Možete li dobiti spolno prenosivu bolest sjedanjem na WC školjku? Bez obzira na vrstu infekcije, uzmite u obzir ove mjere opreza

šanse za dobivanje spolno prenosive bolesti s WC školjke su izuzetno male

Spolno prenosive bolesti (STD) su infekcije koje se obično šire seksualnim kontaktom bez upotrebe zaštite. Ove infekcije mogu biti bakterijske ili virusne, ali ne preživljavaju dugo izvan ljudskog tijela. Posljedično, šanse za dobivanje spolno prenosive bolesti s WC školjke su izuzetno male, čak i ako je infekcija tamo prisutna. Da bi se zarazila WC daska, osoba bi trebala imati otvorene rane u izravnom kontaktu s površinom WC školjke, što je vrlo malo vjerojatno.

Primjerice, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pojasnio je da je nemoguće dobiti sifilis, bakterijsku spolno prenosivu bolest, povremenim kontaktom s WC školjkom. Međutim, vrijedi napomenuti da se neki virusi koji se ne prenose spolnim putem mogu potencijalno širiti u zahodu, prvenstveno fekalno-oralnim putem, osobito tijekom ispiranja WC školjke kada se čestice prenose zrakom. Kako biste smanjili rizik, preporučljivo je izbjegavati zadržavanje u javnom zahodu nakon obavljanja nužde i ispiranja WC školjke.

Ostale bakterijske ili virusne infekcije također se mogu širiti u zahodima zbog čimbenika kao što su ispiranje WC školjke s otvorenim poklopcem, neadekvatno pranje ruku, rijetko čišćenje površina, začepljeni odvodi ili nepokrivene kante za smeće.

Ako netko sumnja da se zarazio virusom, važno je potražiti liječnički savjet.
neki virusi koji se ne prenose spolnim putem mogu se potencijalno širiti u zahodu, prvenstveno fekalno-oralnim putem
FOTO: Shutterstock

Kako spriječiti širenje infekcije u WC-u?

U svjetlu pandemije COVID-19, ljudi su se bolje upoznali s mjerama za sprječavanje prijenosa virusa. Respiratorne infekcije na javnim mjestima obično se šire zrakom. Kako bismo se zaštitili, preporučuje se fizičko distanciranje, izbjegavanje gužvi i nošenje maski kako bi se smanjila izloženost.

Kako biste spriječili širenje infekcija u javnim zahodima, uzmite u obzir ove mjere opreza:

  • temeljito perite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi
  • provjerite jesu li ruke potpuno suhe nakon pranja
  • koristite sredstvo za dezinfekciju ruku ili maramice za dezinfekciju ako sapun i voda nisu dostupni
  • provedite minimalno vrijeme u javnom WC-u (idealno manje od 15 minuta)
  • zatvorite poklopac WC školjke prije ispiranja
  • izađite iz toaleta odmah nakon ispiranja
  • održavajte fizičku udaljenost od drugih i izbjegavajte pretrpane toalete
  • suzdržite se od dodirivanja površina toaleta nakon pranja ruku.

Općenito, javni zahodi često imaju uspostavljene postupke čišćenja, posebno za visokorizična područja poput ručki na kotlićima zahodskih školjki, ručki na vratima kupaonice i prekidača za svjetlo. Ako postoje nedoumice u vezi s higijenom u javnim zahodima, pojedinci se uvijek mogu obratiti nadležnim tijelima.

preporučljivo je izbjegavati zadržavanje u javnom zahodu nakon obavljanja nužde i ispiranja WC školjke
FOTO: Shutterstock

Što se tiče spolno prenosivih bolesti, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) identificira trihomonas, klamidiju i gonoreju kao uobičajene spolno prenosive bolesti koje se mogu izliječiti. Obično se šire seksualnim kontaktom, uključujući vaginalni, analni ili oralni seks, a mogu se prenijeti i kontaktom s genitalijama, rektumom, tjelesnim tekućinama, kožom, ustima, trudnoćom, porodom, dojenjem, krvlju ili tjelesnim tekućinama.

Prevencija spolno prenosivih bolesti uključuje različite metode, uključujući korištenje prezervativa za zaštitu, redovito testiranje na spolno prenosive bolesti i cjepiva poput onog protiv humanog papiloma virusa za smanjenje rizika od određenih bolesti. Važno je biti svjestan rizika povezanih s različitim seksualnim praksama i posavjetovati se s liječnikom za sve nedoumice ili pitanja u vezi s prevencijom spolno prenosivih bolesti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu