica.

Ulje od smilja za lice nam redovitim korištenjem donosi ujednačen, zdrav i blistav ten
FOTO: Shutterstock

Lokalna uporaba

Liječenje upale kože dugogodišnja je tradicionalna upotreba ulja smilja. Jedna laboratorijska studija je potvrdila da smilje djeluje protuupalno i zbog toga može liječiti dermatitis.

Kod liječenja rozaceje napravite jednostavan noćni serum. Uz pomoć kapaljke pomiješajte jednu kap eteričnog ulja smilja na svakih šest kapi ulja šipka. Nanesite mješavinu prije spavanja na zahvaćeno područje kože.

Za kožne alergije nanesite između 1 – 3 kapi eteričnog ulja smilja na zahvaćeno područje 2 – 3 puta dnevno ili koliko je potrebno. Protuupalno djelovanje smilja smanjuje simptome alergije dok antimikrobna svojstva sprječavaju infekciju.

Kod svih vrsta herpesa dovoljna je samo jedna kap eteričnog ulja. Čim se pojavi osjećaj svrbeža, nanesite jednu kap izravno na zahvaćeni dio. Ponavljajte tijekom dana koliko je potrebno da umirite i zacijelite kožu.

Njegovo eterično ulje regenerira tkivo te smanjuje i poboljšava izgled ožiljaka i posjekotina kada se nanosi kap izravno na kožu. Svojim protuupalnim i antimikrobnim djelovanjem očistit će ranu i pomoći da zacijeli.

Ulje od smilja za lice nam redovitim korištenjem donosi ujednačen, zdrav i blistav ten dok nas miris sunčanih cvjetova podsjeća na nježan dodir njegove bezvremenske ljepote.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   4

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu