Mnogi ih svakodnevno koriste, a mogu uzrokovati dehidraciju! Evo o kojim uobičajenim lijekovima je riječ

Uobičajeni lijekovi mogu dovesti do dehidracije

Uobičajeni lijekovi mogu dovesti do dehidracije tako da utječu na funkciju bubrega, remete ravnotežu elektrolita i uzrokuju nuspojave poput mučnine i proljeva, prenosti Healthline. Neke od najčešćih lijekova koji imaju ovakav učinak izdvojili smo u nastavku.

Lijekovi za snižavanje krvnog tlaka

Lijekovi za snižavanje tlaka, poput ACE inhibitora, mogu potaknuti dehidraciju potiskivanjem tjelesne reakcije na žeđ jer inhibiraju renin-angiotenzin aldosteronski sustav (RAAS). Ovi lijekovi također mogu ometati rad bubrega, osobito kada je dehidracija već zabrinjavajuća.

Lijekovi za dijabetes

Lijekovi za dijabetes, poput metformina, kanagliflozina i empagliflozina, mogu uzrokovati dehidraciju zbog nuspojava kao što su želučane tegobe i proljev.

Inhibitori SGLT2 poput empagliflozina i kanagliflozina povećavaju izlučivanje glukoze u mokraći, što dovodi do učestalog mokrenja i moguće dehidracije. Konzumacija slatkih pića uz to može pogoršati situaciju.

Lijekovi za dijabetes, poput metformina, kanagliflozina i empagliflozina, mogu uzrokovati dehidraciju
FOTO: Shutterstock

Diuretici

Često poznati kao “tablete za izbacivanje vode”, diuretici se koriste za liječenje stanja poput visokog krvnog tlaka, zatajenja srca, edema i bubrežnih poremećaja. Diuretici mogu uzrokovati dehidraciju izbacivanjem viška tekućine, što može biti opasno ako je tijelo već dehidrirano.

Lijekovi za kemoterapiju

Lijekovi za kemoterapiju poput cisplatina i doksorubicina mogu u nekim slučajevima dovesti do dehidracije kroz mučninu, povraćanje i oštećenje bubrega.

Laksativi

povlačeći vodu iz različitih dijelova tijela u debelo crijevo, što potencijalno dovodi do proljeva i neravnoteže elektrolita.

Neki laksativi koji se kupuju bez recepta mogu uzrokovati dehidraciju
FOTO: Shutterstock

Sprječavanje dehidracije

Iako je bitno ostati hidriran, ključno je ne kompenzirati nuspojave lijekova prekomjernom konzumacijom vode jer to može biti štetno, osobito ako imate određena medicinska stanja poput zatajenja srca ili bolesti bubrega. Preporučljivo je održavati uravnotežen unos tekućine tijekom dana i posavjetovati se s liječnikom o odgovarajućoj količini tekućine za vašu specifičnu situaciju ako uzimate lijekove koji mogu dovesti do dehidracije. Osim toga, pijenje vode s prstohvatom soli može pomoći u zadržavanju vode u tijelu, ali to treba činiti umjereno.

Kako biste spriječili dehidraciju, važno je prepoznati njezine znakove, koji mogu varirati od glavobolje i suhih usta do ošamućenosti i grčeva u mišićima. Ovi simptomi ukazuju na blagu do umjerenu dehidraciju i na njih treba obratiti pozornost radi vaše dobrobiti.

ključno je ne kompenzirati nuspojave lijekova prekomjernom konzumacijom vode
FOTO: Shutterstock

Kako biste ostali adekvatno hidrirani, razmislite o vrsti pića koje konzumirate jer kofein, slatka pića i alkohol, osobito ako se konzumira po vrućem vremenu, mogu pridonijeti dehidraciji. Osim toga, ako radite ili se bavite aktivnostima na otvorenom, osigurajte pristup vodi i napravite pauze u sjenovitim područjima kako biste se rashladili, osobito ako se znojite više nego inače.

Zapamtite, slušanje signala žeđi vašeg tijela je ključno jer je žeđ prirodni način poticanja da nadoknadite izgubljenu tekućinu.

Dakle, kada osjetite žeđ, odmah na to odgovorite pijenjem vode, čak i tijekom dana kada je lako previdjeti potrebu za hidratacijom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Cassata, C. (2023). These Common Medications Can Cause Dehydration. Here’s How to Avoid It. Healthline.
  2. Bonvissuto, D. (2023). What Medicines Can Cause Dehydration? WebMD.
  3. Migala, J. (2020). 8 Common Medications That May Cause Dehydration. Everyday Health

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu