Simptomi bruha na koje upozorava liječnik

Simptomi bruha na koje upozorava liječnik

Bruh, kila ili hernija nastaje kada dolazi do proklizavanja ili protruzije dijela organa ili tkiva kroz otvor u mišiću ili tkivu koji ga drži na mjestu. Primjerice, crijeva se mogu probiti kroz oslabljeno područje trbušne stijenke. U nastavku otkrivamo koji su simptomi bruha, vrste kila i kako ih liječiti.

Vrste kila

Mnoge kile pojavljuju se u trbuhu između prsa i kukova, ali se također mogu pojaviti u gornjem dijelu bedara i prepona.

Većina kila nije opasna po život, ali ne nestaju same od sebe.

Ponekad može biti potrebna operacija kako bi se spriječile opasne komplikacije. Postoji nekoliko različitih vrsta kila:

  • ingvinalna hernija ili preponska kila najčešći tip kile; javljaju se kada se crijeva guraju kroz slabu točku ili pukotinu u donjem dijelu trbušne stijenke, često u ingvinalnom kanalu, u preponama; kod muškaraca, to je područje gdje sjemena vrpca prolazi od abdomena do skrotuma (preponska kila kod muškaraca – simptomi); ova se vrpca veže za testise; kod žena, ingvinalni kanal sadrži ligament koji pomaže u držanju maternice na mjestu; ingvinalne kile su češće kod muškaraca jer se testisi spuštaju kroz ingvinalni kanal ubrzo nakon rođenja; kanal bi se trebao gotovo potpuno zatvoriti iza njih; ponekad se kanal ne zatvori pravilno, ostavljajući oslabljeno područje
  • hijatalna hernija ili želučana kila – nastaje kada dio želuca strši kroz dijafragmu u prsnu šupljinu; dijafragma je mišićni sloj koji pomaže pri disanju kontrahirajući i uvlačeći zrak u pluća; odvaja organe u abdomenu od onih u prsima; ova vrsta kile je najčešća kod osoba starijih od 50 godina; ako dijete ima to stanje, to je obično uzrokovano urođenim stanjem pri porodu; hijatalne kile gotovo uvijek uzrokuju gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB); kod GERB-a, sadržaj želuca curi unatrag u jednjak, uzrokujući osjećaj pečenja
  • umbilikalna hernija ili pupčana kila javlja se kada se crijeva izboče kroz trbušnu stijenku u blizini pupka; ponekad je moguće primijetiti izbočinu u blizini pupka, posebno kod plača; pupčana kila kod djece jedina je vrsta koja često prolazi sama od sebe kako mišići trbušne stijenke jačaju; to se obično događa kada dijete napuni jednu ili dvije godine; ako kila nije nestala do pete godine života, može se izvršiti operacija kako bi se ispravila; odrasli također mogu imati pupčanu kilu; može nastati zbog opetovanog naprezanja trbuha zbog stanja kao što su pretilost, tekućina u abdomenu (ascites) ili trudnoća
  • ventralna hernija ili incizijska kila – nastaje kada se tkivo izboči kroz otvor u mišićima trbuha; moguće je primijetiti da se ventralna kila smanjuje u veličini prilikom ležanja; iako ventralna kila može biti prisutna od rođenja, češće se dobije u nekom trenutku tijekom života, a uobičajeni čimbenici u stvaranju ventralne kile uključuju pretilost, trudnoću (trbušna kila kod žena) i napornu aktivnost; ventralne kile također se mogu pojaviti na mjestu kirurškog reza; to se naziva incizijska kila i može biti posljedica kirurškog ožiljka ili slabosti trbušnih mišića na mjestu operacije.

Bruh je česta bolest kod ljudi. Ingvinalne kile pogađaju oko 25 % svih muškaraca. Hijatalne kile pogađaju oko 20 % ljudi u zapadnom svijetu i 50 % starijih od 50 godina. Kongenitalne kile javljaju se u oko 15 % novorođenčadi, uglavnom pupčane. Incizijske kile čine oko 10 % kila, a sve ostale vrste čine još 10 %.

Simptomi bruha
FOTO: Shutterstock

Simptomi bruha

Kada su u pitanju simptomi bruha, imajte na umu da ne uzrokuju sve kile simptome i različite vrste kila mogu uzrokovati različite simptome. Jedan od znakova kile je vidljiva kvržica ili izbočina koja se pojavljuje tijekom određenih aktivnosti ili u određenim fizičkim položajima i vraća se nazad u drugo vrijeme. Također se može osjetiti pritisak, tupa bol ili štipanje kada kila izađe. Može izaći prilikom naprezanja, podizanja tereta, smijanja ili kašljanja.

Najčešći simptom kile je izbočina ili kvržica na zahvaćenom području. Primjerice, u slučaju ingvinalne kile, može se primijetiti kvržicu s obje strane stidne kosti gdje se spajaju prepone i bedro. Kvržica može “nestati” prilikom ležanja. Veća je vjerojatnost da će se osjetiti kila dodirom prilikom stajanja, saginjanja ili kašljanja. Također, može biti prisutna nelagoda ili bol u području oko kvržice.

Neke vrste kila, poput hijatalne kile, mogu imati specifičnije simptome. To može uključivati ​​žgaravicu, probleme s gutanjem i bol u prsima.

Kada su u pitanju znakovi bruha, u mnogim slučajevima kila nema simptoma. Osoba možda neće znati da ima kilu dok se ne pojavi na liječničkom pregledu zbog nepovezanog problema ili rutinskog pregleda.

Kila postaje ozbiljna kada zapne u rupi kroz koju je gurnuta i ne može se vratiti nazad. To može postati bolno, a u težim slučajevima tkivo može biti odsječeno od opskrbe krvlju, uzrokujući nekrozu (odumiranje tkiva). Budući da se kile s vremenom pogoršavaju, većini će prije ili kasnije trebati kirurško liječenje.

Bruh – uzroci i rizični faktori

Bruh nastaje kada slabost ili već postojeći otvor u mišićima ili vezivnom tkivu dopušta organu ili drugom tkivu da prođe kroz barijeru. Ponekad je slabost ili otvor prisutan pri rođenju, ali obično se razvije tijekom života. Traumatska ozljeda ili operacija mogla bi ga uzrokovati, ali češće je to ozljeda koja se ponavlja, godine pritiska ili napora mogu istrošiti tkivo. Čimbenici rizika za nastanak kile:

  • posao koji uključuje podizanje teških stvari ili mnogo sati stajanja
  • kronični kašalj ili alergije koje uzrokuju kronično kihanje
  • kronični zatvor i naprezanje kako bi se vršila nužda
  • povijest kirurškog zahvata na abdomenu ili zdjelici
  • trudnoća, posebno ponovljene trudnoće
  • kronična pretilost (indeks tjelesne mase ili BMI veći od 30).

Postoji veća vjerojatnost da će se dijete roditi s urođenom kilom kod:

znakovi bruha
FOTO: Shutterstock

Bruh – liječenje

Mala kila možda nikad neće raditi velike probleme, ali kile imaju tendenciju porasta tijekom vremena, otvor nastavlja slabiti i rastezati se, a kroz njega se postupno probija više tkiva. Što se više tkiva probija, to je vjerojatnije da će se zaglaviti, što će dovesti do boli i drugih komplikacija.

Većina kila trebat će kirurški tretman, ali ne nužno odmah. Ako postoji mala ili blaga kila koja samo povremeno izlazi, kirurg može predložiti čekanje i promatranje kako bi se vidjelo hoće li se stanje pogoršati.

Operacija popravka kile je rutinska i općenito manji zahvat osim ako nema komplikacija. Kirurg će gurnuti izbačeno tkivo natrag na mjesto i ojačati barijeru kroz koju je gurnuto šavovima ili kirurškom mrežicom. Kirurzi često mogu koristiti minimalno invazivne metode za rutinski zahvat kile, što znači manje rezove, manje postoperativne boli i brži oporavak. Neke kile mogu zahtijevati tradicionalnu otvorenu operaciju. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wint C. i sur (2023). Everything You Want to Know About a Hernia. Healthline.
  2. Hernia. Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu