BHSB bris: Ova bakterija se javlja u do 30 % trudnoća! Liječnik otkriva detalje
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Beta hemolitički streptokok grupe B – BHSB (Streptococcus agalactiae) je gram-pozitivna bakterija koja kolonizira gastrointestinalni i genitourinarni trakt. U SAD-u je BHSB najčešći infektivni uzrok mortaliteta kod novorođenčadi.
Poznato je da BHSB uzrokuje i ranu i kasnu pojavu infekcija u novorođenčadi, ali trenutne intervencije učinkovite su samo u prevenciji bolesti s ranim početkom. BHSB infekcije s ranim početkom javljaju se unutar prvog tjedna života, dok se bolest s kasnim početkom javlja nakon prvog tjedna života.
Kako se dobije streptokok u trudnoći?
Glavni čimbenik rizika za rani početak BHSB infekcije je kolonizacija genitalnog trakta majke streptokokom skupine B tijekom poroda. BHSB je normalna flora gastrointestinalnog trakta, za koji se smatra da je glavni izvor kolonizacije majke. BHSB kulture treba uzeti sa svakom trudnoćom jer kolonizacija može biti privremena.
Pozitivna BHSB infekcija urinarnog trakta u bilo kojem trenutku trudnoće pokazatelj je jake kolonizacije, a te bi pacijentice trebale primiti profilaksu antibiotikom čak i ako je BHSB kultura negativna između 35. i 37. tjedna.
Tijekom posljednjih 20 godina razvoj u probiru BHSB kolonizacije, intrapartalnoj profilaksi i sekundarnoj prevenciji rane BHSB bolesti rezultirao je značajnim smanjenjem incidencije rane BHSB infekcije.
Glavni put neonatalne rane GBS infekcije je vertikalni prijenos od koloniziranih majki tijekom prolaska kroz vaginu tokom poroda. Većina beba izložena BHSB tijekom poroda postaje kolonizirana i ne razvijaju znakove ili simptome BHSB infekcije.
Prijevremeno rođene bebe imaju veću vjerojatnost da će razviti infekciju streptokokom nego na termin rođene bebe jer su njihova tijela i imunološki sustav slabije razvijeni.
Dva tipa GBS bolesti kod beba su:
- infekcije s ranim početkom, koje se događaju tijekom prvog tjedna života; bebe često imaju simptome unutar 24 sata od rođenja
- infekcije s kasnim početkom, koje se razvijaju tjednima pa i mjesecima nakon rođenja; ova vrsta BHSB bolesti nije dobro shvaćena.
Streptokok u rodnici – simptomi
Novorođenčad i dojenčad s BHSB infekcijom mogu pokazivati ove znakove i simptome:
- vrućica
- problemi s hranjenjem
- problemi s disanjem
- razdražljivost ili nemirnost
- neaktivnost ili mlohavost
- poteškoće u održavanju normalne tjelesne temperature.
Bebe s BHSB infekcijom mogu razviti ozbiljne komplikacije, kao što su:
- upala pluća
- sepsa
- meningitis – češći kod BHSB s kasnim početkom i, u nekim slučajevima, može dovesti do gubitka sluha, vida, poteškoća u učenju, napadaja, pa čak i smrti.
Streptokok u rodnici – dijagnoza i liječenje
Trudnice se rutinski testiraju na BHSB kasno u trudnoći, obično između 35. i 37. tjedna. Test je jednostavan, jeftin i bezbolan, uključuje korištenje velikog pamučnog štapića za uzimanje uzoraka iz vagine i rektuma (BHSB bris). Ovi se uzorci testiraju u laboratoriju kako bi se provjerilo postojanje BHSB.
BHSB bris – rezultati
Kada je u pitanju BHSB bris, odnosno bris rodnice na BHSB, rezultati su obično dostupni za 1 – 3 dana.
Ako test otkrije BHSB, kaže se da je žena “BHSB-pozitivna”. To samo znači da ona ima bakteriju u svojem tijelu – ne da će se ona ili njezina beba od toga razboljeti i razviti infekciju.
BHSB infekcija kod beba dijagnosticira se testiranjem uzorka krvi ili spinalne tekućine. Ne trebaju sve bebe koje su rodile BHSB-pozitivne majke testirati. Većina zdravih beba jednostavno se promatra da bi se vidjelo imaju li znakove infekcije.
Beta hemolitički streptokok grupe B – liječenje
Streptokok grupe B se liječi intravenoznim (IV) antibioticima tijekom poroda kako bi se neutralizirale bakterije. Obično se koristi penicilin, ali mogu se koristiti i drugi lijekovi ako je žena alergična na isti.
Najbolje rezultate daje primjena antibiotika najmanje četiri sata prije poroda. Ovaj jednostavan korak uvelike pomaže u sprječavanju širenja BHSB na bebu.
Liječnici također mogu dati antibiotike trudnici tijekom poroda ako:
- trudovi počinju prije testiranja na GBS
- nije testirana na BHSB i vodenjak joj je puknuo 18 ili više sati prije poroda
- nije testirana na BHSB i ima temperaturu tijekom poroda
- je imala BHSB infekciju mjehura tijekom trudnoće
- je prije toga imala dijete s BHSB bolešću.
Davanje antibiotika tijekom porođaja pomaže u prevenciji samo ranog početka BHSB.
Bebe koje dobiju BHSB infekciju liječe se antibioticima. S njima se započinje što je prije moguće kako bi se spriječili problemi. Ove bebe također mogu trebati druge tretmane, poput pomoći pri disanju i IV tekućine.
Pročitajte i ove članke:
- Temperatura u trudnoći: Bezazleni simptom ili alarmantno stanje? Evo na što upućuje i kako utječe na majku i dijete
- Što se događa s mamom i bebom u posljednjem tromjesečju trudnoće?
- Prijevremeni porod: Smatra se da njime završi do 15 % svih trudnoća, a vodeći je uzrok neonatalne smrtnosti! Evo koji su faktori rizika i simptomi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- beta hemolitički streptokok
- beta hemolitički streptokok grupe B - liječenje
- BHSB bris
- bris rodnice na BHSB
- kako se dobije streptokok u trudnoći
- streptokok u rodnici - liječenje
- streptokok u rodnici - simptomi
- Morgan, J. A. i sur. (2023). Group B Streptococcus and Pregnancy. U: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing.
- Group B Strep and Pregnancy. (2022). Nemours KidsHealth.