Ova promjena u prehrani može poboljšati ravnotežu crijevnog mikrobioma kod pretilih osoba!

Istraživanja sugeriraju da osobe s pretilošću pokazuju manje raznolike crijevne mikrobiome u usporedbi s mršavijim osobama

Nedavna studija naglašava sve veći broj dokaza o utjecaju ljudskog mikrobioma na zdravlje. Mikrobiom, koji se sastoji od bakterija, arheja, virusa i eukariotskih mikroba koji borave u i na našim tijelima, posebno u crijevima, igra ključnu ulogu u sveukupnom zdravlju.

Dok osnovna mikrobiota ostaje relativno stabilna kod odraslih, crijevna mikrobiota varira među pojedincima, pod utjecajem čimbenika kao što su indeks tjelesne mase (BMI), tjelovježba, stil života, kulturološke prakse, prehrambene navike i upotreba antibiotika.

Istraživanja sugeriraju da osobe s pretilošću pokazuju manje raznolike crijevne mikrobiome u usporedbi s mršavijim osobama. Međutim, tek treba utvrditi dosljednu povezanost između crijevne mikrobiote i pretilosti.

Restrikcija energije mijenja crijevnu mikrobiotu

Jedna je metaanaliza pokazala da je gubitak težine povezan s povećanom raznolikošću mikrobioma i smanjenom propusnošću crijeva. No, nedavna mala studija iz Kine predlaže da post, odnosno povremena restrikcija energije (IER) ne samo da pomaže u gubitku težine kod pretilih osoba, već također mijenja njihovu crijevnu mikrobiotu.

Studija, objavljena u časopisu Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, uključila je sudionike s BMI-jem u rasponu od prekomjerne tjelesne težine do teške pretilosti.

Tijekom studije sudionici su doživjeli prosječni gubitak težine od 7,8 %, popraćen povećanjem mikrobne raznolikosti crijeva do kraja visoko kontrolirane faze gladovanja.
Tijekom studije sudionici su doživjeli prosječni gubitak težine od 7,8 %
FOTO: Shutterstock

Međutim, ta se raznolikost nije značajno razlikovala do kraja manje kontrolirane faze gladovanja. Također su primijećene promjene u određenim vrstama crijevnih bakterija, uključujući smanjenje Escherichie coli i povećanje Faecalibacterium prausnitzii, Parabacteroides distasonis i Bacteroides uniforms.

Dvosmjerna komunikacija između crijeva i mozga

Registrirana dijetetičarka Kelsey Costa za Medical News Today je izjavila da ove promjene mogu imati pozitivne učinke na zdravlje, poput poboljšanog imuniteta, razgradnje ugljikohidrata i protuupalnih svojstava. Studija također ukazuje na smanjenje područja mozga povezanih s apetitom i regulacijom ovisnosti.

Dr. Xiaoning Wang, koautor studije, naglašava složenu dvosmjernu komunikaciju između crijevnog mikrobioma i mozga. Mikrobiom proizvodi neurotransmitere i neurotoksine koji utječu na mozak, dok mozak kontrolira ponašanje u prehrani, a prehrana utječe na mikrobiom.

Iako studija ne može utvrditi uzročnu vezu između IER-a, gubitka težine i crijevnog mikrobioma, pridodaje sve većem broju dokaza o povezanosti. Istraživači preporučuju dugoročne prehrambene intervencije kako bi se razumio i održao gubitak težine i dodatno istražio odnos između crijevnog mikrobioma i mozga.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu