Kako liječiti opeklinu na nepcu i što izbjegavati?

Kako liječiti opeklinu na nepcu i što izbjegavati

Vaša koža nije jedini dio vašeg tijela koji može pretrpjeti opekline. Jedenje vrućeg komada pizze ili ispijanje vruće kave može opeći nepce (tvrdo nepce) ili jezik. Nježna i tanka tkiva u ustima sklonija su opeklinama jer su dizajnirana da osjećaju okuse i teksture.

Evo kako liječiti manje opekline u ustima.

Liječenje manjih opeklina u ustima

Većina manjih opeklina u ustima, kao što su opekline prvog stupnja, mogu se liječiti kod kuće. Hlađenje područja hladnim pićima ili hranom poput jogurta ili sladoleda može pomoći u ublažavanju boli. Mlijeko također može obložiti vaša usta i pružiti olakšanje.

Izbjegavajte hrskavu ili začinjenu hranu, kao i vruće napitke i kisele namirnice dok opeklina ne zacijeli. Ispiranje slanom vodom može pomoći u zacjeljivanju i smanjiti bol, a lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta poput ibuprofena ili acetaminofena mogu ublažiti nelagodu.

Aloe vera može ublažiti opekline u ustima, iako postoje ograničeni dokazi koji podupiru njezinu učinkovitost u tu svrhu. Ako ga odlučite koristiti, isprobajte sredstva za ispiranje usta ili gelove s aloe verom.

Liječenje manjih opeklina u ustima
FOTO: Shutterstock

Što treba izbjegavati tijekom liječenja?

Kako biste pospješili ozdravljenje, izbjegavajte kiselu ili začinjenu hranu, metvicu, cimet, alkohol i duhanske proizvode. Većina opeklina u ustima zacijeli unutar tjedan dana.

Prepoznavanje teških opeklina

Opekline prvog stupnja zahvaćaju samo vanjski sloj kože i obično uzrokuju crvenilo, oteklinu i manju bol. Teške opekline, poput opeklina drugog ili trećeg stupnja, zahtijevaju liječničku pomoć. Simptomi uključuju intenzivnu bol, mjehuriće i otekline. Ako se razvije infekcija, mogli biste vidjeti gnoj.

U ekstremnim slučajevima, opekline trećeg stupnja mogu oštetiti živce, oslabiti osjećaj boli i uzrokovati ozbiljne komplikacije.

Sindrom pečenja usta (BMS)

BMS uzrokuje osjećaj peckanja u ustima bez ikakvog očitog razloga. Simptomi mogu varirati od boli do obamrlosti i suhoće. BMS se može javljati danima ili mjesecima i može biti povezan s oštećenjem živaca ili drugim medicinskim stanjima kao što su dijabetes ili refluks kiseline. Liječenje se razlikuje ovisno o uzroku, ali može uključivati ​​lijekove protiv bolova ili terapiju.

Kada posjetiti liječnika?

Potražite liječničku pomoć ako vam se opekline u ustima pogoršaju, ako vam se pojave bijele mrlje, temperatura ili poteškoće s gutanjem. Za teške opekline možda će biti potrebni antibiotici ili, u rijetkim slučajevima, operacija. Ako vaše dijete pati od opeklina u ustima, liječite ga kao i odrasle osobe, ali posavjetujte se s liječnikom ako je opeklina teška ili ako simptomi potraju.

Manje opekline u ustima obično zacijele za nekoliko dana kućnim liječenjem. Međutim, teške opekline mogu zahtijevati stručnu medicinsku pomoć kako bi se zaštitilo zdravlje tkiva i živaca. Ako ste u nedoumici, obratite se liječniku. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Holland, K. (2024). How to Treat a Burn on the Roof of Your MouthHealthline.
  2. Sissons, C. (2024). How to treat a burn on the roof of the mouth at homeMedical News Today.
  3. What To Do When You Burn the Roof of Your Mouth. (2023). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu