Ovo je najgora i najštetnija obuća za vaša stopala! Evo i koji su zdraviji izbori

najgora obuća

U potrazi za krojačkom elegancijom često nas privlače cipele koje mogu biti izvrsnog dizajna, ali štetne za naša stopala. Ovo istraživanje mode obuće vodi nas u carstvo visokih peta, štikli, balerinki, pa čak i minimalističkih cipela, otkrivajući potencijalne zamke koje se kriju ispod privlačnosti svakog stila.

Istražimo rizike koje ova obuća predstavlja za naša stopala i otkrijmo praktična rješenja za one koji odbijaju pristati na kompromis u pogledu stila i udobnosti.

Štikle

Bez obzira na njihovu visinu, ovaj stil obuće može dovesti do deformacije kosti u stopalu na stražnjem dijelu pete (Haglundove pete). Nesavitljivi materijal vrši pritisak na koštanu regiju koju neki nazivaju “pump bump“, što rezultira problemima kao što su mjehurići, otekline, burzitis i bol u Ahilovoj tetivi.

Potencijalne mjere olakšanja uključuju led, ortopedske nastavke, jastučiće za pete i, što je važno, odabir prikladnijih cipela.

Ultravisoke pete tjeraju stopala u neprirodan položaj, opterećujući kuglicu stopala gdje se dugačke metatarzalne kosti susreću sa sezamoidnim kostima u obliku graška i nožnim prstima. Pretjerani pritisak može uzrokovati upalu ili oštećenje ovih kostiju i okolnih živaca, što potencijalno može dovesti do prijeloma.

Nošenje visokih potpetica povećava rizik od uganuća gležnja, posebno bočnog uganuća, gdje se stopalo kotrlja na vanjsku stranu, rastežući ligamente gležnja izvan njihovih normalnih granica. Teška uganuća mogu dovesti do pucanja ligamenata.

Prelazak na niže pete može pomoći u izbjegavanju problema s metatarzalnim kostima, pružajući prirodniji položaj stopala.

Preporučuje se odabrati potpetice koje nisu više od pet centimetara.
Balerinke nemaju potporu za luk, što potencijalno dovodi do problema s koljenima, kukovima i leđima, kao i plantarnog fascitisa
FOTO: Shutterstock

Balerinke i japanke

Balerinke nemaju potporu za luk, što potencijalno dovodi do problema s koljenima, kukovima i leđima, kao i plantarnog fascitisa.

Uz minimalnu zaštitu, japanke povećavaju rizik od posjekotina i ozljeda stopala te pogoršavaju plantarni fascitis. Također im nedostaje oslonac za luk, što potencijalno uzrokuje probleme s koljenima, kukovima ili leđima.

Za one koji preferiraju balerinke, umeci koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji mogu blago ublažiti bol u stopalima. Jastučići za petu nude dodatnu amortizaciju, dok prilagođeni ortotički proizvodi koje propisuju podijatri mogu riješiti različite bolove u stopalima.

Japanke s debelim potplatom i dobrom potporom za svod mogu spriječiti posjekotine i ozljede.

Cipele s platformom

Kruti ležajevi za stopala u cipelama s platformom mogu ometati prirodno kretanje stopala. Visoke potpetice sa značajnom visinskom razlikom između pete i prstiju također opterećuju metatarzalne kosti.

Iako nisu idealne, cipele s nižom platformom ili platformom gotovo paralelnom s tlom mogu smanjiti pritisak na donji dio stopala. Međutim, kruti potplat ipak može utjecati na prirodno kretanje pri hodu.

Cipele sa šiljastim vrhovima

Cipele sa šiljastim vrhovima pritišću prednji dio stopala, uzrokujući bol u živcima, čukljeve, žuljeve i čekićarske prste (hammertoe). Mogu čak dovesti do modrica ispod noktiju nogu zbog stalnog pritiska.

Čukljevi, bolne izbočine na nožnom palcu, mogu biti rezultat pomaka tkiva ili kosti na dnu zgloba. Cipele sa šiljastim vrhovima doprinose razvoju čukljeva.

Cipele s visokom petom pomiču tjelesnu težinu prema nožnim prstima, što dovodi do čekićarskog prsta, abnormalnih savijanja u zglobovima prstiju. Teški slučajevi mogu zahtijevati operaciju.

Izbjegavanje cipela sa šiljastim vrhovima i odabir stilova koji se spuštaju preko ruba prstiju može spriječiti štipanje živaca u stopalu, što izaziva ukočenost stopala. Preporučuju se i mekši materijali.

muškarci bi trebali izbjegavati neudobne šiljaste cipele
FOTO: Shutterstock

Primjenjivo i na muškarce

Kao i žene, muškarci bi trebali izbjegavati neudobne šiljaste cipele kako bi spriječili čekićarske prste, čukljeve i bol, te bi se trebali odlučiti za cipele koje su šire u području nožnih prstiju.

Pogrešna veličina

Devet od 10 žena nosi premale cipele, što dovodi do žuljeva, čukljeva, kurjeg oka i problema sa zglobovima. Konstantno trljanje može dovesti do artritisa.

Minimalističke cipele

Dizajnirane da oponašaju bosonogo hodanje, minimalističkim cipelama nedostaju podrška i apsorpcija udaraca, što potencijalno utječe na prirodno kretanje stopala.

Prava mjera

Prije kupnje cipela neka vam stručna osoba na kraju dana izmjeri duljinu i širinu stopala dok stojite. Osobe s neuobičajeno ravnim ili visokim lukovima trebaju se posavjetovati s podijatrom kako bi spriječile osteoartritis ili plantarni fascitis. Pravodobno liječenje i odabir odgovarajuće obuće pridonose ukupnoj dobrobiti stopala.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu