Panleukopenija: Smrtonosna bolest mačaka širi se Zagrebom
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Jedan hrvatski portal nedavno je izvijestio kako se u posljednja tri tjedna u jednoj veterinarskoj ambulanti u Zagrebu pojavila panleukopenija te da sve više vlasnika prijavljuje ovu bolest kod svojih mačaka.
Panleukopenija, odnosno mačja kuga ili mačja parvo infekcija, ozbiljna je bolest koja može imati fatalne posljedice za naše ljubimce. Ova bolest prvenstveno pogađa mačke, a virus panleukopenije mačaka je izuzetno zarazan i može preživjeti u okolišu dugo vremena.
Što je panleukopenija?
Panleukopenija mačaka je virusna bolest koja napada bijele krvne stanice mačaka, što uzrokuje smanjenje broja leukocita u krvi, a to može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Virus panleukopenije mačaka
Virus panleukopenije mačaka vrlo je otporan i može preživjeti u okolišu više od godinu dana. Prenosi se kontaktom sa zaraženim mačkama ili njihovim izmetom. Čak i predmeti u domaćinstvu, poput posuda za hranu i igračaka, mogu prenijeti virus.
Panleukopenija – inkubacija
Inkubacija panleukopenije obično traje 3 – 7 dana. Tijekom ovog razdoblja zaražena mačka može izgledati zdravo, ali virus se već može razmnožavati unutar njezinog organizma. Zato je važno biti svjestan mogućih simptoma koji se mogu pojaviti nakon inkubacijskog razdoblja.
Panleukopenija – simptomi
Simptomi panleukopenije uključuju:
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma kod svoje mačke, važno je odmah se obratiti veterinaru.
Panleukopenija – iskustva
Vlasnici mačaka koji su imali iskustva s panleukopenijom često izvještavaju o teškim trenucima. Mnogi su primijetili kako je bolest izuzetno brzo napredovala, a neki su izgubili svoje ljubimce unatoč brzom liječenju. Važno je napomenuti da rana dijagnoza i liječenje mogu značajno povećati šanse za oporavak.
Panleukopenija kod ljudi
Iako se panleukopenija najčešće povezuje s mačkama, zanimljivo je napomenuti da virus ne utječe na ljude. Međutim, važno je pridržavati se higijenskih mjera ako je vaša mačka zaražena, kako biste spriječili potencijalni prijenos drugih bolesti.
Panleukopenija – liječenje
Liječenje panleukopenije zahtijeva hitnu veterinarsku intervenciju. Veterinari obično primjenjuju podržavajuću terapiju koja uključuje:
- intravenoznu tekućinu za rehidraciju
- antibiotike za sprječavanje sekundarnih infekcija
- lijekove za povraćanje.
Nakon što mačka počne pokazivati znakove oporavka, važno je nastaviti s redovitim veterinarskim pregledima kako bi se osiguralo da se ne javljaju komplikacije.
Panleukopenija je ozbiljna bolest koja zahtijeva brzu reakciju i adekvatno liječenje. Informiranjem o simptomima, inkubaciji i liječenju možete zaštititi svoju mačku i osigurati joj najbolju moguću njegu. Ako primijetite znakove panleukopenije, ne oklijevajte i potražite stručnu pomoć.
Pročitajte i ove članke:
- Simptomi bolesne mačke: Ne može prenijeti svoju nelagodu riječima, ali je zato majstor govora tijela! Evo kako se ponaša kada je bolesna
- Kako se mačje godine uspoređuju s ljudskim godinama?
- 7 bolesti koje vam mogu prenijeti kućni ljubimci.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Panleukopenija
- panleukopenija inkubacija
- panleukopenija iskustva
- panleukopenija kod ljudi
- panleukopenija mačaka
- panleukopenija mačaka liječenje
- panleukopenija simptomi
- virus panleukopenije mačaka
- Felton, A. (2024). What to Know About Feline Distemper (Panleukopenia). WebMD.
- Grzyb, K. (2024). Feline Distemper in Cats. PetMD.
- R. G. (2024). Zagrebački veterinari upozoravaju: ‘Opasan virus kruži diljem grada, vlasnici, oprez!‘. Jutarnji List.
- Weir, M. i sur. Feline Panleukopenia. VCA Animal Hospitals.