Kako se mačje godine uspoređuju s ljudskim godinama?

Kako se mačje godine uspoređuju s ljudskim godinama

Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca upoznati su s izrekom da mačke i psi stare sedam godina za svaku ljudsku godinu, ali to nije posve točno, pogotovo za mačke. U nastavku otkrivamo koje su faze mačjeg života, usporedbu mačjih godina s ljudskim godinama, čimbenike koji utječu na starenje mačaka i kada se mačke smatraju starijima.

Životne faze mačke

Prema najnovijim smjernicama AAHA/AAFP Feline Life Stage Guidelines, mačke prolaze kroz četiri glavna životna razdoblja:

  • mačić (od rođenja do prve godine) – tijekom ove faze, mačke prolaze kroz brzi rast, slično kao ljudi u djetinjstvu; to je kritično vrijeme za socijalizaciju, učenje i prilagodbu na ljude, kućne ljubimce i okolinu
  • mlada odrasla mačka (1 – 6 godina) – mačke postižu punu zrelost i razvijaju svoju osobnost; problemi s ponašanjem poput agresije ili prskanja urinom mogu isplivati ​​na površinu tijekom ovog razdoblja
  • zrela odrasla mačka (7 – 10 godina) – mačke počinju usporavati, postaju manje aktivne i sklonije debljanju i zdravstvenim problemima povezanim sa starošću poput artritisa
  • starije mačke (10+ godina) – u ovoj fazi znakovi starenja postaju očitiji, poput grubljeg krzna, gubitka mišića i promjena u apetitu i navikama njegovanja; starije mačke također su osjetljivije na bolesti poput bolesti bubrega i raka.
Kako se mačje godine uspoređuju s ljudskim godinama
FOTO: Shutterstock

Kako se mačje godine uspoređuju s ljudskim godinama?

Mačke stare mnogo brže od ljudi. Do svojeg prvog rođendana mačka je otprilike jednaka 15-godišnjem čovjeku. S dvije godine slične su 24-godišnjoj osobi.

Nakon toga, svaka godina mačjeg života može se usporediti s otprilike četiri ljudske godine.

Kada se mačka smatra “penzionerom”?

Mačke obično dosežu status starosti oko 10. godine, s prosječnim životnim vijekom 13 – 17 godina. Neke mačke, međutim, mogu doživjeti svoje 20-e. Starije mačke, osobito one starije od 15 godina, često se klasificiraju kao “penzioneri” i doživljavaju veći pad zdravlja.

Čimbenici koji utječu na starenje mačaka

Nekoliko čimbenika utječe na starenje mačke:

  • genetika – neke pasmine mogu imati kraći životni vijek ili biti predisponirane za određene zdravstvene probleme
  • prehrana – uravnotežena prehrana ključna je za cjelokupno zdravlje u svakom životnom razdoblju
  • životni stil – mačke u zatvorenom prostoru bolje stare i žive dulje od mačaka na otvorenom, koje su izložene više opasnosti i stresa
  • težinapretilost može dovesti do povećanih zdravstvenih rizika kako mačke stare
  • veterinarska skrb – redoviti pregledi i preventivna njega mogu značajno utjecati na zdravlje mačke u kasnijim godinama.

Znakovi starenja kod mačaka

Fizički znakovi starenja mogu uključivati ​​tanje krzno, gubitak težine, izrasle kandže, zamućene oči i probleme sa zubima. Promjene u ponašanju mogu uključivati ​​smanjenu aktivnost, poteškoće u kretanju, promjene u prehrambenim navikama, kognitivni pad i probleme u snalaženju u poznatom okruženju.

Znakovi starenja kod mačaka
FOTO: Shutterstock

Uobičajeni zdravstveni problemi kod starijih mačaka

Starije mačke sklonije su stanjima poput artritisa, bolesti zuba, bolesti bubrega, metaboličkih problema poput dijabetesa ili hipertireoze i raka. Rano prepoznavanje ovih stanja može poboljšati kvalitetu života starijih mačaka.

Kako mačke stare, možda će im trebati dodatna njega, kao što je pomoć oko njegovanja, lakši pristup hrani i kutijama s pijeskom te udobna posteljina. Redoviti posjeti veterinaru, uravnotežena prehrana i okruženje bez stresa mogu pomoći mačkama da lijepo stare i ostanu sretne u svojim zlatnim godinama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu