Tjedan dana bez društvenih mreža itekako će vam se isplatiti

Tjedan dana bez društvenih mreža

Brojne studije i medijski izvještaji pokazuju da društvene mreže mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje mladih ljudi, posebice kada su u pitanju slika tijela kod mladih žena.

Međutim, veliki dio istraživanja o povezanosti slike tijela i društvenih mreža je u korelaciji, što ostavlja neizvjesnost o tome uzrokuju li društvene mreže izravno nezadovoljstvo tijelom ili je vjerojatnije da će oni koji već imaju problema sa slikom tijela koristiti društvene mreže kao mehanizam suočavanja.

Nova eksperimentalna studija sa Sveučilišta York u Torontu imala je za cilj riješiti ovo ispitivanjem može li jednotjedna pauza od društvenih mreža poboljšati poštovanje vlastitog tijela kod mladih žena. Nalazi pokazuju da takva pauza doista može biti korisna.

Kako društvene mreže pridonose nezadovoljstvu izgledom tijela?

Pogled na feedove društvenih mreža mnogih mladih žena pokazuje kako platforme mogu pridonijeti negativnoj slici tijela. Slike žena s naizgled savršenim tijelima, kožom i kosom mogu navesti druge da se osjećaju neadekvatnima, što izaziva nezadovoljstvo izgledom tijela, sram, pa čak i poremećaje u prehrani.

Neke mlade žene pokušavaju to ublažiti prestankom praćenja računa usmjerenih na tijelo, ali sadržaj i oglasi vođeni algoritmima otežavaju potpunu kontrolu onoga što se pojavljuje u njihovim feedovima.

U ovoj su studiji istraživači ispitivali može li jednotjedni prekid korištenja društvenih mreža poboljšati sliku o tijelu. U istraživanju je sudjelovalo 66 studentica koje su svakodnevno koristile društvene mreže i bile su otvorene za pauzu.

U početku su sudionice dovršile procjene o zadovoljstvu tijelom, samopouzdanju i njihovom podržavanju kulturnih ideala mršavosti. Instalirale su i aplikaciju za praćenje korištenja društvenih mreža.

odmor od društvenih mreža
FOTO: Shutterstock

Žene su zatim nasumično raspoređene na pauzu od društvenih mreža ili na nastavak redovitog korištenja. One u eksperimentalnoj skupini dobile su upute za izbjegavanje društvenih medija, uključujući korištenje blokatora aplikacija i odjavu s računa. Obje su skupine zamoljene da ograniče korištenje društvenih mreža na pametnim telefonima.

Nakon tjedan dana sudionice su ponovno polagale iste procjene i dale svoje podatke o korištenju aplikacije. Žene u skupini na pauzi koristile su društvene mreže u prosjeku 1,5 sat tijekom tjedna, znatno manje od žena u kontrolnoj skupini koje su ih koristile 16 sati.

Nalazi studije

Žene koje su se odmorile od društvenih mreža pokazale su povećano samopouzdanje u više područja, ne samo u vezi s izgledom. Pozitivni učinci bili su posebno izraženi kod žena koje su bile najosjetljivije na utjecaj društvenih mreža na sliku tijela, poput onih s visokom internalizacijom standarda mršavosti i ideala.

Iako malen i specifičan uzorak studije ograničava generaliziranje njezinih nalaza, sugerira potencijalnu uzročnu vezu između smanjenja korištenja društvenih mreža i poboljšanog mentalnog zdravlja kod mladih žena.

Sudionice grupe na pauzi također su izjavile da im je nakon nekoliko dana postalo lakše izbjegavati društvene mreže i da su vrijeme na internetu zamijenile zdravijim aktivnostima poput druženja, vježbanja, čitanja ili spavanja.

Za one koji se bore sa slikom tijela prekid korištenja društvenih mreža mogao bi biti vrijedan pokušaja. Za razliku od drugih tretmana mentalnog zdravlja, besplatan je i može dovesti do poboljšane slike tijela i općeg blagostanja. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu